Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Typy ako sa svojpomocne naučiť cudzí jazyk

Služba Pracuj.skLucia Džurná
Typy ako sa svojpomocne naučiť cudzí jazyk

Bežne sa v pracovnom inzeráte môžete stretnúť s požiadavkou na znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. S dosahom zahraničných investorov je základom angličtina. Zamestnávateľ však toho môže vyžadovať viac. So získaním vyššej úrovne alebo úplne nových zručností dokážu pomôcť kurzy. Aby bol priebeh rýchly a finančne nenáročný, mali by ste si nájsť spôsob, vďaka ktorému bude pre vás učenie jednoduché.

Nepotrebujete na to žiaden talent

S cudzími jazykmi deti začínajú mnohokrát už v škôlke. Pokračujú na základnej, strednej a vysokej škole. Aj napriek tomu, že ovládajú teóriu, v praxi sa často nevedia vyjadrovať. Veľa ľudí si preto povie, že na to jednoducho nemá talent. To je však mýtus. 

Ako teda priblížiť úroveň cudzieho jazyka rodenému hovoriacemu? Podľa názorov mnohých polyglotov, prvým krokom k úspechu je nájsť si metódu, ktorá nám bude najviac vyhovovať. Spôsoby výučby v školách alebo v jazykových kurzoch sú prispôsobené najmä vyučujúcemu. Niekto vedomosti prijíma sluchom, iní si potrebujú výklad zapísať a niekto sa učí netradičnými postupmi.

Ak ste sa už raz alebo aj viackrát odhodlali učiť sa cudzí jazyk a neuspeli ste, nie je dôvod strácať motiváciu. Začnite investovať svoje úsilie efektívne. Najlepšie spojením príjemného s užitočným.

Učenie = zábava

Je pochopiteľné, že sa nemôžete sústrediť na niečo čo vás nebaví, nie to ešte v tom vynikať. Ak by ste sa opýtali niekoho, kto plynule ovláda cudzí jazyk, ako sa ho naučil, je len malá pravdepodobnosť, že jeho odpoveď bude škola. V rámci vzdelávacieho systému sa naučíte základy a pravidlá gramatiky. Avšak, ak sa tomu nebudete venovať aj po ukončení štúdia, pochopiteľne veľa z toho zabudnete.

Pokiaľ vám tradičné metódy výučby nikdy nevyhovovali, nájdite si vlastný spôsob. Prepojte učenie so svojimi záľubami. Máte radi kinematografiu? Pustite si film, seriál alebo TV show s titulkami v hovorenej reči. Pokojne aj viac ako raz. Naučíte sa nové slová aj frázy. Na druhej strane budete mať možnosť si vypočuť aj správnu výslovnosť.

V prípade, že máte radšej knihu, siahnite po vydaní v jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Dávajte však pozor na úroveň. Pokiaľ len začínate, vyberte si nejakú, ktorá nebude príliš náročná na porozumenie. Aj keď nebudete rozumieť každému slovu, v deji sa určite nestratíte. Čítanie v takom prípade môže byť zdĺhavejšie ako ste boli doposiaľ zvyknutí. Musíte počítať s tým, že budete musieť použiť prekladač, slovník alebo sa pozrieť na pravidlá gramatiky.

Skvelou možnosťou sú aj audioknihy, podcasty, piesne či rádio. Takýto spôsob využijete takmer kdekoľvek. Aj počas dní, kedy nestíhate - na ceste do práce, doma pri upratovaní alebo pri zaspávaní. Učiť sa dá aj podvedome a to úplne bez námahy.

Dokonca, jednou z najlepších metód je hranie počítačových hier. Stretnete sa s hovoreným aj písaným slovom v prirodzenom prostredí. Naviac nebudete mať obavu komunikovať, keďže vo virtuálnom priestore si zachováte anonymitu a tým aj sebavedomie.

Venujte sa jazyku každý deň

Spočiatku nie je nič jednoduché. Preto si vytvorte vlastný vzdelávací systém s rozvrhom. Odborníci radia, nájsť si na cudzí jazyk minimálne 10 - 15 minút denne. Bez pravidelnosti sa uspieť nedá. Ak si chcete ku učeniu poctivo sadnúť, vystihnite čas, kedy ste najproduktívnejší. S efektivitou vzrastie aj chuť pokračovať v tom, čo ste si zaumienili.

Aj keď máte nabitý program, skúste si naplánovať celý deň dopredu, aby ste stihli urobiť všetko podstatné. Niekedy príde obdobie, kedy sa človeku vôbec nič nechce. V takom prípade odporúčame vyššie spomínanú metódu počúvania.

Robte si poznámky

Človek si nedokáže zapamätať každý podnet, ktorý vidí, cíti alebo počuje. Malé úlomky pamäť po chvíli automaticky vyradí. Nemali by ste sa preto spoliehať na to, že tradičné pero a papier nepotrebujete. Najmä v začiatkoch učenia by ste si mali všetko zapisovať. Poznámky, v ktorých sa budete orientovať môžete kedykoľvek opätovne otvoriť a pripomenúť si, na čo ste zabudli.

