Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Personálny riaditeľ: „Vo firme hovorievame, že je ľahšie sa dostať na Harvard, ako do Allianz.“

Služba Pracuj.sk
Personálny riaditeľ: „Vo firme hovorievame, že je ľahšie sa dostať na Harvard, ako do Allianz.“

„Obedové prestávky si normálne naplánujte do interného kalendára a dodržiavajte to! A ak idete náhodou ráno behať, tak si napíšete, že ste out of office a začínate až 8,30 hod,“ radil počas pandémie svojim kolegom riaditeľ odboru ľudských zdrojov Marián Bilík , ktorý v Allianz – Slovenskej poisťovni pracuje už 21 rokov. Aj on posledné dva roky považuje za najťažšie aj z toho dôvodu, že takmer 950 zamestnancov sa muselo naučiť komunikovať z domu. Do toho všetko digitalizovali, teda aj prepúšťali a ešte aj prechádzali veľkým auditom nielen o rodovej rovnosti, ale aj diverzite a inklúzii, teda kontroly rovnakého odmeňovania na rovnakých pozíciách bez ohľadu na vek, náboženstvo, pohlavie či rodičovstvo. Aj vďaka jeho tímu získala firma, ako prvá na Slovensku, medzinárodne uznávaný certifikát EDGE ASSESS, ktorý ale musí obhájiť aj o dva roky.

Na rovnosť príležitostí myslí slovenský zákonník práce presne podľa noriem Európskej komisie. Prax v mnohých firmách je však často vzdialená pravidlám. Podľa Štatistického úradu SR bol v roku 2020 rozdiel medzi mužmi a ženami v priemerných nominálnych mesačných platoch 17,8 %, pričom muži v priemere zarábali 1446 eur a ženy 1191 eur. Deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov tak v roku 2021 vyšiel na 25. október, odkedy pracovali ženy na Slovensku až do konca roka zadarmo. Podľa certifikátu, nie však v Allianz.   

Ako sa po dvoch rokoch pandémie cíti personálny riaditeľ takej veľkej spoločnosti?

No, má sa už lepšie. (smiech) Bolo to naozaj náročné. Prechádzali sme viacerými zmenami, o polovicu sme zmenšili aj počet manažérskych pozícií. O troch vedúcich som prišiel aj ja a priamo už riadim 14 kolegov.

Ako sa manažérovi oznamuje, že už nebude manažér? A ešte aj počas pandémie, keď je strach z budúcnosti prirodzene väčší?

Snažili sme sa si ich čo najviac udržať. Najlepšie sa takáto správa oznamuje tak, že máte protiponuku. Odišlo len malé percento z nich. Iba 15%, tak to je asi aj znak toho, že sa nám to podarilo. Vyslovene pre pandémiu neodišiel od nás nikto.  Ak, tak len v súvislosti s digitalizáciou spoločnosti. Tak ako banky, aj poisťovníctvo je neustály proces intenzívnej digitalizácie, ktorej bočným efektom je aj znižovanie počtu zamestnancov.

Predsa len, nebolo to počas pandémie asi príjemné…

Vždy je to smutná správa pre prepúšťaného. My ale tvrdíme, že ak má niekto v životopise našu firmu, je to pre neho dobrá referencia. Nepoznám ľudí z našej firmy, ktorí by mali zásadnejší problém si neskôr nájsť prácu. Často sú to vynikajúci špecialisti a profesionáli s cenným know-how. O takých ľudí je bitka na pracovnom trhu vždy. A čím je to kvalifikovanejšia pozícia, o to viac.

Vždy je však za tým aj ľudský príbeh…

Samozrejme. Vždy je to boľavé a nepríjemné pre obe strany. Ale tvrdím, že personalista vždy môže urobiť maximum, aby ten proces bol vždy férový a profesionálny. To je to najdôležitejšie.

Získali ste vzácny medzinárodný certifikát o rovnosti príležitostí. Na vašom personálnom oddelení muselo byť asi všetko hore nohami…

Bolo to náročné. Všetko čo sme tvrdili švajčiarskej audítorskej spoločnosti sme museli aj dokázať. Dokonca aj citlivú emailovú komunikáciu. Spustili sme aj zamestnanecký anonymný prieskum. Trvalo to mesiace. Náš lokálny výsledok auditu sa premietol aj v následnej certifikácií celej skupiny Allianz.

V prípade, že Vás článok na www.dalito.sk zaujal, pokračovanie nájdete TU.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!