Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Zarábanie online videami nebude len tak. Štát chce mať influencerov konečne pod drobnohľadom, musia sa autorizovať

Ekonomické oddelenieJán Krajč
Zarábanie online videami nebude len tak. Štát chce mať influencerov konečne pod drobnohľadom, musia sa autorizovať

Ešte donedávna bol online priestor možnosťou, ako si šikovne privyrobiť pár eur navyše popri práci. Tí, ktorí uvažovali, že začnú podnikať tvorbou online contentu, však už musia počítať s tým, že ďalšia časť zárobku poputuje do štátnej pokladnice.  

Stať sa influencerom na sociálnych sieťach a nedajbože pravidelne získavať priazeň nových divákov, prináša obety. Finančné. Konkrétne v podobe uplatnenia európskej smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktoré sú prevedené do podoby zákona 264/2022 Z.z . Práve tento "čerstvý" zákon udeľuje povinnosť poskytovateľom takzvaných audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie; v skratke AVMS. A štát bude ich novým, dlhodobým followerom. A ako to už býva, s nemalým poplatkom. 

Autorizovať alebo neukladať? 

Problémy, ktoré priniesol zákon, sa Rada pre mediálne služby vynasnažila objasniť v zozname najčastejšie kladených otázok. V jednoduchosti povedané, nová povinnosť hlásiť sa so žiadosťou o autorizáciu sa bude odteraz týkať všetkých, ktorí sa rozhodli, že si tvorbou video obsahu budú privyrábať. Jedinou výnimkou, zdá sa, je možnosť privyrábať si formou živých online prenosov.

Regionálny obchodný špecialista
Artdente / nástup od 2.3. 2023 / Prešov
 

Tie totiž v tejto chvíli Rada pre mediálne služby nezaraďuje medzi AVMS služby, keďže diváci nie sú schopní dodatočne si prehliadnuť zverejnený obsah. Pritom nezáleží na tom, či máte ako tvorcovia záujem streamovať RPG hru a spomenúť popritom názov hernej konzoly či predajne, či budete vysielať erotickú šou s použitím produktov, streamovať live trading pre konkrétneho brokera, alebo jednoducho robiť haul z online e-shopu. A šikovní influenceri by tak mohli zdnalivo celý problém obísť vďaka dočasne dostupnému obsahu a medzere v zákone.

Ponáhľajte sa, čakať budete potom  

Zákon je však opatrený toľkými alternatívnymi definíciami a kategorizáciami, že povinnosti sa s veľmi vysokou pravdepodobnosťou vyhnúť jednoducho nedá. Pri tvorbe, ktorá má viditeľne propagačné účely a jej cieľom je zarobiť, skrátka musíte vyplniť potrebné tlačivá a požiadať o povolenie na poskytovanie služieb, čiže vysielanie a zverejňovanie video obsahu.

Asistentka predaja pre FANCY'S
FANCY'S by Elisabeth Welter/ nástup od 27.2. 2023 / Bratislava - Ružinov
 

Pokiaľ totiž Rada pre mediálne služby pri preverovaní zistí, že ste neuhradili správny poplatok a nenahlásili ste sa tým pádom kvôli účelu autorizácie na poskytovanie audiovizuálnych služieb, sankcia vás zrejme neminie. Čo je však na tomto zákone zarážajúce, je skutočnosť, že musíte na zmieňovanú, povinnú, autorizáciu čakať po dobu 90 dní. To znamená, že Rada si vyhradzuje právo na udelenie autorizácie do 3 mesiacov od podania žiadosti. Dokonca aj navzdory uhradeniu správneho poplatku.  

Symbolický výdavok ku všetkým ostatným 

Je to tak, zadarmo povolenie nečakajte. Spomínaný správny poplatok je totiž stanovený v sume 260 €. Vzťahuje sa pritom výlučne na žiadosť o autorizáciu poskytovania, nie vysielania. Medzi ďalšími poplatkami sa ďalej nachádzajú samostatné poplatky za žiadosť o autorizáciu vysielania lokálne alebo medzinárodne či žiadosť o krátkodobú licenciu. A hoci Rada uvádza celý zoznam poplatkov, nie je ďalej jasné, či sa žiadosť o vysielanie vzťahuje na úvodnú autorizáciu poskytovania, alebo nie. 

Audit Junior
Mazars Accounting / nástup od 27.2. 2023 / Bratislava - Staré mesto
 

Youtuberi či streameri tak ako fyzické osoby i právnické osoby musia počítať s tým, že sa okrem zdaňovania príjmov musia o svoje zisky deliť so štátom. A akoby to nestačilo, pokiaľ pri vysielaní na Youtube nebude tvorca obsahu uvádzať svoje daňové údaje, pripraví ho samotná platforma o viac ako 24% zo zisku. Aby sme si to teda zhrnuli, online tvorcovia sa nevyhnutne budú musieť kvôli dopytu a trendom pripraviť na to, že ktorýkoľvek videobsah spätne dohladateľný na ľubovoľnej platforme, bude odteraz a aj v budúcnosti potrebné vysielať ako autorizovaný. V prípade podcasterov sú pravidlá odlišné, no aj tí sú už povinní registrovať sa a to priamo na stránke Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. 

Čokoľvek prinesie budúcnosť

A keďže je isté, že kultúra online podnikania sa v budúcnosti zmení, napokon - už teraz sa predpokladá, že tvorcovia môžu byť aktívni aj na platformách ako Twitch či Onlyfans. Keďže nové platformy na propagáciu videobsahu môžu v budúcnosti vznikať aj zanikať, štát necháva v zákone zrejme schválnu právnu medzeru, ktorá mu dovolí zahrnúť dodatočne do povinnosti aj tých, ktorí nájdu nové spôsoby poskytovania takýchto audiovizuálnych služieb. Z vyjadrení Martina Dorociaka, riaditeľa Rady pre mediálne služby, ktoré poskytol v rozhovore pre ďalšie slovenské médiá, je povinnosť natoľko nová aj pre radu ako regulátora, že viac špecikácii ohľadom povinnosti vyplynie až z praxe.

Disponent/Dispečer
Carnifex / nástup od 25.2. 2023 / Humenné
 

Už teraz sa táto povinnosť vzťahuje okrem influencerov aj na podnikateľov, ktorí sa prostredníctovm vlastných sietí snažia propagovať svoje služby. A dokonca aj na tých, ktorí dúfali, že povolením reklamy v priebehu vysielaného videa snáď zarobia aspoň pár eur k dobru. Napokon, vzhľadom na to, že zákon určuje povinnosť len tým, ktorí vytvárajú videá za účelom "hospodárskej povahy", teda s cieľom profitovať, univerzálne sa táto povinnosť autorizácie vzťahuje na všetkých, ktorí generujú akýkoľvek pravidelný zisk z online vysielania. Ak ste si teda ako online tvorcovia konečne vybudovali publikum, ktoré sa teší na nový obsah, vedzte, že radosť bude mať z vašej aktivity aj štát. Nezabudnite mu to oplatiť. 

 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!