Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Ešte viac imigrantov! Nemecká ekonomika závisí čoraz viac od prisťahovalcov

Zahraničný trhJán Krajč
Ešte viac imigrantov! Nemecká ekonomika závisí čoraz viac od prisťahovalcov

Podľa odhadov pracovalo v Nemecku minulý mesiac viac ako 46 miliónov ľudí. Ibaže rýchlosť, akou vznikajú nové pracovné miesta, prevyšuje reálne kapacity trhu. Až 630 000 pozícií zostalo vlani neobsadených. Čo zotaví nemeckú ekonomiku? 

Od najväčších protestov v krajine uplynul sotva mesiac a Nemecko čelí popri dopravných štrajkoch ďalším ekonomickým výzvam. Neistá budúcnosť krajiny by totiž mala závisieť ešte viac od imigrantov. Dôvodom je chýbajúca pracovná sila. A netýka sa to len priemyselných odvetví. Popri stavebníctve zostávajú neobsadené aj pozície v zdravotníctve, IT sektore, cestovnom ruchu či gastronómii. Napriek tomu, že tieto miesta by mohli byť obsadené tými, ktorí sú už evedovaní na tamojších úradoch práce, požiadavky na obsadenie sú niekedy natoľko vysoké, že z hľadiska kvalifikácie sú neobsaditeľné. Ak aj kvalifikácia postačuje, platové ohodnotenie nedokáže pokryť minimálne životné náklady. Vyvstáva preto otázka, či je problém v nemeckej ekonomike, alebo za to môžu samotní zamestnávatelia. Chýbajúci personál v štátnom aj súkromnom sektore však poukazuje na to, že chyba môže byť na všetkých stranách. 

Dajú sa hranice otvoriť ešte viac? 

Spomedzi všetkých európskych krajín vedie Nemecko v počte imigrantov už niekoľko desaťročí. Portál Deutsche Welle vlani uviedol, že každý štvrtý obyvateľ Nemecka má v súčasnosti dokázateľný prisťahovalecký pôvod. Podľa štatistiky agentúry Destatis tvoria stabilnú nemeckú populáciu z 27,2% práve imigranti.

Senior sieťový a serverový administrátor
Satro / nástup od 21.5. 2023 / Remote

Neslávna migračná rétorika Angely Merkelovej, ktorá sa medzi rokmi 2015 a 2019 niekoľkokrát obrátila v neprospech uzavretia hraníc Schengenského priestoru, sa po troch rokoch od globálnej karantény vrátila do centra pozornosti ako bumerang. Faktom pritom zostáva, že práve Nemecká spolková republika víta prisťahovalcov s väčšou ohľaduplnosťou, než iné európske krajiny. Stále to však nestačí. Oficiálni predstavitelia spolkovej republiky si uvedomujú, že na to, aby získali viac prisťahovalcov, musia otvoriť hranice aj po byrokratickej stránke a zjednodušiť získanie modrej karty. Mnohí sa však pýtajú, ako je možné, že vo viac ako 83 miliónovej krajine chýbajú pracovné sily. Koniec koncov, imigračný prírastok sa v minulom roku zvýšil o ďalších 6,3%. 

Platy nestačia prekryť infláciu 

V skutočnosti Nemci pracujú viac, než pracovali pred dvomi rokmi. Lenže inflácia a takzvané "dobiehanie" pandemickej krízy, sa prejavili na tom, že počty neobsadených a neobsaditeľných pracovných miest sa medziročne zdvojnásobili. Len v školstve by do roka 2030 malo chýbať 80 000 učiteľov, pokiaľ sa terajší trend nezastaví.  

Nákupca s nemeckým jazykom
Grafton / ASAP / Košice

Naviac, až 24% celkovej európskej ekonomiky padá na plecia Nemecka. A teda aj tamojších zamestnancov. Tí však túto ťarchu pociťujú stále výraznejšie a sťažujú sa na to, že firmy odmietajú navýšiť platy na dorovnanie takmer dvadsaťpercentnej inflácie. Neteší ich ani navýšenie daní a odvodov do sociálneho systému. Ochromené zostávajú naďalej hlavné letiská v krajine a do štrajku sa podľa odhadov majú pridať aj železničiari. Nedostačujúce platy a zvyšujúce sa životné náklady vedú k rokovaniam a vyjednávaniam, ktoré sa v platoch nepremietajú dostatočne. 

Vláda šípi, odkiaľ fúka vietor 

Nemecké úrady rokujú a hľadajú riešenie na odvrátenie neželanej situácie. Na to je ale potrebné zlepšiť podmienky pre cudzincov, ktorí sa chcú etablovať na domácom pracovnom trhu. Plány v tomto ohľade sú však dlhodobou témou, ktorá zatiaľ nemá konečný výsledok a putuje medzi ministerstvom vnútra, ministerstvom financií a ministerstvom práce ako štafetový kolík. Paradoxne bol tento impulz vyvolaný ešte pred dvomi rokmi a to práve potrebou obsadenia pracovných pozícií na nemeckých letiskách. Podľa posledných vyjadrení ministra financií, Christina Lindnera, sa Nemecko musí stať ohľaduplnejším voči migrantom.

German speakers curious in analytics
PricewaterhouseCooper Slovakia/ nástup od 21.5. 2023 / Bratislava

Lindner toto tvrdenie objasnil tým, že ročne by mali v krajine privítať aspoň 60 000 nových prisťahovalcov z mimoeurópskych krajín. To je navrhované minimum. Minister práce, Hubertus Heil dodal na margo pálčivej situácie uviedol, že najväčšou výzvou nemeckej ekonomiky bude v najbližších desaťročiach zabezpečenie stabilnej pracovnej sily. Na vstup do krajiny a získanie modrej karty by malo v rámci novej reformy stačiť predloženie pracovnej zmluvy, získanie dostatočného počtu kvalifkačných bodov, alebo preukázanie minimálne dvojročnej praxe v odvetví. Ak však v roku 2022 bolo až 70% nových pracovných miest obsadených imigrantmi, je možné, že príležitosti pre lokálnych a miestnych sú dostupné v odišnej miere.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!