Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Ste nespokojní so svojím príjmom? Zistite, ako si môžete prilepšiť

Služba Pracuj.skLucia Džurná
Ste nespokojní so svojím príjmom? Zistite, ako si môžete prilepšiť

Veľa mladých ľudí študuje na vysokej škole, aby mali nárok na vyššiu mzdu. Vysokoškolské vzdelanie nie je vždy zárukou. Pravdou je, že sa spája s inými dôležitými faktormi.

Odvetvie a popularita zamestnávateľa

Veľké spoločnosti a silné odvetvia dosahujú vysoký obrat. Ten sa odzrkadľuje na odmeňovacom systéme pre zamestnancov. Na rozdiel od malých firiem, vplyvní zamestnávatelia vyplácajú finančné bonusy.

Rebríček najlepšie platených profesií na Slovensku sa každoročne výrazne nemení. Na trhu naďalej pretrváva dopyt po informačných technológiách a telekomunikáciách. Priemerná mzda v týchto odvetviach stále rastie. V súčasnosti je na úrovni viac ako 2 100 EUR. Vo finančnom ohodnotení nezaostáva ani bankovníctvo, elektrotechnický či  automobilový priemysel. Odmena za prácu je tu vyššia ako 1600 EUR.

Vzdelanie

Absolventi vysokých škôl po dobrom upletení zarábajú viac ako ľudia s nižším vzdelaním. Súvisí to, okrem iného, s náročnosťou práce, ktorú si vyžadujú napríklad najvýnosnejšie odvetvia. Naviac, zvyšujú sa im šance kariérneho rastu a tým aj finančného ohodnotenia.

Na Slovensku záujem o vysoké školy rastie. Mnohí budúci vysokoškoláci pri výbere prihliadajú na pracovné uplatnenie. Najobľúbenejšie medzi Slovákmi sú technické univerzity alebo Univerzita Komenského v Bratislave.

Typ vlastníctva

Pre štátne inštitúcie sú typické tabuľkové platy. V súkromnom sektore sa výška mzdy mení smerom nahor podstatne rýchlejšie. A to takmer o polovicu. Prispeli k tomu zahraniční vlastníci, ktorí prinášajú na trh nové inovácie a vyšší kapitál.

S tým súvisí udomácnenie oddelenia ľudských zdrojov [z ang. HR - Human recources, pozn. red.] v mnohých firmách. Zamestnávatelia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť vhodného pracovného prostredia. Spokojnosť a motivácia podriadených sa totiž priaznivo odzrkadľujú na raste značky.

Dosiahnutá prax

Na základe predošlých skúseností, zamestnávateľ určí nástupné finančné ohodnotenie Viac ako na vzdelanie, potencionálneho zamestnávateľa zaujímajú zručnosti. Ľudia so šesťročnou praxou sú ohodnotení takmer o 40 % lepšie ako začiatočníci bez nej.

Radia sa sem aj mimoškolské aktivity, brigády alebo stáže. Atraktívne sú predovšetkým rôznorodé skúsenosti. Žiadaná je práca na projektoch, s ľuďmi alebo novými technológiami.

Pohlavie

Rodová nerovnosť v pracovnom uplatnení je dlhodobou otázkou vo viacerých krajinách. Na Slovensku, v porovnaní s mužmi, ženy pracujú dva mesiace v roku „ zadarmo“.

Prekážkou nežnejšieho pohlavia pri dosahovaní kariérneho rastu sú rodičovské povinnosti. Preto ženy po materskej dovolenke vyhľadávajú prácu, ktorá by im umožňovala tráviť čas s rodinou. Mnohí zamestnávatelia, našťastie, prihliadajú aj na tento faktor a budujú výhodné podmienky pre každého.

Lokalita pracoviska

Miera evidovanej nezamestnanosti je spravidla najnižšia vo veľkých regiónoch a krajských mestách. Môže sa za to koncentrácia pracovného trhu.

V hlavných metropolách sa sústreďuje väčšie množstvo atraktívnych zamestnávateľov. S nástupom viacerých silných hráčov musí byť podnik konkurencieschopný. Boj o udržanie a prilákanie zamestnancov sa prejavuje na platových podmienkach. Prihliada sa pri tom aj na životnú úroveň, ktorá je v mestách vyššia.

Povahové vlastnosti

Pri nevyhovujúcom finančnom ohodnotení môže zamestnanec požiadať o jeho zvýšenie. Nevyhnutné sú objektívne argumenty a presvedčivý prístup. Spomenúť môžete všetko, za čo by ste si zaslúžili lepší príjem alebo iné benefity. O prehodnotenie môžete žiadať, ak ste prispeli k rozvoju firmy alebo zníženiu jej nákladov. Žiadať o prilepšenie môžete aj v prípade, ak je vaša mzda nižšia ako trhová hodnota pozície.

 

Pre viac užitočných tipov odporúčame prečítať Máte problém zvyknúť si na prácu z domu? Tieto rady vám pomôžu.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!