Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Stačí zmeniť pár zaužívaných pravidiel a budete produktívnejšími

Efektivita práceLucia Džurná
Stačí zmeniť pár zaužívaných pravidiel a budete produktívnejšími

Najviac energie máme len vo vybraných častiach dňa. Niekedy však ani to. Čo robiť, ak máte veľa práce, ale nechuť ju vykonať? Týchto pár rád by vám mohlo pomôcť.

Stanovte si ciele

Ide o bežnú radu, s ktorou sa stretnete kdekoľvek. Má však niečo do seba. Ak chcete k niečomu smerovať a mať motiváciu, musíte si vymedziť ciele.

Vezmite si pokojne poznámkový blok, kúsok papiera alebo smartfón. Nezáleží na spôsobe, ale na prvom kroku, ktorý zhmotní vašu predstavu. Vyzdvihnúť môžete akúkoľvek súkromnú i pracovnú víziu. Podvedome nad uvedeným prevezmete zodpovednosť a začnete túžiť po úspechu.

Zvoliť môžete aj spôsob trhacieho kalendára. Po každom splnenom cieli si ho odškrtnete. Mikromanažovanie svojich dní sa postupom času stane bežnou rutinou a pocítite výsledky v osobnom ohodnotení.

Ak chcete uplatniť o niečo organizovanejšiu metódu, nápomocná by pre vás mohla byť „SMART“ škála. Ide o stanovovanie cieľov v určitom časovom rámci. Úlohy delíte podľa ich dôležitosti do piatich kategórií.

Odporúčame začať s malými reálnymi cieľmi. Vidieť v svojom kalendári množstvo dôležitých projektov môže pôsobiť desivo. Znížením náročnosti a stresových momentov sa vyhnete tlaku a budete motivovanejší sa do úloh pustiť.

Zjednodušiť si môžete jednoduché aj významné projekty. Začnete ich vnímať ako čiastkové, ľahko uchopiteľné celky, ktoré nie sú zložité na splnenie. Uľahčí vám to každodenné povinnosti a budete fungovať bez toho, aby ste sa cítili vyčerpaný.

Vyhnite sa multitaskingu

Mnohí si myslia, že produktivitu zvýšia súmerne s výkonom. Takýto spôsob však nemôže fungovať donekonečna. Pri dlhšom uplatňovaní naviac môže viesť k vyhoreniu.

Nemôžete svoje ja rozdeliť na viacero častí a jednotlivým prideliť kvantum úloh. Presne tak to vníma váš mozog, ak to s multitaskingom priženenie. Výsledkom je skôr, či neskôr stagnácia.

Snažte sa postupovať rozvážne a postupne. Venujte svoju plnú len pozornosť jednej úlohe a až potom prejdite na ďalšiu. Nerobte inak, ani ak sa vám zdajú niektoré úkony príliš jednoduché. Ak sa sústredíte vždy na jediný cieľ, splníte toho dôslednejšie, ako keby ste mali premýšľať o ďalších desať krokov dopredu.

Sústredením sa na jednu úlohu v istom momente vám pomôže ju ukončiť skôr. Tým pádom sa môžete v krátkom časovom rozpätí presunúť na ďalšiu.

Naučte sa hovoriť nie

Niekedy si vsugerujeme, že ak si vezmeme na plecia čo najviac práce, a na každú ponuku povieme áno, budeme sa cítiť produktívnejšími. Zlatým pravidlo pritom je, že pracovať treba inteligentnejšie, nie tvrdšie.

Máte možnosť voľby. Vyberte si príležitosti, ktoré vám budú vyhovovať. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Nenúťte sa do vecí, ktoré sú pre vás neprirodzené. I keď sa na nechcenú činnosť necháte nahovoriť, výsledky nebudú podľa vašich predstáv. Budete len plytvať energiou, ktorú ste mohli vynaložiť na niečo príjemnejšie.

Deadliny

Do svojho zoznamu cieľov by ste mali začleniť aj termíny ich plnenia. Prihliadnutím na požiadavky a náročnosť si zostavte časový harmonogram ku každej činnosti, ktorá si ho vyžaduje.

