Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Work-life balance: Rovnováha medzi prácou a súkromím sa dá dosiahnúť

Firemná kultúraLucia Džurná
Work-life balance: Rovnováha medzi prácou a súkromím sa dá dosiahnúť

V súčasnosti je pre niekoho pomerne ťažké neupadnúť do pracovného stereotypu. Niektorí zabúdajú na svoj osobný život, čo neskôr môže mať negatívny prínos. Pri rozhovodaní o svojom profesijnom a súkromnom živote, by si mal každý zachovať zdravú mieru.

Čo je to work-life balance?

Rovnováha medzi pracovným a soukromným životom môže pre každého znamenať niečo odlišné. Z toho dôvodu môžeme povedať, že ide o subjektívne hľadisko, založené na osobných prioritách.

Ľudia, ktorých zaujíma kariérny rast a ich práca je pre nich zároveň vášňou, zvyknú jej vynaložiť väčšinu svojho času. Ale aj napriek tomu, majú iné koníčky a túžby, rovnako ako tí, ktorí pre svoje zamestnanie nie sú do takej miery zapálení.

V zápale pracovných povinností niekedy neostane priestor na rodinu, vztahy, kamarátov, dávne túžby a podobne. I keď sme v danej práci spokojní, podvedome môžeme pociťovať nespokojnosť a výčitky, že iným dôležitým veciam nevenujeme dostatočnú pozornosť.

Dlhodobá nespokojnosť môže mať za dôsledok viaceré zásadné problémy. Rovnováha medzi prácou a súkromím predstavuje kompromis, ktorý eleminuje nežiadúce účinky. Ak trávite prácou priveľa času, je pochopiteľné, že budete pocitovať únavu, stres, podráždenie alebo trpieť nespavosťou. Všetky menované dôsledky nerovnomerne rozložených povinností negatívne ovlyvňujú sústredenie sa a produktivitu. Neprospieva to vášmu pracovnému výkonu, osobnej spokojnosti, ani vychádzaniu s okolím.

Dôsledky nesprávne rozloženého času

S narastajúcimi záväzkami sa zvyšuje schopnosť udržať si správny work-life balance. Povinnosti nemusia prameniť len z vyšších nárokov v zamestnaní, ale aj z osobného života. Povýšenie, vedľajší príjem, kúpa nového auta, splácanie hypotéky, či zakladanie rodiny si vyžadujú financie. Ak sa rozhodnete pracovať viac, dostanete sa do nekonečného kolobehu. Svoje úsilie upriamíte prevažne na jednu činnosť a ostatné začnete odkladať.

Nesprávny work-life balance môže prispieť k:

Zhoršeniu pracovných výsledkov

Nejaký čas sa problémy nemusia dostaviť, ale po odlhšom odkladaní odpočinku a osobných záujmov môžete upadnuť do stereotypu a pociťovať frustráciu. Pochmúrne myšlienky a nekoordinácia sa skôr, či nejskôr prejavia na produktivite. Opätovne sa dostanete do začarovaného kruhu. I keď sa budete snažiť pracovať viac, pracovné výsledky budú stagnovať.

Zhoršeniu psychického zdravia

Ak do práce vkladáte nadmerné úsilie, nosíte si povinnosti domov, máte nadčasy alebo oddychujete len minimálne, dostaví sa stres. Občasnú krátkodobú nervozitu zažíva každý. Problém nastáva, až keď ide o pravidelný a nepretržitý jav.

V takom prípade už ide o chronický stres. Ten negatívne vplýva na imunitu, náladu, spánkový režím, stravovacie návyky a podobne. Zvyšuje sa  napríklad riziko depresie alebo úzkosti. Ak ani po tom nespozorniete, hrozí sydróm vyhorenia.

Zhoršeniu fyzického zdravia

Vyššie spomenuté skutočnosti sa môžu prejaviť aj navonok. Ak nepracujete fyzicky, zanedbávate voľnočasový pohyb alebo spánok, začnete priberať. Niekto stres zajedá nezdravými pokrmami a nápojmi. Okrem zlej kondície hrozí takémuto človeku cukrovka, vysoký krvný tlak alebo ťažkosti s kĺbmi.

Vynechávanie jedál je tiež hrozbou. Pracovali ste počas neskorého večera, ráno sa opäť ženiete za povinnosťami, zabudnete na raňajky aj obed, na úkor toho, aby ste v daný deň všetko stihli. Energiu si dodáte množstvom kofeínu, nápojmi s obsahom cukru, tabakovými výrobkami alebo alkoholom.

Zle nastavený životný štýl v dlhodobom časovom horizonte môže ohrozovať celkové zdravie, viesť k rôznych chorobám a dokonca k závislostiam.

Zhoršeniu medziľudských vzťahov 

Vzťahy sú pre človeka veľmi dôležité. Tvoria sa na pracovisku, v kolektíve ľudí so spoločnými názormi, v partnerstve, rodinných kruhoch aj v digitálnom priestore. Nemali by sa teda brať ako samozrejmosť. Ak sa neudržiavajú a nebudujú, môžu sa rozpadnúť.

