Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Už viac neváhajte: 9 výhod Work & Travel programov, ktoré vás presvedčia

Kariérna cestaLucia Džurná
Už viac neváhajte: 9 výhod Work & Travel programov, ktoré vás presvedčia

Zábava, práca, plnenie cestovateľských snov, skúsenosti, ktoré obohatia životopis a ďalšie. Agentúry ponúkajú širokú škálu destinácií, pracovných ponúk a aj dlhodobú spoluprácu. Niekto však pri rozhodovaní stále váha. V článku uvádzame pár bodov, ktoré by vám mohli pri rozhodovaní pomôcť.

Životopis na úrovni

Keďže sa portál Pracuj.sk orientuje prioritne na pracovné témy, ako prvé nečakane spomenieme výhody pri uplatnení sa na trhu práce. Či už sa v rámci vybranej agentúry rozhodnete pre výpomoc v kuchyni alebo priamu komunikáciu s klientmi, každú skúsenosť môžete zaznamenať v životopise.

Zamestnávateľ ocení akúkoľvek platenú či neplatenú aktivitu navyše. Najmä pokiaľ sa chcete uchádzať o manažérske pozície. Angažovanosť, samostatnosť a prispôsobivosť sú žiadúce. Ak sa môžete pochváliť aj rôznymi kurzmi a osobnými úspechmi, máte navrch pred konkurenciou.

Počas niekoľkých týždňov nadobudnete praktické zručnosti, ktoré zahrajú vo váš prospech. Od manuálnej práce až po riadiace činnosti, učíte sa každým dňom. Následne dokážete svoje skúsenosti zdokumentovať vo viacerých bodoch svojho životopisu, ktorý bude pôsobiť lukratívne už na prvý pohľad.

Nový pracovný rozhľad

Animátori v letných táboroch, práca v národných parkoch či v hotelových rezortoch. Vybrať si môžete z viacerých rôznorodých ponúk. I bez predchádzajúcich skúsenosti si dokážete vybrať činnosť, ktorú zvládnete plniť podľa očakávaní zadávateľa a bude vás baviť.

Ak váhate medzi viacerými ponukami, skúste sa poradiť so zverenou kompetentnou osobou. Tá zhodnotí vaše doterajšie zručnosti i očakávania, na základe ktorých dokážete nájsť vhodný kompromis. Nemusíte sa báť, že nenájdete pre seba vhodnú pracovnú pozíciu.

Máte možnosť si skúsiť niečo nové. Možno by vás nikdy nenapadlo, že môžete byť dobrými vedúcimi v detskom tábore či recepčným. Vďaka Work & Travel môžete siahnuť aj po práci, ku ktorej by ste sa bežne nedostali. Ak radi skúšate nové veci a prekonávate samých seba, choďte do toho.

Bezchybný jazyk

Najčastejšou príčinou, prečo mnohí vycúvajú z programu sú pochybnosti. Myslíte si, že úroveň vášho cudzieho jazyka nie je dostatočná a v zahraničí by ste boli stratení. Nie je to pravda.

Každá skupina má svojho koordinátora v rodnom jazyku, na ktorého sa môžu v prípade potreby obrátiť. Rovnako v programe nie ste sami. Na rovnakom výkonnom mieste sa stretnete ľuďmi, ktorý vašu reč ovládajú. Naviac, pri niektorých pozíciách postačia i základy.

Napríklad, ak vykonávate pomocné práce, stačí že porozumiete pokynom. Časom si na cudzí jazyk zvyknete tak, že sa ho budete učiť podvedome. Postačí 1-2 týždne a odvážite sa komunikovať bez strachu a po návrate domov zaručene spozorujete výsledky. Najmä ak sa do programu zapojíte viackrát a vyskúšate si aj bližší kontakt so zákazníkmi a personálom.

Svoje jazykové zručnosti môžete opäť začleniť do životopisu a uchádzať sa o prácu v medzinárodných firmách.

Cenovo a časovo dostupné

Pred vstupom do programu je nutné uhradiť poplatok, ktorý pokrýva náklady spojené s vybavovaním cesty. Suma však nie je markantná. Môžete si vybrať, kedy chcete pracovať, a v ktorej časti svojho pobytu si zoberiete voľno na cestovanie.

Viacerí uchádzači zvolia možnosť, že najprv sa ponoria do práce. Získajú späť peniaze, ktoré vložili do programu, zarobia si na cestovanie, vreckové a niečo navyše. Na rozdiel od letných brigád na Slovensku, pracovná doba s tou na trvalý pracovný pomer. Vyšší počet odpracovaných hodín sa potom odrazí aj na finančnom ohodnotení.

