Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Máte problém získať prácu aj napriek kvalifikácii? Problém bude asi v životopise

Služba Pracuj.skLucia Džurná
Máte problém získať prácu aj napriek kvalifikácii? Problém bude asi v životopise

Pred pozvaním na pohovor môžeme prvý dojem urobiť len písomnou formou. Aj malá nedokonalosť v dokumentoch môže znamenať, že vysnívané miesto dostane iný uchádzač. Odmietnutie navyše nezvykne zamestnávateľ odôvodniť. Sklamaniu sa dá predísť, stačí urobiť pár zmien.

Usporiadanie

Správny životopis musí zaujať v priebehu pár sekúnd. Klasická štruktúra obsahuje chronologické usporiadanie, tzn. od najzakladanejších osobných údajov, cez vzdelanie, až po najaktuálnejšie pracovné skúsenosti a zručnosti.

Pri vyššom počte uchádzačov zamestnávateľ prvej polovici životopisu nevenuje takmer žiadnu pozornosť. Kľúčové v tej chvíli nie sú originálny tvar e-mailovej adresy, ani množstvo vystriedaných letných brigád. Tieto informácie sa paradoxne najčastejšie nachádzajú na mieste, kam ako prvé padne zrak.

Najlepším spôsobom ako sa odlíšiť od konkurentov je opačné usporiadanie. V hornej časti preto odporúčame uviesť najaktuálnejšie informácie.

Pre skúsenejších to budú „Pracovné skúsenosti“. V prípade študentov alebo absolventov zase „Vzdelanie“.

Formát a názov dokumentu

Rovnako ako celý obsah, aj pomenovanie súboru musí byť personalizované. Pomenovanie súboru v žiadnom prípade nezvoľte všeobecné ako „Životopis.doc“, „CV“ a pod.


Takýmto spôsobom sa váš súbor stratí medzi množstvom iných. Personalista si ho preto určite neotvorí ako prvý.

Profesionálnejšie vyzerá uvedenie mena a priezviska, napríklad „Ivan_Tichý_Životopis“. Vyhýbať by ste sa v tomto prípade mali uvádzaniu prezývok alebo titulov.

Nie je zárukou, že sa prijímateľovi otvorí súbor rovnako ako vám. Najmä v prípade Wordu sa zvykne pozmeniť formátovanie. Istotou je ukladanie vo formáte PDF. Tým zabezpečíte rovnakú podobu v každom zariadení.

Fotografia

Fotografia nie je v životopise nevyhnutná. Výnimkou je, ak ju zamestnávateľ na danú pracovnú pozíciu vyžaduje. V takých prípadoch sa očakáva reprezentatívny výzor.

Ak sa z vlastnej iniciatívy rozhodnete odhaliť svoju podobu, je vhodné byť sebakritický. Správne zvolená fotografia nič nepokazí. Chybný detail by mohol naopak uškodiť.

Kvalita snímky by mala byť čo najlepšia. Pozadie neutrálne, aby vynikol hlavný objekt. Spôsob zachytenia postavy by mal zodpovedať úradným dokumentom. Najlepšie od pliec hore. Prípadne od polovice hrudníka alebo mierne z profilu. Mimika tváre musí pôsobiť nenútene a príjemne. Najlepšie s prirodzeným úsmevom.

Pozor by ste si mali dať aj pri výbere odevu a celkovej vizáže. Vyhnúť by ste sa mali odhaleným ramená a dekoltu Ženy, ale aj muži, by nemali voliť výrazné doplnky, líčenie a vyhnúť sa pokrývkam hlavy.

Dodatky a prílohy

V rámci životopisu nie je nutné na konci uvádzať súhlas so spracovaním osobných údajov. Avšak, zlý dojem určite neurobíte, ak ho doplníte.

Prílohy slúžia na pomyselné podčiarknutie svojej kvalifikácie. Možno práve nimi presvedčíte zamestnávateľa, že hľadá práve vás. Bežnou súčasťou životopisu je motivačný list, ktorý musí byť vypracovaný priamo k danej pozícii. Adresa cudzej firmy alebo opis nesúvisiacej pozície by určite neuspeli.

