Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Talent pool nie je len jeden. Kde všade hľadať tajné zdroje šikovných pracovníkov?

Ľudské zdrojeJán Krajč
Talent pool nie je len jeden. Kde všade hľadať tajné zdroje šikovných pracovníkov?

Hodnota talentovaných pracovníkov vzrastá. S dostatkom záložných zdrojov sa viac netreba obávať, že by o nich bola núdza. Hľadať talenty na nových miestach vám môže dať dokonca výhodu pred konkurenciou. 

Ani vy sa viac nemusíte spoliehať iba na databázu uchádzačov, ktorí nedostali príležitosť pri predchádzajúcich výberových konaniach. Ostatne, aká je šanca, že odmietnutý kandidát prejaví záujem o spoluprácu o tri roky neskôr? Skúsiť to samozrejme môžete, no namiesto neistých vyhliadok si radšej vytvorte vlastné rezervoáry, ktoré môžete kedykoľvek v budúcnosti využiť. Na začiatok dokonca stačí začať medzi vlastnými radmi. Pokiaľ sa medzi nimi nachádza dostatok seniorných pracovníkov s bohatými skúsenosťami, zaradením do talent poolu sa môže spoločnosť pripraviť na svoj ďalší rast a šikovne podchytiť zdatných adeptov predtým, než sa rozhodnú pokračovať vlastnou cestou, alebo objavia ďalšie výzvy u iného zamestnávateľa. 

Prezraďte to všetkým 

Hoci sa talent pooly obvykle zmieňujú v súvislosti s prípravou najlepších zamestnancov do manažérskych pozícií, akákoľvek pracovná pozícia si vyžaduje toho správneho človeka, ktorý rozumie svojej profesii. Nemusíte teda začínať len s top pozíciami, naopak, informujte existujúcich zamestnancov o zámere otvorenia nového pracovného miesta prioritne, teda ešte predtým, než sa rozhodnete ponuku propagovať cez personálnu agentúru.

Net programátor
Vallue s.r.o. / nástup od 12.5. 2023 / Remote

Takýmto spôsobom si dokážete vytvoriť nielen šikovný záložný zdroj nových posíl, no súčasne získať popri resumé odporúčania a referencie z prvej ruky, ako napríklad to, kde doposiaľ navrhovaní spolupracovníci pôsobili, aké majú technické či jazykové kompetencie a v neposlednom rade aj to, aká je ich povaha v kolektíve. Takzvané employee referrals je možné spojiť aj s formou odmeňovania, napríklad vo forme voucherov alebo wellnessu, prípadne vo forme pohyblivej zložky mzdy. 

Nové kategórie databáz 

Employee referrals sú však len špičkou celého ľadovca a zaobstarať si dostatočné množstvo nových talentov môžete napríklad aj prostredníctvom skupín na Facebooku či sledovaním profilov na Twitteri. Existujú však aj oficiálne cesty zamestnávania. V prípade začlenenia dlhodobo nezamestnaných získavajú podniky navyše nárok na finančnú podporu od štátu. Sú mladí absolventi príliš rizikoví pre nábor do technologicky náročnej pozície - dajte im príležitosť v oblasti komunikácie a online prezentácie spoločnosti.

Obchodný zástupca
Proline Finance/ nástup od 12.5. 2023 / Košice

Máte medzi kandidátmi ľudí s viac ako tridsaťročnou praxou - nezostávajte pri otváranej pozícii, zistite, aké sú možnosti spolupráce a obohaťte svoju firemnú štruktúru o skúsených mentorov, ktorí budú kultivovať pracovné návyky mladšej generácie. Talent pool poskytuje príležitosti na nevídaný rast spoločnosti a je dnes dokonca natoľko dôležitý, že niektorí zamestnávatelia otvárajú špecifické pozície na personálnych oddeleniach; výlučne na účely budovania, tvorby a zaobstarávania záložných ľudských zdrojov. Takíto "sourceri" majú za úlohu pravidelne monitorovať pracovný trh a aktívne oslovovať nových ľudí. V porovnaní s headhuntermi sa však nesústreďujú iba na vrcholových pracovníkov s excelentnými výsledkami. 

Prebádajte nedotknuté teritóriá 

Outsourcing, príležitosti pre ženy, ktoré sa vracajú na trh práce po materskej alebo sociálne znevýhodnení občania sa síce nemusia v prvom okamihu javiť ako stopercentne spoľahliví, no v kombinácii s mentoringom a úvodným školením sa z nich môžu takisto časom stať nové talenty. Prečo zostávať len pri štandardných postupoch? Zapojte sa napríklad do spoluprác s nadáciami, neziskovými organizáciami alebo coworkingovými centrami v okolí. 

Špecialista kvality košieľ a blúzok
Eterna/ nástup od 4.5. 2023 / Bánovce nad Bebravou

Rozvinutím možností si spoločnosti vedia dokonca otvoriť prístup na nové trhy. Popri ponukách práce môžete formou cielenej reklamnej kampane osloviť aj tých ľudí, ktorí aktuálne nehľadajú novú prácu, no ponuka benefitov či atraktivita firemného prostredia môžu byť pre nich dôvodmi, prečo sa rozhodnúť pre zmenu zamestnania. Namiesto náborov a školení môžete priamo oslovovať ľudí, ktorí už majú skúsenosti s novými technológiami či princípmi. Talent pooly si môžete vytvárať dokonca aj na externých zdrojoch, akými sú napríklad platformy s prezentáciami freelancerov. Ponechajte si pracovné príležitosti aj pre freelancerov, s ktorými ste už v minulosti spolupracovali. V neposlednom rade nezabúdajte budovať vlastný tajný talent pool spojený s boomerang hiringom. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!