Program prebieha počas letných mesiacov, preto je vhodný pre študentov, ktorý si chcú spríjemniť najdlhšie prázdniny v roku. Čo sa týka výberového procesu, ten taktiež nie je zdĺhavý. Pre kompletné vybavenie postačia niekedy len dve návštevy s koordinátormi.

Žiadne starosti

Agentúra za vás vybaví všetky potrebné formálne náležitosti – pracovnú zmluvu, letenky, ubytovanie, víza a podobne. Vašou úlohou je len poskytnúť potrebné informácie, doručiť vyplnené tlačivá a dostaviť sa na dohodnuté miesto.

Organizácia je na úrovni all inclusive. Kedykoľvek môžete kontaktovať svojho mentora a požiadať o pomoc. Ak nastane nejaký problém, agentúra ho vyrieši.

Dobrodružstvo a zábava

Ak vás láka dobrodružstvo, Work & Travel je presne pre vás. Po splnení práce máte voľnú ruku. Mnohí uchádzači spočiatku vyrazili len do okolitých miest, no neskôr sa odvážili aj na niečo akčnejšie.

Ako sme už spomenuli, agentúra vybavuje okrem iného aj víza, ktoré za bežných okolností je trochu komplikované získať. Naskytne sa vám jedinečná príležitosť objaviť nové miesta a každý deň sa zobudiť niekde inde.

So zábavou sa však nestretnete len pri cestovaní. Agentúry ponúkajú množstvo zaujímavých pozícií, popri ktorých sa môžete taktiež angažovať. Obľúbené sú napríklad vedúce práce v táboroch. Zažijete nefalšovaný dotyk prírody, stretnete nových ľudí a môžete rozvíjať svoju kreativitu pri sprevádzaní skupiny a aktivitách.

Známosti

Na nové skúsenosti nebudete sami. Do programu sa môžete prihlásiť s priateľmi. Je vysoká pravdepodobnosť, že budete môcť absolvovať celé leto spoločne. Naviac si rozšírite zoznam kontaktov.

Či už sú to ľudia, s ktorými vycestujete, spoznáte ich až na mieste alebo budú vašimi nadriadenými, obohatia vás. Možno si z programu odnesiete i priateľov na celý život či obchodných partnerov.

Na druhej strane, nikdy nebudete sami. Stále sa nájde niekto, kto vám pomôže. Nemusíte sa báť, že by ste sa cítili opustení. Nájdete si známosti do bežných činností i na cestovanie.

Multikultúra

V programe sa neustále budete stretávať s niečím novým. Ľudia odlišnej národnosti, zvyky, kultúra, jedlá a pravidlá. Nie každá zmena je však zlá. Naučíte sa o inej krajine oveľa viac, ako by to bolo možné z učebnice.

I keď vám bude niečo pripadať nepochopiteľné, pre niektoré kultúry naopak nie. Vďaka novým skúsenostiach dokážete lepšie porozumieť iné národnosti či náboženstvá. Môžete ochutnať napríklad jedlá, ktoré sú pre danú zem typické a doma by ste sa ku nim nedostali ani v orientálnej reštaurácii. Pretože život za hranicami je oveľa exotickejší ako si myslíme.

Dlhodobá spolupráca

Respondentka Viktória absolvovala program niekoľkokrát. Po ukončení štúdia na vysokej škole jej bola ponúknutá dlhodobá pracovná príležitosť. To môže byť realitou pre každého účastníka, ktorý sa pre Work & Travel nadchne podobne ako ona.

Ak sa raz odhodláte do programu zapojiť, je dosť možné, že neostane len pri jednorazovej aktivite. Mnohí účastníci využívajú takúto možnosť počas celého štúdia. Okrem toho sú v stálom kontakte s vedúcimi danej agentúry.

Práve dlhodobý kontakt a aktivita vedú k neskoršej spolupráci. V prípade, že sa osvedčíte a máte úprimný záujem o prácu v cestovnom ruchu, máte možnosť sa stať členom tímu. Stojí však za tým veľká dávka motivácie.

Ak vás téma Work & Travel zaujala, odporúčame vám tento rozhovor "Vďaka Work&Travel navštívila Ameriku štyrikrát. Svoje skúsenosti dnes využíva v pracovnom živote".

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!