Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Jozef Gašparík: „Ak sa chcete čo najskôr zamestnať, ideálne je mať v životopise niečo, čo vás odlíši od ostatných.“

Služba Pracuj.sk
Jozef Gašparík: „Ak sa chcete čo najskôr zamestnať, ideálne je mať v životopise niečo, čo vás odlíši od ostatných.“

Bol v prvom ročníku vysokej školy, keď mu napadlo založiť stážový portál pre vysokoškolákov, aby sa po škole mohli ľahšie zamestnať. Pred polrokom k nemu pribudol aj pracovný portál pre všetkých. Jozef Gašparík radí mladým ľuďom popri škole praxovať, pretože už aj jediná stáž v ich životopise môže rozhodnúť o budúcom zamestnaní. Starším zase odporúča zamerať sa na kurzy, vďaka ktorým si môžu zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce. „To najdôležitejšie, čo vám dnes zamestnávateľ môže poskytnúť, je, že do vás investuje. Preto najlepší pracovný benefit sú v súčasnosti odborné či jazykové kurzy preplácané zamestnávateľom,“ hovorí.

Pandémia covidu ovplyvnila aj pracovný trh. Mnohí ľudia prišli o prácu, vysokoškoláci o brigády a stáže, takže zostali bez praxe. V súčasnosti firmy opäť robia nábory a hľadajú tých najlepších. „Najviac cenení sú dnes tímoví hráči,“ hovorí Jozef Gašparík, zakladateľ portálov praxuj.sk a pracuj.sk. Podľa jeho slov, ak sa chcete čo najskôr zamestnať, ideálne je mať v životopise niečo, čo vás odlíši od ostatných. Viete, čo to je?

Kto si na dnešnom trhu práce nájde najskôr robotu – študent bez praxe tesne po skončení VŠ, žena, ktorá sa chce zamestnať po troch rokoch materskej dovolenky alebo človek 45+, ktorý síce má za sebou kopec skúseností, ale má slabšiu angličtinu a počítačové znalosti?  

Každá z týchto skupín má čo ponúknuť. Z viacerých prieskumov vyplýva, že zamestnávatelia už neoceňujú len tzv. hard skills teda tvrdé, odborné zručnosti, čo by znamenalo, že človek s pracovnými skúsenosťami sa zamestná najľahšie, ale aj soft skills. Do popredia sa dostáva kreativita, analytické myslenie a schopnosť tímovej práce. Mimochodom, práve tá je dnes najhodnotnejšia. Keď Republiková únia zamestnávateľov nedávno robila prieskum, do ktorého sa zapojilo 500 firiem, tak tímová práca bola hodnotená na prvom mieste. Čiže faktorov, ktoré ovplyvňujú možnosť zamestnať sa, je viacero. Mladí ľudia majú dobrú pozíciu najmä preto, že pandémia nás všetkých pritlačila k počítačom a mladí sú lepší v príprave grafických podkladov, správe sociálnych sietí, ovládajú webové stránky. Mamičky na materskej sú zase žiadané napríklad pri písaní článkov. Priznám sa, nerád sa pozerám na to, kto má aké obmedzenie, skôr hľadám to, čo ten človek dokáže ponúknuť.

No predsa len, čo ak si niekto nevie dlhodobo nájsť  poriadnu prácu?

V prvom rade si treba odmyslieť všetky bariéry, ktoré nás brzdia. Možno aj z bývalého režimu máme taký pocit, že prácu musíme mať doslova za rohom, musí byť relatívne dobre platená, stabilná, musí tam byť dobrý kolektív… Skrátka často máme vysoké nároky, ale nie sme ochotní pre to nič urobiť. Ak niekto býva v obci a myslí si, že si nájde dobre platenú prácu v odbore hneď za domom, tak na to môže zabudnúť. A to je polovica populácie na Slovensku, čo žije v obciach!

Kedysi sa veľmi tlačilo na rekvalifikačné kurzy. Keď chce človek úplne zmeniť profesijné zameranie, aby si ľahšie našiel prácu, na aký kurz sa má vrhnúť?

Stále je najdôležitejšia počítačová gramotnosť. Bežne sa stretávame s tým, že ľudia nevedia ani zareagovať na pracovné inzeráty na webe a nieto ešte pracovať na počítači. Odporúčané sú aj jazykové či grafické kurzy, tiež kurzy digitálneho marketingu a spravovania analytických nástrojov. Trh práce dnes najviac vyžaduje pozície, ktoré nie sú automatizovateľné, resp. nemajú opakujúcu sa prácu každý deň. Ak prídete do práce a robíte každý deň presne to isté a nič sa nemení, čo je napríklad pri pásovej výrobe, je veľký predpoklad, že pri snahe o zmenu takejto práce,  budete potrebovať kurz. Ďalšia vec je, že v rámci kurzu sa nemusíte učiť niečo diametrálne odlišné od toho, čo ste vyštudovali, len si zaktualizujte vedomosti podľa súčasných požiadaviek trhu práce.  

Pred štyrmi rokmi ste založili stážový portál, aby si vysokoškoláci ľahšie našli stáž a vďaka tomu neskôr aj prácu. Keď som si čítala inzeráty na pracovných portáloch, veľa zamestnávateľov ponúka pre študentov bezplatné stáže. Je záujem aj o ne?  

Neplatené stáže sú často mýtus. Niekto má pocit, že vysokoškolák zadarmo vo firme varí kávu, nič sa nenaučí a ide domov. To nie je pravda. Sám som bol na štyroch neplatených stážach, kým som sa dostal na prvú platenú. Je to aj preto, že sú inštitúcie, ktoré a priori nerobia platené stáže, ako čiastočne štátna a verejná správa, ale tie skúsenosti sa vám zídu. Väčšinou sú to kratšie stáže, v priebehu pár týždňov sa zorientujete v tom, ako to tam vyzerá, aké sú základné procesy, no najmä získate skúsenosť do životopisu, ktorú váš budúci zamestnávateľ ocení. Nedávno sme robili prieskum na vzorke 2 000 vysokoškolákov a 80 percent z nich nemalo žiadnu prax popri škole. Čiže už jedna stáž vás posunie pred 80 percent vašich rovesníkov, čo je sila. Treba si uvedomiť, že keď človek prechádza zo školy na trh práce, zamestnávateľ posudzuje v životopis práve také veci, ktoré vás vyzdvihnú nad ostatných.

A to je čo?

Titul je rovnaký, slovenské školy sú podobné, čiže odlíšiť vás môže najmä prax, kurzy a prípadne dobrovoľnícka činnosť. To je dôkaz, že človek popri škole nechodil len na zábavy, ale niečo do systému už prinášal.

V prípade, že Vás článok na www.dalito.sk zaujal, pokračovanie nájdete TU.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!