Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Faktory, ktoré vám pomôžu určiť cenu vašej práce

Ekonomické oddelenieLucia Džurná
Faktory, ktoré vám pomôžu určiť cenu vašej práce

Keď začnete vyjednávať o výške mzdy, musíte mať reálnu predstavu. Zaostávať nesmú ani trefné argumenty a samozrejme vaša kvalifikácia. Môžete toho však použiť ešte viac.

Prieskum trhu

Vždy by ste mali mať jasnú predstavu o tom, na čo máte nárok. Znalosť priemernej hodnoty vašej práce poslúži ako odrazový mostík pre vaše argumenty.

Zistiť potrebné hodnoty v dnešnej dobe nie je nič zložité. Postačí vám na to prístup na internet. Inšpirovať sa môžete minimálnou mzdou pre vašu oblasť, stupeň náročnosti či zohľadniť požiadavky. Použiť môžete i priemernú mzdu u konkurencie. Zamestnávateľ pocíti, že máte prehľad aj o iných možnostiach.

Medzi argumenty môžete začleniť aj vývoj mzdy pre vaše odvetvie za posledných pár rokov.

Ak ste vo firme už dlhší čas, poukážte na aj na to. Buďte presvedčivý, že so zmenou na trhu si zaslúžite ozvláštniť svoje konto i vy.

Sebahodnotenie

Je dôležité, aby ste vy najlepšie poznali svoju hodnotu. Až potom ju môže oceniť zamestnávateľ. Vašu kompenzáciu môžu ovplyvniť viaceré faktory, na ktoré možno odkázať.

Geografická poloha odráža do značnej miery vaše životné náklady. Preto sú ja u nás citeľne vyššie mzdy na západnom Slovensku ako na východnom.

Ak popis práce vyžaduje viacročnú prax a vy túto požiadavku spĺňate, môže si vyžadovať vyššiu mzdu. Podobne sú na tom vodcovské skúsenosti. I keď pre niekoho nie sú vedúce pozície považované za náročné, svojim spôsobom sú rovnako zložité ako manuálna práca. Vedúci pracovník na seba prevezme všetku zodpovednosť za chyby. Tie môžu zahŕňať zdravie a bezpečnosť, finančné straty alebo stálosť vlastného pracovného miesta.

Ohľadom úrovne vzdelania kolujú viaceré teórie. Niekto tvrdí, že uplatniť sa dá i bez vyššieho akademického stupňa, iní si na ňom zakladajú svoju budúcnosť. Každé tvrdenie v sebe nesie kúsok pravdy. Všetko to záleží od šikovnosti. Bakalárske, magisterské, doktorandské alebo iné úrovne môžu ovplyvniť vašu odmenu. Samozrejme, v závislosti od úloh a odvetvia.

Vyššie platové ohodnotenie môžete očakávať, i keď budete vo svojej kariére napredovať a rokmi ju budovať. Lepšie ako desať rôznych pracovník miesť vystriedaných po krátkom čase ukáže, ak ste na jednom mieste zotrvali dlhšie a postupovali ďalej.

Vybudovaná kariéra odráža pochopiteľne i zručnosti. Certifikáty, skúsenosti, špeciálne alebo technické predispozície si vyžadujú i patričné ocenenie. Nebojte sa pochváliť a vypichnúť svoje najlepšie úspechy a prednosti.

Pripravenosť

Či už sa rozhodnete výšku mzdy zjednávať priamo na pracovnom pohovore alebo až s odstupom času, nemali by ste to podceniť. Musíte mať presvedčivé argumenty, prečo si konkrétnu čiastku zaslúžite. Na druhej strane, by ste mali počítať naozaj so všetkým.

Zamestnávateľ môže byť ráznejší, ako by ste chceli. Musíte sa pripraviť aj na otázky, ktoré vo vás odkryjú nepríjemné pocity alebo slabé stránky. Ak budete musieť argumentovať, čo ak sa na vaše požiadavky nepristúpi, ani v tejto situácii by ste nemali stratiť svoje presvedčenie.