Pokiaľ disponujete rôznymi diplomami či certifikátmi, pokojne sa nimi pochváľte. Zručnosti navyše určite neostanú neocenené.

Opätovne platí ukladanie pod vlastným menom a priezviskom.

Špecifickosť a aktuálnosť

Určite sa vyhnite používaniu „univerzálneho“ životopisu. Skúsený personalista dokáže odhaliť, že ste ním odpovedali na viaceré ponuky. V inzerátoch sú spravidla uvedené požiadavky na uchádzača. Poskytnutý životopis by im mal zodpovedať.

Myslite taktiež na pravidelnú aktualizáciu. Platí to aj v prípade, ak ste dlhodobo nezískali nové skúsenosti. Stále môžete navýšiť svoju úroveň cudzieho jazyka i ovládanie už známych programov.

Časom možno zistíte, že nie je vhodné udávať všetko. Určite nebude pôsobiť atraktívne, ak vymenujete množstvo rôznych pracovných pozícií, na ktorých ste nestrávili ani mesiac. Z odseku pracovných skúseností prebytočné radšej odstráňte. Namiesto toho napíšte, čím vás krátkodobá stáž či brigáda obohatila.

Pravopis

Mýliť sa je ľudské. Čím častejšie sa budete k svojim údajom vracať, tým znižujete pravdepodobnosť výskytu chýb. Hrubé gramatické chyby, nárečové slová a internacionalizmy sú, samozrejme, vylúčené. Prehnane formálnemu jazyku sa taktiež vyhnite.

Na preklepy a chybné skloňovanie by ste si mali dať rovnako pozor. I keď automatický korektor textu nenašiel žiadne nejasnosti, o kontrolu môžete požiadať známeho.

Odkaz na svoju prácu 

Pracovne skúsený a zručný záujemca nemusí strácať čas spisovaním všetkého, čo ovláda. Pri kreatívnom zamestnaní by to bolo obzvlášť náročné. Namiesto toho radšej pridajte odkaz na svoje portfólio alebo projekty. Určite to zapôsobí viac ako len slovné tvrdenia, ktoré nebudú ničím podložené.

Jednoduchosť

Neplatí, že na to, aby ste životopisom zaujali, musí mať niekoľko strán. Postačí jedna, na ktorej odprezentujete relevantné kompetencie.

Používanie slov a vetných konštrukcií, ktoré by ste bežne nepoužili, vyznie umelo. Rozumnejšie je uplatňovať formulácie, nad ktorými personalista nebude musieť dlho premýšľať či hľadávať v slovníku.

Nesnažte sa byť príliš originálny. V jednoduchosti je krása. Vyniknúť sa dá aj pri písaní podľa voľne dostupnej šablóny. Stačí na sebe pracovať a potom sa predať.

Životopis si môžete vytvoriť v rámci svojho účtu

Pracovný portál Pracuj.sk sa neustále snaží rozvíjať svoje technológie, ako pre uchádzačov o zamestnanie, tak aj pre zamestnávateľov. Okrem vytvorenia účtu, vďaka ktorému môžete pružne reagovať a vyhľadávať procovné ponuky, si môžete rýchlo vytvoriť aj vlastný životopis. 

Stačí sa zaregistrovať vyplnenním kontaktných údajov alebo sa jednoducho prihlásiť cez osobný účet na Facebooku alebo Linkedinu. Následne, v sekcii "Životopisy" vyberiete možnosť "Vytvoriť nový životopis" a ďalej pokračujete podľa inštrukcií.

Hotový dokument si môžete uložiť na vašom profile. V takom prípade bude nápomocný pri oslovení potencionálneho zamestnávateľa. Ak vás nejaká ponuka zaujme, nemusíte opätovne hľadať vo vašom zariadení potrebný životopis, ani si lámať hlavu ako schormulovať sprievodný text. Vytvorený účet sa o to postará rýchlo a bez zbytočnej námahy.

Žvotopis si však môžete aj stiahnúť. Disponuje inovatívnym dizajnom, ktorý zaujme na prvý pohľad. Ak dodržíte vyššie spomenuté tipy, určite ohúri aj obsahom a úspech máte zaručený.

Pre viac užitočných tipov, odporúčame prečítať 10 tipov ako napísať úspešný životopis.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!