Strate záľub a cieľov

Rovnováha je dôležitá v každom smere. Nemali by ste sa na dlhú dobu zriekať toho, čo máte radi. Ak ste zvykli veľa čítať, chodiť do kina, aktívne športovať alebo pestovať rastliny, nie je dobré sa všetkého radikálne vzdať.

Trávenie voľného času tak, ako je vám to príjemné, má svoje opodstatnenie. Obľúbené aktivity vám pomáhajú na chvíľu sa odosobniť od všedných povinností. Zregenerujete počas nich sily a môžete naplniť potrebu socializácie. V prípade, že sa necháte pohltiť prácou, môže mať vaše rozhodnutie opačný účinok.

Ako zlepšiť work-life balance?

Prvým krokom k zmene k lepšiemu je priznať si, že váš work-life balance nie je v poriadku. Niekedy stačia malé zmeny, inokedy je však potrebné zakročiť radikálnejšie.

Efektívne využitie času

Najlepším spôsobom ako získate kontrolu nad svojim časom je systematickosť. Začnite si dopredu plánovať celý nasledujúci deň, týždeň alebo mesiac. Zaznamenajte si všetky nevyhnutné činnosti a povinnosti. Nezabudnite na voľný čas. Možno práve počas neho by bol priestor na zmeny.

Možno trávite veľa času premýšľaním, odkladaním vecí na neskôr alebo surfovaním na internete. V konečnom dôsledku len strácate na efektivite činnosťami, ktoré vám bránia v požadovanom výkone.

Rozvrhnite si svoje dni tak, aby v nich malo miesto všetko, čo chcete stihnúť. Od priaznivého spánku, cez čas strávený v práci. Rozvrh vám pomôže si udržať kontrolu a zabráni plytvaniu časom.

Skúste optimalizovať svoju náplň práce

Za všetkým nemusí stáť neefektívne rozhodovanie o svojom čase. Problém môže byť v pracovnej náplni. Ak do práce chodíte z povinnosti alebo je toho na vás príliš veľa, pôjde to ťažko. V takom prípade viete, kde je problém, a čo treba zmeniť.

Skúste svoje prácu aspoň čiastočne prispôsobiť svojim záľubám. Iný projekt, zmena pracoviska alebo pracovného času by nemali byť obťažné na vyjednanie so zamestnávateľom. Alebo, ak vám to vaša situácia dovoľuje, môžete skúsiť niečo nové.

Postupujte pomaly

Neočakávajte, že zmena príde okamžite. Nesnažte sa postupovať prirýchlo. Mohlo by sa vám to totiž vypomstiť.

Upraviť zaužívané návyky sa vám nepodarí zo dňa na deň. Najprv musíte začať s malými zmenami a postupne svoje nároky sprísňovať. Dávajte si malé ciele. Choďte spať skôr o 30 minút, namiesto sledovania sociálnych médií si doprajte prechádzku alebo sledujte náučné videá. Až po zaužívaní nového režimu môžete postúpiť o krok ďalej.

Naučte sa zvládať svoj stres

Každý sa so stresovými situáciami vyrovnáva inak. Pre menej odolných by mohol byť správnou voľbou time managment – spomínaný časový harmonogram.

Ako ďalšou možnosťou je relax. Začleňte do svojho programu aktivity, ktoré vám pomôžu prísť na iné myšlienky. Siahnite po vlastnom originálnom spôsobe, pri ktorom sa dokážete uvoľniť. Spojte príjemné s užitočným. Trávte napríklad svoj voľný čas v príjemnej spoločnosti, čo zároveň bude pôsobiť ako liek proti stresu.

Siahnuť môžete po doplnkoch stravy s obsahom nootropík a adaptogénov. Podporujú mozgové funkcie, pamäť a sústredenie. Výsledkom je zvýšená produktivita a elán.

Naučte sa povedať „NIE”

Súhlasiť so všetkým, čo sa vám ponúkne, i keď s tým nie ste stotožnení, nie je pre váš work-life balance dobré. Ľudia si zvyknú, že ste stále k dispozícii a máte na ich požiadavky čas. Občas je rad na vás, aby ste odmietli.

Po čase zistíte, že stále pracujete a nemáte čas na seba. Naučte sa slušne odmietnuť alebo vykonať požiadavku len čiastočne. Avšak, ak v kalendári máte voľný termín neskôr, nemusíte rázne odmietnuť, len si to časovo prispôsobiť. 

Vezmite si dovolenku

I keď si dokážete po práci vymedziť priestor na oddych a priateľov, niekedy to nestačí. Chce to úplný únik od reality. Vyskúšajte dovolenku. Kde, a na ako dlho, je už na vás.

Vyčistíte si hlavu a prídete na nové myšlienky. Doprajete telu i mysli odpočinok od práce. Budete mať čas na premýšľanie a možno zistíte, aké zmeny by ste mohli ešte urobiť.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!