Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Našli ste ponuku práce s takýmto zamestnaneckým benefitom? Tešte sa, váš networking aj kariéru môže len obohatiť

Svet zamestnávateľovJán Krajč
Našli ste ponuku práce s takýmto zamestnaneckým benefitom? Tešte sa, váš networking aj kariéru môže len obohatiť

Zatiaľ čo vitamínové balíčky či MultiSport karty zostávajú príjemnými a atraktívnymi zamestnaneckými výhodami, pri firemných akciách sa v uchádzačoch o zamestnanie nevysvetliteľne miešajú emócie. 

Trendy v zamestnaneckých benefitoch majú svoje vlny. Raz sú programy na nájdenie si nových kolegov, inokedy športové aktivity či voľné dni nad rámec zákona. A potom je tu toto. Ako zamestnanec máte možnosť zúčastňovať sa akcií organizovaných firmou. Firma to vníma ako plus. Vy z toho máte zmiešané pocity. Venovať čas práci aj po skončení riadnej pracovnej doby. To, čo vám však máloktorý zamestnávateľ pri tomto benefite spomenie, je drahocenná príležitosť budovať si profesionálny networking. Ak sa totiž zúčastnite ľubovoľnej firemnej akcie, nielenže si vybudujete silné sociálne väzby a odídete domov s niekoľkými novými známosťami v telefóne, pri troche šťastia a dostatočnej uvoľnenej atmosfére objavíte ešte tretiu skupinu kontaktov. Kontaktov, ktoré môžu byť práve teraz všade okolo vás. Zoznámite sa s neviditeľnými známosťami. 

Cielený networking zadarmo 

Koľkokrát ste sa dali do reči s treťou osobou za vami, ktorá takisto čakala pri pokladni v supermarkete? A kedy ste naposledy len tak v klube či na festivale zavítali medzi úplne cudzích ľudí, ktorí sa bavili minimálne tak dobre, ako vy? Networking dokáže dať zabrať. Nezvykne sa udiať z minúty na minútu a obyvkle si pri ňom dávate záležať, s kým sa dáte do reči a prečo. Hovorí sa tomu cielený networking.

PPC specialist
Hruto / nástup 2.9 / Bratislava

Vďačným priestorom, kde ho realizovať, sa stal LinkedIn. Stačí dať pár lajkov, pridať niekoľko komentárov a napokon nadviazať kontakt s profesionálmi s odbore. Osobnému stretnutiu sa však máločo vyrovná. Práve firemné akcie, ktoré zamestnávatelia začínajú sebavedomejšie uvádzať medzi benefitmi, sú perfektnou príležitosťou, ako spoznať nových a inšpiratívnych ľudí, ktorí s vami môžu mať spoločnú aj profesiu. Hoci ste o nich dovtedy nepočuli a nevedeli. Navyše to máte v rámci firemných akcií jednoduchšie o to viac, že nestojíte len sami za seba, ale aj ako súčasť spoločnosti, pre ktorú pôsobíte. 

Kariéra je fun a náhoda blázon

Firemné večierky, akcie či odborné konferencie. To všetko je pre silný a efektívny networking dôležité. Iste. Nachvíľu však odbočme od formálnych networkingov, ktoré sú nepochybne nevyhnutné, zvlášť ak už máte dopodrobna naplánovaný kariérny rast a viete, že v ceste za dreamjobom sú správni ľudia dôležití. Oportunistické, určite. Funkčné, určite. Firemné akcie sú však vďačným benefitom na objavovanie neviditeľných známostí, respektíve na vytváranie takzvaných absent ties. A tie rovnako tvoria sociálny kapitál. 

Merecedes-Benz: Podpora predaja nadstavieb pre nákladné vozidlá
Daimler Truck & Bus Slovakia / nástup 2.9 / Bratislava

Čo sú to absent ties? Sú to minimálne až nulové intrakcie, ktoré predchádzajú vytvoreniu vzťahu s novými ľuďmi. Ak nepatríte k extrovertom či parketovým levom, nechajte sa viesť okolnosťami. Akékoľvek náhodné stretnutie počas eventu môže zakrátko prerásť do slabej sociálnej väzby a časom silnieť.

Stačí formálna výmena pozdravov, krátka debata v kruhu úplne neznámych ľudí. A pokiaľ je to možné, využite pritom aj svoju osobnú vizitku. Ak vizitku poruke nemáte, nebojte sa navrhnúť kontakt na sociálnych sieťach. Instagram či Twitter sú popri LinkedIne rovnako fajn. Čudovali by ste sa, za aký krátky čas môže z náhodného stretnutia vzniknúť nová spolupráca či priateľstvo. 

Čau, komfortné zóny 

V poriadku. Nijaký trinásty a štrnásty plat, no práca vyzerá zaujímavo? V tom prípade nie je dôvod váhať. Firemný rozvoj spojený s účasťou na akciách vás pripraví na perfektný networking, v ktorom budete mať dostatok silných, slabých a neúrekom neviditeľných väzieb.

Technik elektrického dizajnu
Slovenské elektrárne / nástup ASAP / Kalná nad Hronom

Neviditeľné známosti vás dokážu dostať do nečakaných situácií a hoci vám v terajšom kariérnom modeli všetko zatiaľ vychádza, sú to práve tieto kontakty, ktoré do života dokážu vniesť novú dynamiku Ukázať vám, že príležitosti na rozvoj sú aj inde a vaše skúsenosti môžu byť ocenené aj v odlišnom odbore. Na ktorý ste možno doteraz ani nepomysleli. Takže keď nabudúce spozorujete medzi zamestnaneckými benefitmi šancu zúčastňovať sa firemných akcií, vyjdite z komfortnej zóny a skúste pripustiť, že práve tých pár eventov do roka vám môže do života priniesť presne to, čo tak odhodlane hľadáte a chcete dosiahnuť. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!