Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Masívne prepúšťanie v Google: Miesto už nemá isté nikto, o prácu prichádzajú vrcholoví manažéri aj dlhoroční zamestnanci

Zahraničný trhJán Krajč
Masívne prepúšťanie v Google: Miesto už nemá isté nikto, o prácu prichádzajú vrcholoví manažéri aj dlhoroční zamestnanci

Časy sú krušné pre všetkých. Výnimkou nie sú ani najbohatšie spoločnosti sveta. Google nevynímajúc. Zatiaľčo sú bývalí zamestnanci zhrození, vedenie sa snaží ušetriť, na čom sa dá. Najväčšie prepúšťanie v histórii spoločnosti sa zrejme nezaobíde bez straty reputácie. Navyše, Google už teraz čelí žalobe. 

Google - zamestnávateľ obdivovaný za svoje úžasné zamestnanecké benefity. Žiadaný všetkými profesionálmi kvôli férovému prístupu. Až doteraz. Radikálnym, mimoriadne neosobným, škrtaním pracovných miest dal Google studenú sprchu aj tým najvernejším vo svojich radoch. Zmätenie, hnev a sklamanie sa u nich stretlo s rozčarovaním z toho, ako sa ich niekdajší zamestnávateľ vysporiadal s prepúšťaním. Viac ako 12 000 zamestnancov tak na sociálnych sieťach, vrátane Linkedinu, uverejnilo svoje dojmy z chladného ukončenia pracovného pomeru. Odpovedí sa majú dočkať až na hromadnom stretnutí, kde im bude oznámené, čo viedlo technologickú spoločnosť k takýmto neosobným praktikám. Tá bola od roka 2009 na vrchole zoznamu najžiadanejších zamestnávateľov.  

Sitom neprešli ani najlepší 

Celkovo viac ako 6% prepusteného personálu megalomanskej spoločnosti si vzal vo verejnom vyhlásení na svoju zodpovednosť samotný výkonný riaditeľ spoločnosti, Sundar Pichai. Podľa jeho slov bolo prepúšťanie v súlade s najvyššími prioritami spoločnosti, ktorá sa snaží zamerať na to, aby v týchto ťažkých časoch našla efektívne spôsoby, ako narábať so zdrojmi.

Administratívny finančný riaditeľ
Bismarq Arielle / nástup od 25.2. 2023 / Bratislava - Devínska Nová Ves
 

Žiaľ, nie s tými ľudskými. V príkrom rozpore s idylou pohodového a hypermoderného pracoviska, prezývaného Googleplex, sa totiž rozchádza realita jednostranného prerušenia pracovného vzťahu, ktorému v drvivej väčšine prípadov nepredchádzal nijaký apel. Mnohí prepustení si tak uvedomili, že pre Google sú len nahraditeľnými pracovníkmi, bez ohľadu na to, či spoločnosti venovali desaťročie alebo boli ocenení za excelentný výkon v práci. 

Sú zamestnanecké benefity rozmar? 

Nepochopiteľná taktika prepúšťania zarazila zamestnancov o to viac, že sa pre prácu v Google rozhodli na základe prezentácie spoločnosti, ktorá im dávala dostatok slobody, možnosti oddychu priamo v technologicko-administratívnom komplexe, ale aj nevšedné zamestnanecké benefity spojené s wellnessom.

Projektant elektrických zariadení, merania a regulácie
ART-Ex / nástup od 26.2. 2023 / Malacky
 

Terapie či masáže zamestnancov boli totižto súčasťou stratégie odmeňovania, ktorá spočívala vo forme výmeny kreditov za dobrý výkon. Dnes už Google neponúkne masáž nikomu - prepustení boli totižto aj firemní terapeuti a maséri. Škrtmi naprieč spoločnosťou sa to nekončí a nespokojní exzamestnanci majú množstvo nevyjasnených otázok. Keďže k prepúšťaniu zatiaľ došlo len v Spojených štátoch amerických, pre mnohých to znamená, že si do 60 dní musia nájsť novú prácu, v opačnom prípade im vypršia víza a krajinu budú musieť opustiť. 

Po technologickom boome žiadna stopa

Prečo vyhodili práve mňa? Bez štipky irónie si to mohli šokovaní itečkári, marketéri, programátori, dizajnéri či manažéri vygúgliť, dostali totiž k dispozíci objasňujúcu FAQ stránku s najčastejšími odpoveďami, ktoré pristáli v mailovej schránke Sundara Pichaia. Ako sa však ukázalo, Google nemal nijaký konkrétny mechanizmus, na základe ktorého prepustil personál.

Associate/Advokát
Dagital Legal / nástup od 18.2. 2023 / Bratislava
 

Zostávajúci pracovníci teraz zostávajú nervózni zo situácie, keďže netušia, či sa prepúšťanie skončilo, alebo bude pokračovať v ďalších vlnách počas roka. Po takzvanom pandemickom tech boome, kedy prebiehali nábory na nových pracovníkov, tak dochádza k znižovaniu stavov, ktoré je dramatickejšie, než to, ktoré sa udialo v Amazone, Facebooku či Twitteri pred niekoľkými mesiacmi. Zdá sa, že technologický boom minulého desaťročia dosiahol svoje maximum a budúcnosť "neohroziteľných" už nie je taká bezstarostná, ako sa ešte donedávna zdala. 

Menej pracovníkov a zriedkavé nábory  

Google ešte počas pandémie zvýšil stavy o nových zamestnancov o 30%. Tak pragmaticky, ako to len bolo možné, teraz prepustil spolu s novými aj tých najstarších, ako napríklad Elizabeth Hart, senior marketing manažérku spoločnosti. Tá pre New York Post uviedla, že sa o prepustení dozvedela iba na základe sms správy o vypršanej platnosti pripojenia do systému.

Junior IT obchodník
OBS Slovakia / nástup od 31.1. 2023 / Remote
 

Analytici sa domnievajú, že personalistické kolapsy technologických spoločností môžu byť signálom nadchádzajúcej stagnácie, ktorá by na trhu práce znížila frekvenciu náborov nových zamestnancov. Amazon už počas decembra pozastavil prijímanie nových pracovníkov, v čom mieni pokračovať aj počas najbližších mesiacov. Podobné opatrenia začínajú zavádzať aj ďalší hráči na trhu s digitálnymi technológiami a zábavou, vrátane Netflixu, Lyftu, Uberu či Spotify. Dôvodom sú predovšetkým obavy z trvajúcej recesie, ktorá sa odrazila na predaji reklamy, zníženom záujme o marketingové služby aj na výraznom poklese hodnôt akcií spomínaných spoločností. 

 

 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!