Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Nezamestnanosť u nás sa znížila, lenže okrem nej sa znižujú aj mzdy

NezamestnanosťJán Krajč
Nezamestnanosť u nás sa znížila, lenže okrem nej sa znižujú aj mzdy

Nezamestnanosť na Slovensku zdanlivo klesá a priemerná minimálna mzda rastie. Zdanlivo. Lenže v tejto rovnici chýba ešte jeden člen. Inflácia. Tá pokrivila obraz o naozajstnom obraze zamestnanosti.

Ilúzia, ktorá vzniká pri pohľade na súčasné dáta, vyvoláva dojem, že všetko funguje správne. Počet pracovných miest sa zvyšuje, tie sa následne obsadzujú, z úradov práce ubúda percento uchádzačov. Či sa však znovu vrátia, už dáta neprezrádzajú. Inflácia sa nezastavuje a vytvára tlak na obidve strany, ako na štandard zamestnancov, tak na povinnosti a náklady zamestnávateľov.

Podľa prieskumu personálnej agentúry Grafton, o výsledkoch ktorých informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky, nie je veľká šanca, že by mohla úroveň zvyšovania miezd dorovnať súčasnú úroveň inflácie. Martin Malo – riaditeľ personálnej agentúry Grafton - však poznamenal, že prieskum poukazuje aj na smerovanie priemyslu a jeho náchylnosť voči takýmto zásadným zmenám: „Na rozdiel od priemyselných odvetví, odvetvie informačných technológií z pohľadu miezd rastie,“ uviedol vo vyhlásení.

Pracovník prieskumu trhu
FAC Nielson / nástup od 20.11. 2022 / Bratislava

Uplatnenie v inom sektore

Tento stav pracovného trhu pritom podmieňuje aj koncentráciu uchádzačov o častejší záujem o zamestnanie v konkrétnych odboroch. Napríklad z nedávneho podujatia Ženy v IT okrem iného vyplynulo, že o uplatnenie sa v sektore snaží aktuálne 24% Sloveniek zo vzorky tvorenej 2014 respondentkami. Je to však stále menej, než záujem o prácu v administratíve, obchode či výrobnom priemysle. IT je však takmer rovnako atraktívne ako uvedené odvetvia. Problémom pri získaní pracovného miesta v informačných technológiách je prirodzene nedostatočná kvalifikácia a prax kandidátov. Tá nedovoľuje okamžité uplatnenie vo sfére komukoľvek. Takže aj napriek tomu, že odvetvie informačných technológií zostáva z hľadiska ohodnotenia pracovníkov atraktívne a relatívne stabilné, paradoxne stagnuje po personálnej stránke. Dopyt po špecialistoch v sektore neutícha. Kde ich však nájsť? Požiadavky na prijatie sa zvyšujú, vysoké školy však nestíhajú vzdelávať dostatok kvalifikovaných absolventov (navyše s praxou) a náklady na školenie sú rizikové. 

Vedúci oddelenia IT
Centrum podporných služieb / nástup od 7.11. 2022 / Trnava

Skromnejší životný štandard

No situácia je vážna. Oficiálne stanovisko Štatistického úradu smerom k harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien hovorí jasnou rečou: ceny porástli a inflácia sa šplhá už 20. mesiac po sebe nahor. Mesačne sa o nepatrnú desatinu percenta zvyšujú aj ceny spotrebného tovaru a potravín. Naše výplaty tak mesiac čo mesiac okresávajú životné štandardy, na ktoré sme boli zvkynutí. Hodnota hrubej mzdy sa jednoducho nestíha upravovať v takom istom tempe. Hlásenia o pribúdajúcich pracovných ponukách v tomto roku sú pozitívnym ukazovateľom. Znamená to, že možností uplatnenia je dnes dostatok. Teda aj zlepšenia životnej situácie.

Otázne však je, čo vyvoláva takýto nárast, zvlášť v odvetviach, ktoré sú dlhodobo kritické, medzi inými aj školstve. Prebytok pracovných miest totižto môže byť znamením toho, že v odvetví dochádza k vychýleniu z rovnováhy medzi pomerom pracovníkov a dopytom trhu. Z posledných aktualít napríklad vyplýva, že situácia v školstve sa k lepšiemu stále nemení a štát plánuje zvýšiť platy učiteľov nanajvýš o 10% v budúcom roku. Tento týždeň o tom informovala napríklad aj verejnoprávna televízia. Pri priemernej mzde v orientačnom rozptyle 800 – 1000 € si teda môžu pedagógovia prilepšiť o 80 € - 100 €. Mesačne. V hrubom. Lenže to nie je všetko. Ukázalo sa totiž, že návrh rozpočtu počíta so zníženým učiteľským stavom, nie zvýšeným.  

IPC Vývojár
Merchant / nástup od 19.11. 2022 / Šaľa

Pracovať ešte viac?

Ak patríte k tým, ktorí sú v tejto chvíli zamestnaní, možno sa cítite relatívne bezpečne. No obavy dnes neobchádzajú nikoho, dokonca ani IT sektor. Veľké prepúšťanie prebieha v technologických firmách ako Meta, Microsoft, Intel, či Apple. Ďalej tiež na vysokých školách, prepúšťalo sa vo výrobných podnikoch Foxconn, Slovenskej pošte, oceliarňach aj v hoteloch. Personálne náklady patria medzi položky, na ktorých sa v súčasnosti firmy snažia ušetriť podľa možností čo najviac. Mať zadné dvierka, a nie jedny, vám môže zachrániť životnú situáciu a včas vykompenzovať možné straty príjmu. Podľa zahraničného prieskumu Bankrate sa ešte donedávna velebená kultúra quiet quittingu obracia na opačnú stranu a tí, ktorí ešte počas leta bezstarostne odchádzali zo zamestnaní kvôli lepšiemu platu, dnes tŕpnu väčšmi, než tí, ktorí zostali pri starej, hoci horšie platenej práci. Nájsť si prácu je múdre, no zanechať kvôli vidine lepšieho zárobku tú starú, môže byť v dnešných časoch naozaj luxusné riziko. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!