Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

7 spoľahlivých spôsobov ako si nájsť prácu

NezamestnanosťLucia Džurná
7 spoľahlivých spôsobov ako si nájsť prácu

Či už ste nezamestnaný alebo uvažujete nad zmenou miesta, neistota je prirodzenou súčasťou. Nie vždy však hľadanie novej pracovnej pozície musí trvať niekoľko mesiacov. Existujú odskúšané metódy, vďaka ktorým budete mať z čoho vyberať.

Zožeňte si odporúčania

Vytváranie sietí kontaktov napomáha pri hľadaní nového pracovného miesta. Odporúčania sú pre zamestnávateľa jasnou zárukou toho, že daný zamestnanec je spoľahlivý.

Kontakty sú v tomto smere dôležité. Veľa pracovných príležitostí nie je verejne zverejnených. Miesta sa obsadzujú interne na základe odporúčaní v krátkom časovom intervále. Z toho dôvodu by pre vás malo byť motivujúce nadväzovať nové známosti. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať pár lichotivých slov.

Odporúčame si vytvoriť zoznam všetkým známych. Nebojte sa obnoviť i staršie kontakty. Určte sa niekto nájde, kto by vedel o šikovnej pozícii priamo pre vás.

Budujte si vlastnú sieť. Ešte predtým by ste však mali mať presne vymedzené, o akú prácu máte záujem. Pomôže vám to, aby ste zbytočne neoslovovali nesprávnych ľudí.

Zamerajte sa na užšie vzťahy s ľuďmi, aby ste im napadli ako prvý, keď sa dozvedia o voľných pracovných miestach. Môže ísť o rodinu, priateľov, bývalých kolegov alebo susedov. 

Spíšte mená všetkých ľudí, o ktorých viete, že môžu mať znalosti alebo kontakty v odvetví alebo firme, o ktoré sa zaujímate. Potom ich nenásilne kontaktujte. Za pokus nič nedáte. Ak vedia o nejakej voľnej pozícii, môžu vás odporučiť alebo posunúť kontakt kompetentnejšej osobe.

Ďalším odskúšaným spôsobom je spojiť sa s niekým zo spoločnosti. Či už priamo alebo cez spoločné kontakty, je to na vás. Môžete sa opýtať, či vedia o nejakých aktuálnych príležitostiach. Nebojte sa opýtať a požiadať o pomoc s hľadaním. Ideálna pracovná pozícia možno nikdy nebude inzerovaná. Musíte sa k nej dopracovať prostredníctvom siete kontaktov, vytrvalosti a správneho načasovania.

Kontaktujte spoločnosť

Hľadanie práce uľahčujú webové sídla spoločností. Zamestnávateľ jednak ušetrí na platenej inzercii, a na druhej strane bude mať väčšiu istotu, že nájde zainteresovaného uchádzača.

Nemusíte čakať priamo na zverejnenie ponuky. Ak spoločnosť, o ktorú máte záujem, nemá na svojej webovej žiadne vhodné pracovné miesta, kontaktujte ju. Využite dostupné prostriedky ako napríklad e-mailom alebo telefonicky. Jednoducho prejavte svoj záujem, opýtajte sa voľné pozície, priložiť môžete aj svoj životopis a motivačný list.

Ak aj spoločnosť nerealizuje v blízkej budúcnosti nábor, nemusia sa vám neozvať. Počítať však môžete s tým, že si vás zapamätajú a v prípade, že sa situácia zmení, ozvú sa.

Webovú stránku spoločnosti môžete použiť aj na vyhľadanie kontaktov. Máte možnosť získať prepojenie na oddelenie ľudských zdrojov a požiadať ich o potrebné informácie. Koniec koncov, realizácia náborového procesu, stojí čas a peniaze. Avšak, ak budú vedieť o vhodnom kandidátovi, s radosťou sa tomu vyhnú. V prípade, že spoločnosť zažíva rýchly rast, môže byť tejto možnosti obzvlášť otvorená. Týka sa to najmä začínajúcich firiem, ktoré majú vysoký dopyt po ľudských zdrojoch. Opäť si môžete urobiť zoznam dostupných spoločností, pre ktoré máte záujem pracovať. Oslovte ich a vyzdvihnite svoj potenciál, ktorý by mohol byť pre rozvoj prínosom.

Pracovné portály

Asi najznámejším prostriedkom na hľadanie práce sú internetové pracovné portály. Úspech spočíva v širokej dostupnosti voľných pracovných miest, jednoduchosti vyhľadávania a pohodliu.

Prepracované nástroje na vyhľadávanie umožňujú hľadať prácu podľa miesta, výšky mzdy, druhu pracovného pomeru alebo kľúčových slov profesie. Nepísaným pravidlom na viacerých platformách je aj vytvorenie vlastného konta, kde si môže nahrať, či vytvoriť moderný a personalizovaný životopis.

Popularita spočíva i vo filtrovaní vlastných požiadaviek, ktoré vám pomôžu nájsť prácu ako šitú na mieru pre vás. Výsledky zhodné so zvolenými preferenciami môžete dostávať v pravidelných intervaloch e-mailom. V každom prípade by ste sa najprv mali uistiť, že váš životopis a motivačný list sú aktuálne a reprezentatívne. Personalisti si na týchto dokumentoch dávajú obzvlášť záležať. Pri neosobnom stretnutí sú to jediné prostriedky, ktorými môžete zaujať.

