Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Prechádzate krízou identity? Spôsobiť ju mohla zlá atmosféra na pracovisku

Firemná kultúraJán Krajč
Prechádzate krízou identity? Spôsobiť ju mohla zlá atmosféra na pracovisku

Intrigy, negatívne feedbacky, ale aj neúprosné deadliny. To je len niekoľko faktorov, ktoré môžu u vás vyvolať krízu identity. Naučte sa rozpoznávať prvé signály, ktoré k nej vedú. Prinajmenšom si tým zachováte vlastnú tvár. 

Identita; to ako sa vnímame a poznajú nás druhí, vo výraznej miere závisí od našej profesie. Zostať v zamestnaní tou istou osobou, ktorú poznáte za tie roky najlepšie – vami – nebýva vonkoncom jednoduché. Obzvlášť, ak vám na udržaní pracovného miesta záleží a ste ochotní kvôli tomu urobiť pár obiet. 

Asistent Predaja OC Nivy
Inditex / nástup od 1.12. 2022 / Bratislava

Nenápadný úvod dramatickej kariéry 

Ak ste doposiaľ krízou identity neprechádzali, gratulujeme. Vidieť v jej celej rozmanitosti ste ju mohli napríklad v modernej klasike s názvom Diabol nosí Pradu. Snímke, v ktorej ambiciózna Andrea Sachsová začína krok po kroku opúšťať staré návyky, meniť životosprávu, okruhy známych, aby si napokon uvedomila, že nedokáže spoznať samu seba. A kríza identity skutočne nie je pozorovateľná od prvého momentu. To, že kolegyne odvedľa zvyknú čosi utrúsiť o šéfovi, vás môže pobaviť, no možno časom začujete, ako utrúsia niečo o bývalom zamestnancovi či ich chorej kolegyni. Ešte nad tým mávnete rukou. A hoci sa vás to nemusí priamo dotýkať, práve máte tú česť zažívať toxickú dynamiku na pracovisku. Ktorá môže časom zasiahnuť aj vás. 

Akonáhle sa po príchode do práce pristihnete pri úvahách o tom, či ste vlastne na správnom mieste a či naozaj robíte to, čo robiť chcete, kríza je neklamne nablízku. Urýchliť ju môže akákoľvek zmena na pracovisku. Ani naši kolegovia, či chceme, či nie, nezostávajú na tom istom mieste navždy. Málokto dokáže odhadnúť, aká atmosféra prevládala vo firme pred našim príchodom a či sú vzťahy medzi zamestnancami a nadriadenými napäté dlhodobo, alebo to podmienila len nedávna situácia. Pretože pracovný kolektív pozostáva z rôznych náborových sezón, vekových skupín a jednotlivcov s odlišnými kariérnymi ambíciami. Kríza bohužiaľ neprebieha jeden, či dva dni a skôr alebo neskôr si začne vyžadovať svoju daň. Vplýva na naše prežívanie úspechov aj zlyhaní, podmieňuje pracovný výkon aj náladu. 

Destinačný manager
Hydrotour / nástup od 4.12. 2022 / Bratislava

Väčší výkon, viac funkcií? 

Nie ste roboti. Ibaže bez ohľadu na to, či pôsobíte ako asistentka predaja v obchodnom centre, skladník s povolením na jazdu vysokozdvižným vozíkom v hobby markete alebo jeden z množstva manažérov na technickom oddelení medzinárodnej spoločnosti, ocitáte sa v kolektíve, kde vo väčšej či menšej miere existuje hierarchia. Akonáhle obstojíte vo výberovom konaní a z adepta na zamestnanie sa zmeníte na plnohodnotného zamestnanca, ste pripravení dokázať všetkým vašim kolegom, že patríte medzi nich. Aspoň spočiatku. Mesiace a mesiace opakujete už aj tie činnosti, ktoré ste spočiatku vnímali ako výnimočné a nežiaduce. Ako to už býva, pri kumulovaných funkciách sa očakáva, že budete schopní pracovať na troch pozíciách súčasne za jeden plat. Bojujete s rozčarovaním a niečo sa začína lámať. 

Motivačný plat ako jediná motivácia 

Za priaznivých okolností za úsilie dostaneme aj adekvátnu odmenu. Na to, čo všetko predchádzalo výplatnej páske, vtedy ako šibnutím čarovného prútika, zabúdame. Je to predsa minulosť a nemá zmysel obhliadať sa. V prípade spomínanej Andrey Sachsovej to bolo podobné. Každú novú úlohu prijímala ako výzvu, ktorá ju má niečo naučiť. Transformácia na zamestnanca roka je v takom okamihu neodvrátiteľná. Ubehne niekoľko mesiacov, plat už nevyzerá zaujímavo a vy si všimnete, že okrem neho vám chýba výraznejšia motivácia pokračovať. Feedbacky od závistlivých kolegov sú skôr zámerom zhodiť každú snahu, vedenie považuje vaše extrémne nasadenie za samozrejmosť a to, čo sa predtým nalomilo, teraz vyvoláva neuveriteľné otrasy. Rozčarovanie je už bežné, tentokrát musíte bojovať s vlastným egom. 

Operátor výroby
Avec Trade SK / nástup od 30.11. 2022 / Žilina

Dreamjob, o ktorom tisícky iba snívajú 

Snažili ste sa získať prácu snov a teraz ju konečne robíte. Váš dreamjob je pre iných naokolo len prácou. Dochádza vám, že ten tlak, ktorý ste si do života privodili, vás premáha. Aj bez toho, aby ste boli svedkami toho, ako vás ohovárajú, ste už dostatočne unavení z práce. Bohužiaľ, nesníva sa vám to a z dreamjobu sa nedá zobudiť. Len čo si poviete, že by ste svoju prácu bez váhania vymenili za akúkoľvek inú, je neskoro. Máte krízu indentity a jej koniec je v nedohľadne. 

Junior .NET Programátor
Madev / nástup od 30.11. 2022 / Bratislava

Pustiť profesiu k vode?

Na pracovisku, kde nie je možné prehovoriť o svojich problémoch, bude náročné zostať plnohodnotnou súčasťou tímu, nech už je kolektív kolegov akýkoľvek. Výpoveď býva jednosmerné rozhodnutie, takže pokiaľ sa kariéry nemienite vzdať, prípadne by ste sa radi dočkali povýšenia, snažte sa zabrániť tomu, aby vám kríza zabránila v triezvom uvažovaní o profesii. Ak ste v práci stratili spriaznených pracovníkov, nezabúdajte na to, že čoskoro môžete stretnúť nových. Prekonzulujte situáciu s nadriadeným, alebo zamestnávateľom. Nesnažte sa brať si na plecia ešte viac povinností, namiesto toho otvorene povedzte, ktoré úlohy by ste radi priradili iným. Negatívna atmosféra na pracovisku nie je totižto poltergeist a všetko závisí od ľudí, ktorí sa na ňom pravidelne stretávajú. Ak aj napriek tomu cítite potrebu zmeniť pôsobisko, ešte predtým, než začnete loviť v iných vodách, dôsledne si utrieďte hodnoty, definujte si motivátory, ktoré sú pre vás dôležité a rozpoznajte riziká, s ktorými sa môžete ocitnúť v novom pracovnom kolektíve v tej istej situácii.

 

 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!