Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Ghost jobs: Keď firmy zverejňujú pracovné ponuky, hoci nemajú voľné miesta

Svet zamestnávateľovJán Krajč
Ghost jobs: Keď firmy zverejňujú pracovné ponuky, hoci nemajú voľné miesta

Nie sú to len uchádzači o zamestnanie, ktorí si hľadajú prácu na viacerých miestach súčasne. Podvádzať zvyknú aj náborári a tak sa môže stať, že inzerát s pracovnou ponukou, ktorý vidíte mesiac čo mesiac na stránke, je vlastne neaktuálny.

Nájsť si nové pracovné miesto krátko po tom, čo ste v práci dostali výpoveď, prípadne sa vám zmenili v živote priority, je otázkou prežitia. Málokomu však napadne, že aj samotný nábor nových zamestnancov býva pre firmy otázkou prežitia. A pretože ľudské zdroje sú, bohužiaľ, vyčerpateľné veľmi rýchlo, hľadanie vhodných kandidátov na pozíciu sa niekedy nekončí ani po tom, čo do zamestnania nastúpi nová posila. Takzvaný fenomén ghost jobov, teda neexistujúcich pracovných ponúk, sa rozmáha z viacerých dôvodov. Okrem etického hľadiska tu však vyvstáva ešte jeden neprehliadnuteľný problém. Aký má zmysel uchádzať sa o pozíciu, ktorú nemožno obsadiť okamžite?

Databáza namiesto náborov

Princíp ghost jobov spočíva v tom, že zostávajú aktuálne dlhšie, než väčšina ponúk. Stretnúť sa možno aj s praktikou založenou na opakovanom zverejňovaní tej istej pracovnej ponuky po dobu niekoľkých mesiacov. Neznamená to nevyhnutne to, že by zamestnávatelia mali problém s obsadením pracovnej pozície.

Pomocný administratívny pracovník
TOP preklady a tlmočenie/ nástup 24.11 / Nitra

Žiaľ, presne tak to navonok väčšina adeptov vníma. Tento jav je možné pozorovať na pracovnom trhu v Európe aj za Atlantikom. V auguste tohto roka zverejnila britská hiringová agentúra StandOut CV report, v ktorom uviedla, že zo vzorky 90 000 zverejnených ponúk práce vykazovala až tretina z nich príznaky ghost jobu. Ghost job je pritom kdesi na pomedzí neustále aktívnej pracovnej ponuky a pasívneho job hiringu.

Personalisti, headhunteri a náborári takýmto spôsobom vytvárajú dostatočne bohatú databázu uchádzačov a talentovaných kandidátov, ktorých by bolo možné v kratšom čase osloviť na danú pracovnú ponuku v budúcnosti. Inými slovami, ak na takúto ponuku zareagujete, no nedostanete nijakú odpoveď, nemusí to nutne znamenať, že ste výberom neprešli. Vaša žiadosť a životopis totižto skutočne mohli byť zaradené do databázy vhodných uchádzačov pre budúce účely inzerujúcej spoločnosti.  

Poistka na horšie časy 

Inzerujúcich spoločností na pracovných portáloch pribúda. S hľadaním vysnívanej kariéry či záujmom o zotrvanie v existujúcej profesii však súvisí aj často prehliadaná realita ľudí, ktorí prácu skutočne hľadajú. V americkom prieskume personálnej agentúry Revelio vyšlo najavo, že počet úspešných kandidátov pripadajúcich na jednu pracovnú ponuku, sa za uplynulých päť rokov znížil z kvocientu 1,2 na menej ako 1.

Manažér výroby a plánovania
Grafton/ nástup ASAP / Prešov

To znamená, že pracovné pozície bývajú často otvárané a uzavreté bez reálne prebiehajúceho výberového konania. Dokonca môžu slúžiť výlučne na účely zhromažďovania vyhovujúcich životopisov. Reagovať na ne má zmysel aj napriek tomuto faktu.

Na to, aby ste ich odlíšili medzi inými ponukami, sa odporúča sledovať termín ukončenia výberového konania a v prípade, že rovnakú pracovnú ponuku uvidíte o niekoľko týždňov neskôr opäť, znamenať to môže buď to, že spoločnosť dlhodobo buduje talent pool z doterajších kandidátov, alebo sa prijatý zamestnanec neuchytil v skúšobnej lehote. Keďže zamestnávatelia sa takýmto spôsobom snažia v prvom rade poistiť a zefektívňovať každý ďalší hiring, príklad od nich by si mali vziať aj tí, ktorí prácu práve majú, no prehodnocujú zmenu zamestnania v perspektíve najbližšieho roka. 

Transparentný priebeh náboru

Prehľad vo výberovom konaní by mali mať obidve strany náborového procesu, teda zamestnávatelia aj adepti na obsadenie voľnej pracovnej pozície. To isté by súčasne malo platiť aj pri ghost joboch, ktoré majú síce odlišnú funkciu, no sú ideálnym riešením z hľadiska zabezpečenia ďalších možných zdrojov príjmu.

HR Nováčik/Recruitment consultant
Grafton/ nástup ASAP / Nitra

Pri reagovaní na pracovné ponuky z portálu Pracuj.sk sa uchádzači dostávajú do transparentného výberového konania a to dokonca aj v prípade, že pracovná ponuka, na ktorú reagujú, je inzerovaná aj na ďalších pracovných portáloch. Uchádzači tak okrem štandardného oznámenia o zaradení do výberového konania dostávajú aj informácie o tom, kedy si personalisti zobrazili a stiahli ich životopis. Po ozrejmení výsledkov výberového konania navyše dostávajú šancu informovať sprostredkovateľa portálu o tom, či inzerent na životopis reagoval, navrhol pracovný pohovor a eventuálne získal pracovnú pozíciu, a to prostredníctvom krátkeho online dotazníka zasielaného na e-mailovú adresu uchádzača Z hľadiska zlepšovania procesov sa tak môžu práve pracovné portály zasluhovať o to, aby boli ghost joby odlíšiteľné a zbavili sa stigmy súvisiacej s tým, že sú takéto pracovné ponuky zavádzajúce. V skutočnosti totižto dokážu prispievať k tomu, aby boli nábory realizovateľné pružnejšie a personalisti nemuseli zakaždým začínať od úplného začiatku. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!