Veľtrhy práce

Možno trochu menej známa metóda, ale predsa účinná. Na veľtrhoch práce sa stretnete s množstvom známych, i menej populárnymi značkami. Pri tejto špeciálnej udalosti máte možnosť komunikovať priamo s personálom danej spoločnosti. Sprostredkujú vám tak informácie z prvej ruky.

Nemusíte sa báť, že by o nových ľudí nemali firmy záujem. Pravdou je presný opak. Účelom pracovných veľtrhov je nábor veľkého počtu nových tvári. Nezáleží na tom či ste dlhodobo nezamestnaný, skúsený pracovník či čerstvý absolvent. Záujem je o všetky kategórie.

Tieto podujatia obľubujú i rôzne organizácie, malí podnikatelia, recruiteri, stredné školy či univerzity. Vďaka bohatej účasti získate širší rozhľad. I keď možno neviete, čo by vás bavilo, po absolvovaní veľtrhu by ste v tom mali mať jasnejšie.

Máte zároveň príležitosť presadiť svoje portfólio a životopis potenciálnemu zamestnávateľovi. Snažíte sa predsa nájsť prácu, dôjdite preto pripravený. Ak máte vlastnú vizitku, vezmite si viac vyhotovení so sebou. Dajte si záležať aj na výbere správneho oblečenia.

Ak idete na veľtrh s jasným cieľom, zistite si toho o spoločnosti, v ktorej máte záujem pracovať čo najviac. Je výhodou klásť otázky. Odporúčame si urobiť zoznam, aby ste pred personalistami na nič podstatné nezabudli. Zvýši to vaše šance, že si vás zapamätajú a budú chcieť s vami ďalej pracovať.

Pár dní po realizácii veľtrhu práce kontaktujte ľudí, s ktorými ste na nich komunikovali. Obráťte sa na náborových pracovníkov zo spoločností, pre ktoré chcete pracovať. Môžete im poslať ďakovný e-mail, spojiť sa s nimi na sociálnych médiách alebo opätovne prejaviť svoj záujem a poslať im životopis.

Skúste sociálne médiá

Existujú online platformy sociálnych médií, ktoré neslúžia výlučne na zábavu, ale aj na interakciu so spoločnosťami. Medzi tie radíme firemné účty na sieti Facebook, Instagram, Twitter alebo LinkedIn. Predovšetkým platforma LinkedIn je určená pre „profesionálov“.

Po kliknutí na možnosť „sledovať“ sa vám bude na nástenke zobrazovať každý príspevok danej spoločnosti. Máte možnosť tiež komentovať príspevky a byť súčasťou komunikačnej siete. Naviac, vďaka upozorneniam budete mať istotu, že vám nič neunikne.

Nezabúdajte, že firmy majú ku vám rovnaký prístup ako vy ku nim. Vidia každý riadok na vašom profile. Z toho dôvodu odporúčame uvádzať svoje skutočné, prípadne umelecké meno. Rovnako reprezentatívny by mal byť aj zbytok profilu. Vyhnite sa vulgarizmom a nevhodným príspevkom. Ak je to možné, dbajte aj o aktuálne informácie.

Osobný profil môže slúžiť aj ako portfólio pre vašu prácu. Ak ide o verejne prípustné informácie, nebráňte sa zdieľať svoju prácu.

Kontaktujte personálne agentúry

Za zváženie stoji aj prihlásiť sa do personálnej agentúry. Môže ísť o ponuku práce v špecifických alebo rôznorodých odvetviach. Vašou úlohou je poskytnúť životopis, prípadne kópie certifikátov, či absolvovať testy na overenie zručností.

Niektoré agentúry sa môžu najskôr ponúkať len krátkodobé zmluvy. Nezúfajte. Neskôr môžete dostať možnosť pracovať na dobu neurčitú. Naviac si vyskúšate, či vám dané pracovné miesto a firemné návyky budú vyhovovať. Ak aj budete chcieť/musieť firmu opustiť, získate cenné skúsenosti.

Máte šancu sa stretnúť  s ľuďmi, ktorí vám pomôžu s nájdením ideálnej práce. Ak išlo o známu firmu, môžete si obohatiť svoj životopis. Takýmto spôsobom zistite, či sa do daného odvetvia hodíte. Je to užitočné, ak si nie ste úplne istí, aký druh práce chcete robiť.

Online vyhľadávanie

Chybu neurobíte, ani keď zadáte kľúčové slová priamo do vyhľadávača. Google má vlastnú platformu na hľadanie zamestnania. Ak zadáte preferované výrazy, vygenerujú sa vám všetky dostupne príspevky z rôznych zdrojov. Platformy akými sú napríklad Indeed, ZipRecruiter či Glassdoor, spájajú relevantné pracovné inzeráty z rôznych webov na základe hľadaných výrazov.

Ak sa vám článok páčil, odporúčame: "Stačí zmeniť pár zaužívaných pravidiel a budete produktívnejšími".

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!