Boomerang hiring: privítajte bývalých pracovníkov naspäť v kolektíve, z ktorého predtým odišli

Svet zamestnávateľovJán Krajč
Boomerang hiring: privítajte bývalých pracovníkov naspäť v kolektíve, z ktorého predtým odišli

Najímať bývalých zamestnancov zrejme pri hľadaní novej pracovnej posily nebude prvou voľbou, no netreba sa unáhliť v rozhodnutí a zhodiť ju zo stola bez dlhšieho premýšľania. Pár benefitov to totižto predsa len má.

Začleniť do náboru nových zamestnacov aj niekoľko divokých kariet s tými, ktorí už na zozname zamestnancov v minulosti figurovali, šetrí firmám výdavky na školenia a z dlhodobého hľadiska ich to dokáže dokonca posunúť za hranice vlastných očakávaní. Nazrieť späť do databázy tých najlepších exzamestnancov, ktorí pre vás v minulosti pracovali, môže byť pre firmu záchranou v hodine dvanástej. Ako je už zrejmé, boomerang hiring má zmysel. 

Exzamestnanci s insightom vidia firmu zvonku 

Exzamestnanci mohli firmu opustiť pred dvomi či štyrmi rokmi, prípadne aj dávnejšie. Dôvody mohli byť rôzne. Veď pandémia oklieštila nejeden rozpočet a nútené znižovanie stavov sa dotklo pracovísk všade. Pokiaľ bývalí zamestnanci opustili pracovisko bez výraznejších drám, je šanca, že obnovenie kontaktu a spolupráce bude dosiahnuteľné. Napokon, väčšinu pracovných postupov poznajú, teda zaúčacia doba bude podstatne kratšia. To ušetrí firme nemálo výdavkov. Boomerang hiring preto využívajú aj nadnárodné korporácie ako Microsoft, Coca-Cola či IBM.

Digital Sales Manager
Bauer Media / nástup od 9.12. 2022 / Bratislava

Náborom bývalých zamestnancov sa totižto do štruktúry organizácie dostáva osoba s odstupom a súčasne vzácnym insightom. Preto možno lepšie nastaviť podnikové procesy, vytušiť konkurenčné kroky a získať nadhľad v uvažovaní o smerovaní jednotlivých oddelení. Platí to pritom rovnako pre administratívne ako aj pre priemyselné odvetvia. 

Adaptácia zamestnanca je ultra krátka

Vedia, ako vyzerajú kancelárske priestory, kde prebiehajú firemné mítingy a s kolegami majú prevažne dobré vzťahy, ktoré sa v dôsledku zmeny zamestnania prerušili. Na pracovnú atmosféru a kolektív sú teda zvyknutí a dokážu sa prejaviť bez strachu od prvého momentu.

Asistent audítora
Crowe Slovakia / nástup od 25.12. 2022 / Bratislava

Aj toto možno označiť za jeden z filtrov, ktorými už exzamestnanec automaticky prešiel a uspel. Firemná kultúra a aklimatizovanie sa na atmosféru pracoviska rozhodujú napokon aj o výkonnosti a súdržnosti pracovného kolektívu. Formovanie zamestnaneckej skúsenosti v tomto prípade môže pokračovať od bodu, v ktorom predtým skončila. 

Jednania o pracovných podmienkach narovinu

Aj za predpokladu, že by bol návrat do zamestnania závislý od úpravy pracovných podmienok, pri bývalých zamestnancov je cena ich práce ľahšie vypočítateľná. Pracovný výkon, ktorý zvykli podávať, bol presvedčivý natoľko, aby dostali ponuku vrátiť sa do bývalej práce, to už o niečom svedčí.

Archeológ
AA Terra Antiqua / nástup od 19.12. 2022 / Bratislava

Nájsť optimálnu hodnotu odmeny, ktorá bude motivujúca, no nebude vytvárať v exzamestnancovi pocit, že sa do práce vrátil len kvôli honoráru, si žiada svedomitý vstupný pohovor. Zároveň sa treba vyvarovať príliš žoviálnemu a familiárnemu štýlu komunikácie, ktorý môže vyvolať zmiešané dojmy z prístupu pri najímaní a po návrate späť do pozície podriadeného. 

Transparentnejší pracovný pomer neexistuje

V tomto vzťahu nadriadený-podriadený nie sú žiadne neznáme. Tak transparentný zamestnanecký pomer je v prípade nových uchádzačov prakticky nereálny. Zamestnávatelia môžu jednať na rovinu, a staronoví zamestnanci majú zase väčšie šance, že tentokrát sa kariérne dostanú ďalej, než v minulosti.

Montážny pracovník
Pavel Drašnar - ALKAS / nástup od 25.12. 2022 / Banská Bystrica

Dôvera je v tomto vzťahu zásadným činiteľom. A práve na dôvere možno budovať stabilnú zamestnaneckú retenciu. Pracovať s ľudskými zdrojmi, ktoré sú jednak limitované, no súčasne dobre vyfiltrované, dovoľuje posúvať tréning a školenie pracovníkov na vyššie úrovne a postupovať v podnikovom rozvoji progresívnejším tempom. 

Drahocenný networking aj nové skúsenosti

Doba, ktorú strávili mimo svojho niekdajšieho pracoviska, im priniesla nové skúsenosti, ale aj zručnosti a nejeden kontakt, ktorý vedia teraz využiť v prospech firmy, od ktorej sa vrátili. Ak boli spoľahliví predtým, po návrate dokážu vytiahnuť z rukáva ešte niekoľko tromfov, ktoré budú v prospech firmy natoľko, že môže získať trhovú silu. Ale čo keby sa dal boomerang hiring urobiť sofistikovane?

Finance Internship - Future Leaders
Johnson Controls International / nástup od 24.12. 2022 / Remote

Nech už boli dôvody odchodu akékoľvek, nezabúdajte na záverečný pohovor, uložte si dotazník s motívmi o odchode a využite ho pri opätovnom nadväzovaní kontaktu. Využiť sa dá takisto skupina na facebooku či linkedine, eventuálne samostatná databáza, ktorá bude združovať odídencov. Prioritné a súčasne exkluzívne informovanie o otvorení pozície vo firme, kde exzamestnanci pôsobili, predsa len prospeje obidvom stranám. 

 

Якщо ця стаття була для вас корисною, ми будемо дуже раді, якщо ви підтримаєте нас, поділившись нею в соціальних мережах. Дякую!