Dodržiavaním harmonogramu zistíte, že úlohy sa vykonávajú takmer samé. Zabránite otáľaniu, multitaskingu či iným výhovorkám. Fixne stanovené termíny vás motivujú k dosiahnutiu cieľov a tiež vás prinútia uprednostňovať, čo je dôležitejšie.

Všetko to začína uvedomením

Niekedy je problém len v postojoch. Ste na seba až príliš prísny a už vopred sa odsúdite na neúspech. Znížte svoje nároky na seba samých. Naučte si ceniť vlastné schopnosti a predpoklady.

Nemôžete od seba očakať prvotriedny výkon, keď podvedome budete pochybovať o každom sovjom kroku. Popracujte na sebaláske. Doprajte si odpočinok a regeneráciu pre telo i myseľ. Nič čo si zaumienite nepríde okamžite.

I veľké mená zažili mnoho pádov. Nesústreďujte sa na konečný cieľ, ale predovšetkým na malé pokroky. Vyvarujte sa stresu a situáciám, v ktorých sa necítite dobre. Niekedy potrebuje človek len vypnúť a načerpať nové sily, aby mohol naplno  fungovať ďalej.

Požiadajte o pomoc

Občas nejde všetko podľa našich predstáv a dostaneme sa do situácie, ktorú vnímame ako bezvýchodiskovú. Mnohí sa však v osobnom i pracovnom živote spoliehajú len na seba. S tým prichádza okrem iného veľká zodpovednosť a neistota z neúspechu.

Najmä ak si na plecia zoberiete priveľa náročnej práce, potrebujete pomoc iných. I keď ste individuálny hráč, verte, že skupinová spolupráca má svoje východy. Ako sa hovorí - Viac hláv, viac rozumu. Toto pravidlo platí najmä pri inovatívnych a kreatívnych projektoch. Požiadanie o pomoc šetrí čas a v konečnom dôsledku sú výsledky cennejšie, ako keby ste boli na všetko sami.

Pravidlo „dvoch minút“

Okamžité splnenie úloh, ktoré trvajú v priemere dve a menej minút, podľa niektorých teoretikov šetrí čas. Inak povedané, nemali by ste odkladať rýchlo realizovateľné úkony.

Neznamená to však, že každú úlohu zvládnete za 120 sekúnd. Vypovedá to o tom, že začatie nových cieľov je prvým krokom k ich splneniu. Medzi každou ďalšou, zložitejšou úlohou a prestávkou existuje úkon, ktorý môžeme stihnúť zrealizovať za menej ako dve minúty.

Krátky časový úsek môžete využiť na plánovania alebo dokončenie inej úlohy. Napríklad odpovedať na e-mail, zapísanie ďalších cieľov, zaplatenie účtov alebo telefonát. Osvojte si dvojminútové pravidlo a uvidíte, že čas už pre vás nebude prekážkou. Stihnete toho oveľa viac, ako keď ste si mysleli, že idete na 120 %.

Nezabúdajte na prestávky

I keď toho máte veľa a myslíte si, že si nemôžete dovoliť strácať čas oddychovaním, nerobte to. Nemusí ísť o celé dni. Postačí pár minút, počas ktorých úplne vypnete.

Môžete si urobiť kávu a popri tom si pozrieť správy. Vynechávanie prestávok môže poškodiť celkovú produktivitu. Oddychovať len počas spánku nestačí. Ak máte zaužívanú rutinu, pri ktorej nechýba priestor pre relax, nemôžete to odrazu svojmu telu odoprieť. V snahe dosiahnuť toho čo najviac, docielite pravý opak.

Nadmerný výkon vedie k únave, vyhoreniu či iným psychickým a fyzickým ťažkostiam. Ak na to dôjde, nemáte energiu, ani motiváciu napredovať. Odporúčame niekoľkých krátkych prestávok denne. A to aj na pracovisku. Je to dokonca dané zákonom. Zamestnanec má právo po nepretržitej pracovnej činnosti právo na pár minútový odpočinok. Tieto krátke prestávky vám umožnia načerpať nové sily, vyčistiť si myseľ a pripraviť sa na ďalšiu úlohu.

Ak sa vám článok páčil, odporúčame: "Rady pre začínajúcich podnikateľov: Poradíme vám ako si zvoliť správny obchodný názov".

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!