New!Portal Pracuj.sk supports the people of UkraineSwitch to Ukrainian language (Українська мова)

Máte problém zvyknúť si na prácu z domu? Tieto rady vám pomôžu

Efektivita práceLucia Džurná
Máte problém zvyknúť si na prácu z domu? Tieto rady vám pomôžu

Na pracovnom trhu sa v posledných mesiacoch udomácnili pojmy ako „home office“ alebo „remode“. Zatiaľ čo pre niekoho je takýto spôsob zaužívaný, iní nevedia ako mu prísť na chuť. Kľúčom je osvojiť si správne návyky.

Vypracujte si časový harmonogram

Je dobré si vopred stanoviť, čo všetko chcete počas dňa stihnúť urobiť. Pokojne si svoj rozvrh napíšte na papier, aby bolo jednoduchšie ho dodržať. Ak viete, že potrebujete toho daný deň stihnúť veľa, privstaňte si. Naopak, keď máte povinností menej, striktné dodržiavanie zabehnutého režimu by bolo neefektívne. Keď budete mať na pracovnú činnosť priveľa priestoru, začnete vymýšľať spôsoby, ako sa jej vyhnúť.

Dôležité je naplánovať si aj koniec pracovného dňa. Ak budete mať nastavené hranice, zabráni vám to odkladať prácu na neskôr. Taktiež si týmto spôsobom osvojíte režim, vďaka ktorému budete rovnako produktívny ako v kancelárií.

Po uplynutí stanoveného času, vypnite všetky zariadenia, na ktorých pracujete. Sústreďte sa na seba a načerpanie síl do nového dňa. Hlavne pri psychicky náročných profesiách je nevyhnutné na chvíľu úplne vypnúť.

Zachovajte pôvodný režim

S predošlým bodom súvisí aj predstava, že ste na pracovisku a nie u vás doma. Ak ste boli zvyknutí vstávať do práce skoro ráno, pokračujte v tom aj naďalej. Oblečte sa, ako keby ste reálne do práce išli. Menej komfortný odev vzbudí pocit, že aj postoj k práci musí byť profesionálnejší.

Nezabúdajte ani na prestávky. Nárok na prestávku má zamestnanec až po niekoľkých hodinách práce. Samozrejme, že vy si môžete dopriať pauzu už o niečo skôr. Určite by však nemala trvať dlhšie ako hodinu.

Rozlišujte priestory

Oddeľujte pracovné prostredie od toho súkromného. Princíp je jednoduchý, nerobiť spolu nesúvisiace činnosti na jednom mieste. Pohodlie domova nabáda pracovať z postele v pyžame alebo z pohodlného gauča. Nerobte to, uškodí to vašej produktivite a neskôr aj spánku. Odborníci neodporúčajú mať v spálni televízor, pretože narúša jej účel. Rovnaké je to aj v tomto prípade. Pokiaľ doma nemáte pracovňu, skúste využiť jedálenský stôl.

Na jedenie by ste si potom mali nájsť iné miesto. Piť kávu alebo čaj pri počítači či notebooku nie je problém. Ale obed si predsa aj v zamestnaní idete dať do jedálne, vyhradených priestorov, prípadne do reštaurácie.

Zabudnite na všetko rušivé

Sociálne siete sú v dnešnej dobe hlavným konzumentom času. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť rozptýleniu, je odložiť telefón z dosahu rúk a vypnúť pripojenie na internet. V prípade, že čakáte dôležitý telefonát, upozorní vás na to zvonenie, ktoré si nezabudnite zapnúť na vyššiu hlasitosť ako bežne.

Lákať vás môžu aj iné veci, ako náhla chuť upratovať, variť či ísť si zašportovať. Na tieto aktivity si vyhraďte čas mimo práce, aby ste na ne nemuseli myslieť pri nevhodných príležitostiach.

Je ťažké odčleniť pracovný život od súkromného, najmä vtedy, keď známi vedia, že ste doma. Ak chcete mať úplnú istotu, že vás pri práci nevyruší nečakaná návšteva alebo pozvanie von na poslednú chvíľu, informujte svojich kamarátov a rodinou o čase, kedy nebudete k dispozícii.

Vystihnite najlepší čas

Na pracovisko ste možno boli naučení prichádzať ešte za tmy a rovnako aj odchádzať. Schopnosť udržať pozornosť je u každého individuálna, tak ako aj aktivita. Niekto je najproduktívnejší dopoludnia, iní pracujú počas noci. V prípade, že vám štandardná pracovná doba nikdy nevyhovovala, teraz máte možnosť si ju prispôsobiť.

Odporúčame vždy začať s náročnejšími úlohami ako prvé, aby sa tie menej dôležité zdali jednoduchšie. Na zložité úkony, ktoré trvajú najdlhšie, by ste si mali vyhradiť najproduktívnejšiu časť dňa. Pokiaľ neviete, kedy presne tento moment vo vašom prípade nastáva, skúšajte svoj pracovný deň začať vždy v iný čas.

Jasná izba - jasná myseľ

Charakter svetla výrazne vplýva na výkonnosť. Najlepšie je pracovať pri dennom svetle, ktoré by nemalo prichádzať spoza monitoru.

Počas zimných mesiacov sa určite nevyhnete používaniu umelého svetla. To môže spôsobovať problémy so sústredením sa alebo bolesti hlavy. Ideálne miesto na prácu je v blízkosti okien, ktoré poskytnú prirodzené svetlo o najdlhšie.

Vo svojom pracovnom kútiku by ste sa predovšetkým mali cítiť komfortne. Nie každý má na to k dispozíciu veľkú samostatnú miestnosť. Tá nie je ani potrebná. Dôležitý je poriadok, ktorý pomôže prostredie opticky zväčšiť. Roztrieďte si potrebné materiály, pomôcky či knihy. Všetko musí mať svoje miesto.

Dlhodobé pôsobenie modrého svetla nie je nikdy príjemné. Nehladiac na váš zdravotný stav, mali by ste si zaobstarať okuliare, ktoré pohlcujú nežiadúce účinky. Nestoja veľa a vy sa vyhnete zbytočnej podráždenosti a bolestiam.

Pre viac užitočných tipov odporúčame prečítať 9 výhod, ktoré ziskate, ak pošlete životopis cez Pracuj.sk.

If this article was helpful for you, we will be very glad if you support us by sharing it on social networks. Thank you!