Odporúčame ich využívať pri akejkoľvek metóde výučby. Je to ako keby vám každé slovo prešlo rukami. Lepšie si dokážete veci zapamätať, keď ich vidíte, počujete a naviac si ich zapíšete. Keď pozeráte film, stopnite ho a zapisujte si slovíčka a frázy, ktorým nerozumiete alebo si myslíte, že sú pre vás dôležité. Rovnaké je to aj pri tlačenom obsahu. S tým rozdielom, že môžete poznatky zaznamenávať priamo do zväzku.

Učenie naspamäť

Určite si pamätáte z detských čias ako ste sa museli učiť básne a riekanky. Vaši rodičia by vedeli hovoriť aj o tom, ako ste neprestajne opakovali slová, ktoré sa vám zapáčili. Všetko to má logické vysvetlenie.

Pri učení naspamäť si spájate rôzne súvislosti tak, aby ste si ich v prípade potreby dokázali vybaviť. Na takto vytvorenú väzbu si dokážete živo spomenúť aj po rokoch. Preto odporúčame učiť sa slovíčka po dvojiciach alebo v reťazcoch.

Mnohé jazyky sú frázové. Učeniu naspamäť sa každopádne nevyhnete. Skúste si zapamätať rôzne repliky z filmu či iného diela. Podvedome vám napadnú v situáciách, kedy mozog uzná, žeby sa mohli hodiť. 

Nezabúdajte však, že dôležité je aj opakovanie. Nenadarmo sa hovorí, že je matkou múdrosti.

Online cvičenia

Zlou voľbou nie sú ani rôzne aplikácie či kvíz, ktoré sú dostupné aj bez poplatkov. Nemusíte utrácať peniaze za knihy a pracovné zošity so cvičeniami. Všetko si dokážete vyhľadať online.

V ponuke je množstvo dobrých aplikácií na stiahnutie, ktoré si prispôsobíte svojej úrovni. Opäť si môžete vybrať metódu, ktorá vás bude baviť najviac. Taktiež škála ponúkaných znalostí je kompletná. Od základov, cez slovnú zásobu, gramatiku, testy, úlohy zamerané na čítanie s porozumením, počúvanie a pod.

Vytvorte si nových priateľov

Vytváranie priateľstiev je jedným z najlepších spôsobov ako sa naučiť cudzí jazyk. Zároveň aj najjednoduchším. Zvyknete si na slang, intonáciu a hlave výslovnosť ako takú. V multikultúrnej spoločnosti nemusíte cudzokrajné kamarátstva hľadať ďaleko. Môžete si dopisovať cez sociálne siete, aj sa osobne stretávať.

Výhodou je, že prelomíte bariéru strachu a odhodláte sa komunikovať, hoc aj s chybami. Priatelia vás neodsúdia. Naopak, budú radi, keď vám budú môcť pomôcť vyvarovať sa chybám. Po určitom čase aj zabudnete, že hovoríte iným jazykom.

Samozrejme, za skúsenosťami môžete aj vycestovať. Nemať pri komunikácii na výber má tiež svoje pozitívne stránky. Ak niečo budete potrebovať, jednoducho musíte zo seba dostať súvislú vetu. Naviac spoznávate nové kultúry, pamiatky, miesta a najmä nadviažete cenné známosti.

Hranie rolí

"Role playing" si určite tiež pamätáte z hodín jazyka. Pedagóg či lektor vytvoria modelovú situáciu, ktorej sa musíte prispôsobiť. Účelovo ide o scenáre zo života, ktoré sa môžu skutočne odohrať.

Musíte sa pritom vžiť do svojej role a okrem uplatnenia svojich jazykových znalostí vymyslieť vhodné riešenia. V takýchto situáciách sa mnohokrát chytáte každej slamky. Dokážete byť kreatívnejší ako ste si to o sebe doposiaľ mysleli.

Spravidla sa hranie rolí realizuje vo dvojici alebo menšej skupine. Vy na to však partnera nepotrebujte. Môžete si vymyslieť vlastnú modelovú situáciu a rozprávať sa sami so sebou v cudzom jazyku. 

Vyskúšať môžete aj vzdelávacie programy

Pokiaľ potrebujete pomoc profesionála, na škodu nie sú rôzne programy. Najčastejšie sú riadené rodeným hovoriacim. Získate tak informácie a rady z prvej ruky. Stretnete sa tiež s kreatívnou a hravou formou výučby. Lektori majú bohaté skúsenosti ako efektívne a rýchlo pristupovať k učeniu. Ak už všetky metódy zlyhali, odporúčame vám investovať do kurzov. Opätovne však platí, že pokiaľ nebudete komunikovať a samostatne sa vzdelávať aj po ukončení seminára, vrátite sa počiatočnú úroveň. 

Pokiaľ sa vám článok páčil, odporúčame prečítať si "Na pracovnom pohovore je obľúbená: Čo je to prípadová štúdiá a ako ju vytvoriť?".

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!