Aby ste sa vyhli pochybovaniu a stresovej situácii, príprave by ste mali venovať dostatok času. Položte si viacero otázok pre a oproti. Až keď budete mať istou, že vaše kroky sú opodstatnené,  uplatnite svoju stratégiu.

Mnoho zamestnancov čaká na ten správny čas. Ten však neexistuje. Ak ste so zamestnávateľom v častom kontaktne, môžete ho na vašu ponuku pripraviť. Avšak, ani v opačnom prípade by ste nemali pridlho otáľať. Váš monológ by mal byť na jeden hárok. S použitím správnych slov by to malo bohato stačiť na presvedčenie zamestnávateľa o vašich hodnotách.

Uveďte všetky úspechy, ocenenia, referencie, prínosy pre firmu, predchádzajúce skúsenosti, situáciu na trhu a podobne.

Neuspokojte sa s málom

Možno to bude znieť opovážlivo, ale nevezmite hneď prvú ponuku. Platí to najmä pri prijímacom pohovore. Ak ste si vedomí svojej hodnoty, nechoďte pod cenu. Nepovedzte to však priamo, že daná suma je pre vás nepostačujúca. Namiesto toho opätovne vyzdvihnite svoje kvality.

Jedným zo základných pravidiel vyjednávania o plate je dať zamestnávateľovi o niečo vyššie číslo, ako je váš cieľ. Týmto spôsobom, ak budú vyjednávať nadol, stále budete mať platovú ponuku, ktorú bez problémov akceptujete. Nižšia suma tak stále bude podľa vašich očakávaní.

Ak ste pre firmu vhodným človekom, po krátkej argumentácií pôvodná ponuka môže byť vyššia o 10 až 25 %. Nezabúdajte však, že mzda či plat netvoria celkový príjem a výhody. Vyjednať si môžete aj zamestnanecké zľavy, voľno, balíček benefitov a iné.

Výška mzdy je síce dôležitá, ale nemali by ste lipnúť len na nej. Nadhodnotenie svojich schopností vám môže skôr uškodiť ako pomôcť. Dávajte si preto pozor, aby sa vyjednávanie neobrátilo proti vám.

Pripravte si body rozhovoru

Ako sme už vyššei načrtli, musíte si premyslieť, prečo si podľa vás zaslúžite vyššie ohodnotenie. Pred kontaktovaním zamestnávateľa si dajte dokopy niekoľko bodov na rozhovor a buďte čo najkonkrétnejší.

Argumentačný lisť môže zahŕňať výsledky, ktoré ste dosiahli v predchádzajúcich pozíciách, ako sú ciele, ktoré ste dosiahli, výnosy pre firmu alebo získané ocenenia. Najlepšou voľbou je používať skutočné čísla.

Ak vaše schopnosti prevyšujú požiadavky, nezabudnite to zdôrazniť. Postupovať môžete ako v životopise. Spomeniete len to najdôležitejšie, čo by mohlo zamestnvateľa reálne presvedčiť.

Spomeňte pracovné výdavky

Ďalším dôvodom, prečo môžete požiadať o vyššiu mzdu, je pokrytie nákladov, ktoré vám v súvislosti s prácou vznikli. Ak sa napríklad kvôli pracovného miestu sťahujete do nového mesta alebo musíte dochádzať a míňať viac na dopravu. Zohľadneniť tieto a iné faktory nie je novinkou.

Mnoho kandidátov vopred oboznámi svojho potencionálneho zamestnávateľa o svojej situácii. Naviac, ak ste vo svojom obore žiadaní, nie je dôvod požiadavke nevyhovieť.

Ak sa vám článok páčil, odporúčame: "Stačí zmeniť pár zaužívaných pravidiel a budete produktívnejšími".

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!