Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Elon Musk ako CEO: Vyrazil polovicu personálu Twitteru, potom zakázal prácu z domu

Zahraničný trhJán Krajč
Elon Musk ako CEO: Vyrazil polovicu personálu Twitteru, potom zakázal prácu z domu

Zašiel Elon Musk priďaleko, alebo je schopný pritvrdiť ešte viac? Po tom, čo sa stal najbohatší muž sveta novým majiteľom mediálnej spoločnosti Twitter, riadenie spoločnosti je prinajmenšom proti zdravému rozumu.

Len na začiatku novembra prenikla na verejnosť informácia o tom, že v porovnaní s predchádzajúcim vedením, sa nespokojnosť zamestnancov zvýšila až o 60%, no bol to iba začiatok. Za normálnych okolností by si šéf spoločnosti povedal, že je asi najvyšší čas hľadať nové posily do tímu. Nie v prípade Muska. Ten len pred niekoľkými hodinami oznámil, že padáka dostanú ďalší zamestnanci. Vrátane tých vo vedúcich funkciách.

Kreatívec pre social media na Part-Time
SPy/ nástup od 9.11. 2022 / Bratislava

Makať sa bude v office, bez výnimky

Celkovo sa odhaduje, že po personálnej stránke bude Twitter chudobnejší o skoro polovicu zamestnancov. Či sa to na tomto alarmujúcom údaji zastaví, je otázne. Musk totiž ide proti fungovaniu dnešnej spoločnosti a ruší predstavy o slobode nielen na sociálnych sieťach, ale aj mimo nich.

Časy cool officov sú po pandémii iné. Mnohí si zvykli na to, že nemusia vykonávať prácu z kancelárie. Hoci sídla Twitteru ponúkajú dostatok aktivít pre zamestnancov, nie všetko je len o stolnom futbale a káve zdarma.

Kto si myslel, že práca z domu by mala byť po covide akceptovaná väčšmi, ten bude nemilo zaskočený. Práve Twitter za vlády Muska to popiera. Zákaz pracovať diaľkovo, čo i len z domu, majú teraz všetci pracovníci bez výnimky. Teda, pokiaľ to šéf nepovolí. Odpracovať musia minimálne 40 hodín týždenne, priamo z kancelárie. Strediská na celom svete sú síce vybavené hernými miestnosťami, kantínami, kampusmi i zasadačkami, no sedieť v office proti svojej vôli, dalo len podnety na ďalšie výpovede.

Pripútaní ku kancelárskym stoličkám

Pod tými, ktorí si povedali, že to prekusnú a vydržia, sa teraz trasú kancelárske stoličky kvôli ďalšiemu dôvodu. Výnosu spoločnosti. Tá si svoje krušné momenty na burze prežila práve po tom, čo Musk odkupoval deň čo deň podiel spoločnosti online. Od turbulentného preberania vlastníctva však očividne ubehol nejaký ten piatok. Čo stačilo to na to, aby Musk nastolil nútenú pracovnú dobu. Aby toho nebolo málo, zamestnancom urobil súčasne škrty v dovolenkách.

Junior office Manager
Ultra Premium Brands / nástup od 10.12. 2022 / Bratislava

Na bezstarostné chvíle strávené v kampuse sídla spoločnosti, môže väčšina prepustených zamestnancov už len spomínať. Súčasná éra Twitteru je akákoľvek, len nie svetlá. 

Pobúrenci na seba nenechali dlho čakať. Bývalý výkonný riaditeľ Twitteru, Parag Agrawal, nesúhlasí s tým, aby zostávali zamestnanci proti svojej vôli v kancelárii, ak to nie je z popisu práce nevyhnutné. Svoj názor formuloval už v marci tohto roka: "Rozhodnutia o tom, odkiaľ chcete pracovať, čoho sa zúčastňovať a kde sa cítite bezpečne, by mali byť vaše." Otázka privilégií však v Muskovej interpretácii nadobúda odlišnú logiku. Protichodnú.

Riadenie za stratené milióny

Musk niekoľkokrát oznámil, že Twitter nebude a ani nemá byť platformou pre všetkých. Podľa viceprezidenta Twitteru, Bruca Daisleyho, zodpovedného za operácie v Európe, Afrike a na Blízkom východe, je tento nový štýl riadenia dôkazom toho, že zakladateľ a majiteľ SpaceX či Tesly preceňuje svoje schopnosti v riadení tak etablovanej spoločnosti, akou je Twitter. Viacerí výkonní manažéri odstúpili z predstavenstva spoločnosti. Musk sa ohradzuje tým, že nemal inú možnosť. Podľa neho spoločnosť prichádza o 4 milióny dolárov denne. Diskutuje sa už aj o bankrote Twitteru. Nuž, ktovie, koho vinou. 

Moderátor vysielania v rádiu
BB FM / nástup od 1.12. 2022 / Banská Bystrica

Je Elon Musk iba otrasný šéf, alebo sabotuje mediálnu spoločnosť zvnútra? Teraz je otázne, či po jeho nástupe Twitter ešte bude existovať. Hovorí sa dokonca aj o bankrote. 

Za zmienku stojí aj fakt, že neuvážené rozhodovanie v čele Twitteru sa prejavilo aj tým, že väčšine zamestnancov Musk okrem hromadného e-mailu, zaslaného o pol tretej ráno, nedal vedieť o ničom. Obmedzil im skrátka prístup k firemným platformám a e-mailom, pričom na dôvažok niektorých z nárazovo prepustených zamestnancov volal opäť naspäť. A čo tí, ktorí padáka nedostali? Od ostatných požadoval, aby sa hneď ráno dostavili do kancelárie a zvykli si na nový režim. 

 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!