Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Slovenský doktorand na Oxforde: v Británii je študent vnímaný ako partner

Z prvej rukyJozef Gašparík
Slovenský doktorand na Oxforde: v Británii je študent vnímaný ako partner

Miroslav Gašpárek je v súčasnosti doktorandom inžinierstva na Oxforde. V rámci štúdia sa orientuje na syntetickú biológiu a počítačový dizajn biologických systémov. Pred tým vyštudoval biomedicínske inžinierstvo na Imperial College London. Pre magazín Pracuj.sk porozprával o tom, ako funguje štúdium na jednej z najlepších univerzít sveta - Oxforde. 

Prečo ste sa rozhodli študovať v zahraničí?

Vo svojom okolí ani v rodine som nemal nikoho, kto by študoval nad rámec Slovenska a Česka, ale mal som šťastie, že počas strednej školy som chodil na medzinárodné olympiády.  Tam som sa stretol s ľuďmi pre ktorých ísť na Cambridge alebo Harvard bolo úplne normálne a ja som si povedal, že ak to zvládajú oni, tak by som to mohol zvládnuť aj ja.

Nemali ste obavy z anglického jazyka?

Chodil som na bilingválne gymnázium a už počas strednej školy som šiel študovať do Británie na niekoľko mesiacov. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť.

Ako je to s financovaním štúdia na univerzitách v Británii?

Toto je oblasť, ktorá sa zmenila Brexitom. Pred ním sme mali rovnaké podmienky štúdia ako domáci študenti. V tom čase to bolo približne 9 tisíc libier. Teraz platia študenti z iných krajinách viac ako 20 tisíc EUR za jeden rok. Ale je možné na to získať pôžičku s úrokom približne 2 až 3 percentá, ktorú splácate až po skončení štúdia.

Na akej úrovni sa pohybuje napríklad cena ubytovania?

Mestá ako Londýn a Oxford sú veľmi drahé z pohľadu ubytovania. Univerzity sa na to pozerajú tak, že dospelí ľudia si ubytovanie vedia zabezpečiť aj sami. Ale fungujú študentské ubytovania priamo v areály colleges. Sú to prerobené hrady, v ktorých sú izby a tam máte k dispozícii aj kuchynku so sociálnym zariadením. Cena sa tam pohybuje približne 200 až 300 libier týždenne, čiže približne 1000 EUR na mesiac.

Čo okrem toho vám poskytuje škola?

Mne ako študentovi PhD. poskytuje kanceláriu a prístup do laboratórií. Veľmi dôležitá súčasť sú aj spoločenské väzby, ktoré môžete získať vďaka škole. Ja som napríklad prezidentom Česko-slovenskej študentskej spoločnosti, čo je veľký prínos pre študentov aj z pohľadu ich životopisu. Mám tiež supervizora, ktorý mi pomáha s výskumami.

Akú úlohu zohráva vo vašom štúdiu supervizor?

Podstatou PhD. štúdia je, aby ste stali odborníkom na malú časť oblasti, ktorej sa venujete. Vy by ste mali chodiť za svojim supervizorom, a v podstate mu vysvetľovať veci a povedať, toto a toto by sa mohlo ďalej skúmať. Jeho úlohou je vás kontrolovať a viesť. Stáva sa, že vám povie tomuto sa nevenuj, lebo toto už skúma Fero. To je výhoda tých najlepších univerzít, že tí odborníci sa medzi sebou poznajú.

Má štúdium nejaké špecifiká?

V súčasnosti sa zvažuje, že sa prejde na americký model PhD. Ten je viac zameraný na prednášanie a vyučovanie. To znamená, že študent nerobí len výskum ale aj sa sám sa učí. Teraz je to ale hlavne o robení výskumov.

Stáva sa často, že študenti ukončia štúdium po bakalárskom stupni?

Veľmi často. Po troch rokoch chodia študenti najčastejšie pracovať. Na magisterské a inžinierske štúdium by ste mali mať dôvod ísť. Je to už špecializácia v určitej oblasti, ktorá trvá jeden alebo dva roky. PhD. je už vedecká práca.

Na Slovensku je bežné, že študenti popri škole pracujú, je to tak aj na Oxforde?

Na Oxforde je to časté. Záleží však od univerzity. Sú aj také univerzity, ktoré majú v podmienkach, že nemôžete počas štúdia pracovať aspoň tri mesiace.

V čom vnímate ako najväčší rozdiel medzi slovenským a britským štúdiom?

Keďže som nikdy na Slovensku neštudoval na univerzite, necítim sa byť úplne oprávnený to hodnotiť. Ale mám pocit, že britské štúdium je viac zameraná na jednotlivca. Študent je viac vnímaný ako partner. Je to aj preto, že ak ste najlepší v triede na Imperial College, tak to fakt niečo znamená. Pretože, ak ste najlepší v triede, tak ste pravdepodobne najlepší vo svojom ročníku aj na celom svete.

Ako je to s praxou popri štúdiu?

Prax je veľmi individuálna. Od študentov sa ale vyžaduje, aby mali prepojenie popri škole mali prepojenie aj na praktickú oblasť.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!