K ochromeniu Credit Suisse došlo zrejme uprostred vlny prepúšťaní, odkúpenie konkurenčnou bankou ju nemusí zastaviť

Zahraničný trhJán Krajč
K ochromeniu Credit Suisse došlo zrejme uprostred vlny prepúšťaní, odkúpenie konkurenčnou bankou ju nemusí zastaviť

V tohtoročnom cykle krachujúcich bánk bolo zatiaľ najväčším šokom pre celý svet oznámenie o páde akcií najstaršej švajčiarskej banky. Od jej oficiálneho krachu ju uchránila len konkurenčná banka, ktorá ju odkúpila v snahe o záchranu. 

Credit Suisse ako jedna z najstarších bankových inštitúcií v krajine, sa podľa najnovších správ prepadla krátko po tom, čo boli v minulom týždni oznámené krachy amerických bánk, konkrétne Silicon Valley Bank a Signature Bank. Prepojenie s ostatnými bankami na svete sa tak odrazilo aj na stave burzy a záujme o záchranu povesti banky prebehla dohoda medzi Švajčiarskou národnou Bankou a UBS. Odkúpením a integráciou Credit Suisse do štruktúr UBS sa však z nevyhnutných dôvodov ušetrí na pracovných miestach. Pre Credit Suisse to pritom nebude až taký problém. Najavo totiž vyšli skutočnosti, týkajúce sa dlhodobo prebiehajúceho prepúšťania. A nie najmenšieho; o prácu od konca minulého roka prišlo údajne až 20 000 pracovníkov. 

Hlboké a radikálne škrty 

Záchrana švajčiarskej banky však neprebehla len z dobrej vôle konkurenčnej USB. Ako informoval portál Bloomberg, nemalým podielom sa k záchrane banky pripojila aj Švajčiarska národná banka a dokonca aj samotná švajčiarska vláda. V odhodlaní o prežitie upadajúcej Credit Suisse vyhradila z rozpočtu štátnej pokladnice viac ako 12 500 eur v prepočte na každého občana.

Junior marketér
AJAS Corporation / nástup od 21.4. 2023 / Zvolen

Fúziou Credit Suisse a UBS však súčasne došlo k znehodneteniu reálnej hodnoty banky, ktorá bola podľa informácií zahraničných médií odkúpená v rámci neoficiálnej dražby len za 4% zo svojej reálnej hodnoty. Naviac, dlhopisy v hodnote až 16 miliárd eur boli finančnou správou "zázračne" vymazané. Dopad na beztak ochudobnené zamestnanecké rady Credit Suisse sa teraz môže dotknúť aj zamestnancov aj v UBS. New York Post dokonca neváhalo vyhlásiť, že prepúšťanie môže prebehnúť v objeme ďalších desiatok tisíc zamestnancov v Londýne, Singapure aj samotnom Zürichu. 

História sa zjavne opakuje

Zaujímavosťou je, že Credit Suisse uskutočnila vo svojej nedávnej histórii podobnú situáciu pred približne tridsiatimi rokmi, kedy odkúpila dovtedy najstaršiu banku v krajine, Bank Leu, fúziou ktorej vznikla následne Clariden Leu. V záujme šetrenia výdavkov vtedy v Credit Suisse prepustili len niečo vyše 1500 zamestnancov, pričom po roku 2007 Clariden Leu zanikla a bola plne začlenená do štruktúry Credit Suisse. Opäť s menším úbytkom personálu. 

Cybersecurity engineer
Grafton / nástup od 21.4. 2023 / Košice

Očakáva sa preto, že v podobnom štýle ozdravovania spoločnosti bude prebiehať aj nadchádzajúca fúzia do organizačnej sféry UBS banky. Hoci oficiálne vyhlásenia Credit Suisse na túto tému reagovali opatrne s tvrdením, že odkúpením by malo byť ochránených toľko pracovných pozícií, koľko len bude možné, škrty na výplatných listinách súvislo prebiehali už od októbra minulého roka, odkedy bolo v dvoch kolách oznámené prepúšťanie približne 9000 zamestnancov.  

Prvé dni priniesli prvé obete

Otrasy v bankovom sektore natieňujú neistú situáciu aj v širších súvislostiach, keďže Credit Suisse mala v rámci svojej finančnej skupiny pod sebou podstatne viac pobočiek a organizácií na celom svete.

Contract Approval and Collection manager
Grafton / nástup od 20.4. 2023 / Bratislava

K nevyhnutnému prepúšťaniu dôjde prinajmenšom z kapacitných dôvodov, vzhľadom na to, že fúziou UBS nadobúda zodpovednosť za celkovo 125 tisíc pracovníkov. Podľa predsedu UBS, Colma Kellehera, konkrétne číslo prepustených zamestnancov v tejto chvíli nie je možné predpokladať či odhadovať, malo by sa však jednať o zásadnú cifru. Dodajme, že len v tomto úvodnom týždni fúzie bolo z vrcholového manažmentu obidvoch bánk prepustených približne 8% pracovníkov. 

 

Якщо ця стаття була для вас корисною, ми будемо дуже раді, якщо ви підтримаєте нас, поділившись нею в соціальних мережах. Дякую!