Ako rozoznávať nenápadné signály blížiacej sa výpovede a čo najskôr predísť panike?

Svet zamestnávateľovJán Krajč
Ako rozoznávať nenápadné signály blížiacej sa výpovede a čo najskôr predísť panike?

Výpovede a layoffy nepatria k príjemným stránkam zamestnávania, no sú nevyhnutné. A tak, ako musia zamestnávatelia počítať s tým, že sa rozhodnú ich zamestnanci prejsť inam, mali by ste vy ako zamestnanci počítať s tým, že deň odchodu z práce nadíde.  

S prípravou na výpoveď by ste naozaj čakať nemali. Napokon, každým prijatím do zamestnania sa vám zároveň začínajú odpočítavať dni v skúšobnej lehote. Tá môže byť zamestnávateľmi stanovená na jeden, dva či maximálne tri mesiace. V závislosti od toho, ako dlho trvá skúšobná doba, sa vám zároveň skracuje aj doba adaptácie na nové procesy a firemnú kultúru. Musíte si zvyknúť na nové pracovné tempo, odlišné pracovné úlohy a kolektív. A pretože skúšobná doba je často rozhodujúcim obdobím a pre zamestnávateľov predstavuje kontrolnú fázu, pri ktorej si overujú, či bolo rozhodnutie personalistov správne, mali by ste sa pripraviť na to, že v tomto období budete registrovať viaceré zmiešané a nejednoznačné signály. 

Vibe je nadobro preč 

Úvodné oťukávanie medzi ostatnými členmi tímu netrvá pár týždňov, skôr niekoľko mesiacov. Ak sa ocitnete v organizácií, kde je niekoľko desiatok oddelení, môže to byť dokonca aj niekoľko rokov - ľady však dokážu prelomiť firemné akcie, teambuildingy či oslavy. Pokiaľ sa na takomto type osláv ocitáte v rámci firmy prvýkrát, začnite si všímať správanie ľudí naokolo.

Elektrikár
Grafton/ nástup ASAP/ Bratislava

Existuje totižto šanca, že tí, ktorí vo firme pôsobia dlhšie, vedia o jej histórii a štýle náborov viac, než iní. A obvykle sa práve táto kategória kolegov správa k nováčikom s väčším odstupom, bez záujmu nadväzovať dlhodobejšie pracovné priateľstvá. Len čo si všimnete zmeny v komunikácii ostatných kolegov, nepodceňujte ten pocit, ktorý vám navráva, že niečo nie je v poriadku. Namiesto zisťovania príčiny si však nechajte dostatočný čas na to, aby ste situáciu nezaujato a objektívne pozorovali.

Súbežne s tým by ste však mali pri prvom väčšom podozrení či zneistení premýšľať o tom, aký bude váš ďalší kariérny krok. V ideálnom prípade je vhodné, aby ste sa na svoje terajšie zamestnanie začali dívať ako na medzistupeň k dosiahnutiu ďalšej kariérnej méty. Pokiaľ zatiaľ netušíte, aká méta to má byť, je dôležité zostať pokojnými a neprejavovať neistotu. Zachovajte si chladnú hlavu a vytvorte si dostatočný priestor na to, aby ste sa namiesto trápenia zamerali na hľadanie riešenia. Vy však za žiadnych okolností nemeňte štýl komunikácie. Namiesto toho sa začnite stotožňovať s novou situáciou, ktorá vo vašom živote môže onedlho nastať. 

Rozbíjanie streotypov 

Budíček na šiestu, obed, káva, tri mítingy do týždňa, zmena sa strieda približne dvakrát do mesiaca. Trvalo to, no aj na toto všetko ste si napokon zvykli. Vytvorili ste si režim a vzorce, podľa ktorých ste zvyknutí fungovať každý týždeň. To neustále plánovanie úloh, komunikácia s nadriadenými a stredným manažmentom či prehadzovanie zmien vás ešte donedávna dostávali do neustáleho kolobehu, z ktorého ste túžili aspoň na moment vybehnúť von.

Data collector/Driver
TS Mangement/ nástup 3.4/ Rimavská Sobota

A odrazu sa to stalo. Už nejaký ten týždeň pozorujete, že tie kontroly, supervising a neustále feedbacky zmenili frekvenciu. No neplatí to pre celý kolektív. Z nejakého dôvodu sa to týka len vás a niekoľkých ďalších jednotlivcov. Čo to teda znamená? Ste v testovacej fáze. Zamestnávateľ zisťuje, či ste schopní venovať svoje schopnosti iným pracovným úlohám, alebo je načase začať delegovať vaše doterajšie povinnosti medzi tých členov tímu, ktorí majú vo firme zotrvať.

Snažte sa z tejto fázy vyťažiť maximum. V tomto období by ste súčasne mali mať už jasno v tom, aký bude váš ďalší kariérny krok a z terajšeiho zamestnania by ste si mali odniesť čo najviac relevantných skúseností. Je váš harmonogram náhle ochudobnený o niekoľko zásadných firemných mítingov a počet pracovných zmien sa znížil? Gratulujte si, konečne máte čas na to, aby ste si energiu rozložili na celý deň rovnomerne. Nájdite si čas na oddych po práci, bez jedinej úvahy o zamestnaní či budúcnosti. Relaxujte. A do zvyšku úloh v harmonograme dáte omnoho viac, než dovtedy. Bez zbytočnej hektiky. 

Vinníkmi ste zvyčajne vy 

Ďalším zo signálov toho, že sa vás chystajú pustiť k vode, je rozličný mix sabotážnych praktík. Môžu to byť umelo vyvolávané provokácie, obviňovanie z neúspechu či spochybňovanie vášho prínosu do firmy. Zamestnávateľ vám môže začať pridávať väčšie množstvo úloh v kratších intervaloch a očakávať, že pochybíte. Predpokladom je, že pri častejšej chybovosti bude vaša výpoveď nevyhnutná.

Account manager v digitálnej marketingovej agentúre
CreaFea/ nástup 27.4/ Rimavská Sobota

Sabotovanie vo väčšej či menšej miere môže prebiehať až do dňa vášho odchodu, preto je dôležité, aby ste sa v tomto bode procesu neuchyľovali k obranným taktikám a nesnažili sa obrátiť útoky na druhú stranu. Namiesto toho sa zamerajte na to, aby ste si prácu robili tak najlepšie, ako to len viete - sami pre seba. Súčasne minimalizujte akékoľvek dlhšie konverzácie s kolegami. Obzvlášť tie, pri ktorých hrozí, že by ste sa mohli dostať do konfrontujúcej pozície. Majte na pamäti, že v tomto bode už nemá zmysel bojovať proti prúdu. To najlepšie, čo môžete spraviť, je jednoducho prijať zmenu životného a kariérneho kurzu. Vytvorte si preto niekoľko záložných riešení, ktoré by mohli nastať po odchode zo zamestnania. Aj keď takéto sabotážne taktiky nie sú férové a často súvisia so stratégiami quiet firingu, zamestnávatelia sa k nim zvyknú uchyľujú zvyčajne vtedy, keď potrebujú vyriešiť zásadnejšie štruktúrne, hospodárske či vlastnícke otázky.  Nemá teda zmysel bojovať o miesto v podniku, ktorý vás dlhodobo a zámerne chce dohnať k tomu, aby ste organizáciu opustili. Vážte si svoju osobnú a zamestnaneckú hodnotu za každých okolností a hľadajte spôsoby, ako ich znásobiť na novom mieste. 

Якщо ця стаття була для вас корисною, ми будемо дуже раді, якщо ви підтримаєте нас, поділившись нею в соціальних мережах. Дякую!