Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Otázky na pracovnom pohovore môžu zaskočiť, odpovede na ne si pripravte vopred

Kariérna cestaJán Krajč
Otázky na pracovnom pohovore môžu zaskočiť, odpovede na ne si pripravte vopred

To, že vás personalista či recruiter aspoň raz v živote prekvapí nečakanou otázkou, je vysoko pravdepodobné. No na základné otázky je vhodné odpovedať bez dlhého premýšľania.

Každá sekunda môže hrať vo váš prospech. Ak prejavíte pri odpovedaní rozhodnosť a schopnosť pohotovo reagovať na podnety, pripisujete si v hodnotení o pár neviditeľných bodov navyše. Spontánnosť sa niekedy cení, no dávajte si pozor, aby ste toho neprezradili na začiatku priveľa. Presne preto by ste mali prichádzať na pracovný pohovor s určitou predstavou o tom, čo chcete prezradiť. Otázky môžu byť príjemné, jednoduché, ale aj nepríjemné či dokonca overovacie. Personalisti môžu pomocou ich kombinácie zistiť aj to, aké máte sebavedomie, nakoľko viete podľahnúť tlaku, alebo či sa riadite vlastnými zásadami.

1. Prečo si myslíte, že ste ideálny kandidát?

Nie, nepreháňajte a neklamte. Áno, možno tým zapôsobíte a získate prácu, no pravda vyjde skôr či neskôr najavo a vaše skutočné pracovné nasadenie vás prezradí. Ak teda nemienite riskovať stratu zamestnania o pár týždňov neskôr, buďte ideálny podľa toho, čo je napísané v charakteristike pracovnej ponuky. Zamestnávatelia majú o svojich budúcich zamestnancoch predstavu a to, že nezapadáte do ich ideálu na 100% nemusí nutne znamenať, že nemáte šancu uspieť. Ideálnym kandidátom už totižto možno ste. Ak ste o pracovnú príležitosť prejavili seriózny záujem a dostali ste sa až na osobný pohovor, znamená to, že spoločnosť vás vníma ako potenciálneho pracovníka. Vyzdvihnite teda tie kvality, na základe ktorých ste sa rozhodli zareagovať.

2. Prezradili by ste o sebe niečo, čo nie je v životopise?

Rozvod, rodinné zázemie a spomienky na minulý víkend si nechajte pre seba. Prezraďte o sebe niečo, čo má súvislosť s vašimi pracovnými skúsenosťami. Môžete spomenúť, že ste boli nominovaní na zamestnanca roka, že vás povýšili v priebehu jedného roka, prípadne, že ste sa popri práci neustále venovali vzdelávaniu v oblasti informačných technológií, alebo aktívne študujete ďalší svetový jazyk. Cieľom je, aby ste popri ideále predstavili ešte bonusovú schopnosť či skill, ktorý v tejto chvíli ešte zdokonaľujete. To totižto znamená, že v budúcnosti môžete získať väčšie kompetencie. A dokonca vám na základe toho môžu ponúknuť uchádzanie sa o inú pozíciu. Či ponuku prijmete je na vás, predsa len, vedieť zhodnotiť mieru je takisto cennou a dôležitou schopnosťou.

Bankový poradca[info]Slovenská sporiteľňa / nástup od 24.11. 2022 / Pezinok/info]

3. Neprekážajú vám nočné smeny?

Dobre sa zamyslite, čo odpoviete. Možno ste nočné zažili, myslíte si, že ak ste to zvládli vtedy, nebude to druhýkrát iné. Lenže ak poviete áno, je to záväzok. Nesmiete zaspať, musíte byť dochvíľni a tento režim môže trvať niekoľko rokov. Ak vám personalista položí túto otázku, mali by ste mať jasno vo svojom zdravotnom stave a vedieť, čo tým riskujete.

4. Boli ste už niekedy vo vedúcej pozícii?

Byť vo vedúcej pozícii a mať preukázateľné vedúce schopnosti, sú dve odlišné veci. Vaša zodpovednosť za tím a jeho výsledky, bude ostro sledovaná. Vaše vlastné výkony budú monitorované a kontrolované. Je iné riadiť troch pracovníkov na pracovnej ploche a polovicu regiónu. Na túto otázku by ste si mali odpovedať ešte predtým, než pošlete spoločnosti životopis. Ušetríte si tým napokon aj sklamanie v prípade, že na pohovor pozvaní nebudete.

5. Čím sa dokážete namotivovať k dobrým výkonom?

Hľadajte skutočnú motiváciu. Dobré výkony musíte podávať denne. Musíte vidieť zmysel v tom, prečo robíte všetky úlohy. Aj tie, ktoré vám nemusia byť príjemné. Namiesto finančnej odmeny sa sústreďte v prvom rade na satisfakciu klientov, prosperitu podniku, úspech u zákazníkov či súdržnosť tímu. Nezabúdajte na to, že akákoľvek finančná odmena sa odvíja od toho, aký výkon podáte.

6. Kde sa vidíte o päť rokov?

Vytvorte si dve alternatívy scenára. Kde sa vidíte o päť rokov v danej firme a kde sa vidíte o päť rokov v rámci svojho kariérneho postupu. Akákoľvek sa na túto otázku dívate, faktom je, že mať predstavu o tom, kam v živote smerujete a čo chcete dosiahnuť, je dôležité. Nielen pre zamestnávateľa, ale aj pre vás. Ak nemáte plán, pôsobíte ako prelietaví, nerozhodní a ťažko predvídateľní adepti. Inými slovami, stávate sa rizikovými. Ujasniť si svoje smerovanie, vám pomôže aj pri hľadaní vhodného zamestnania v adekvátnom odbore.

F&B Manažér, Manažér kaviarne
Nestville Chocolate / nástup od 24.11. 2022 / Hniezdne

7. Čo ak vyberieme na túto pozíciu niekoho namiesto vás?

Rezignované „tak ma nevyberiete“ nepôsobí dobre. Nič ešte nemusí byť rozhodnuté, ale v prípade, že dostanete takúto otázku, berte na vedomie, že je to overovací bod dotazníka. Chcete pôsobiť podráždene, prchko, zúfalo či nervózne? Určite nie. Sami si preto túto otázku položte niekoľkokrát. Nie je to jediná pozícia na svete, vaše schopnosti vám nevymaže z portfólia či životopisu nikto. Ak vás na pozíciu nevyberú, poproste ich o zaujatie o stanoviska, nájdite príčinu neúspechu a premýšľajte, čo zlepšiť. Zostaňte rozvážni.

8. Čím by ste chceli prispieť k rozvoju našej spoločnosti?

Sú to skúsenosti alebo niečo viac? Spoznajte firmu ešte predtým, než prídete na pracovný pohovor. Snažte sa hľadať možnosti uplatnenia vašich doterajších úspechov. Aj priestor pre zlepšenie, pre aplikovanie nápadov či rozšírenie existujúceho portfólia služieb môžu byť zaujímavým argumentom, na základe ktorého sa dostanete do užšieho výberu a napokon žiadanú pracovnú pozíciu obsadíte práve vy.

Finančný analytik
Guru Web Ops SK / nástup od 25.11. 2022 / Bratislava

9. Ako by ste popísali svoje organizačné schopnosti?

Úprimne. Ak vám na stole pristane ďalších 5 úloh, ako si rozdelíte čas? Či už potrebujete, aby vás niekto kontroloval, alebo si šéfujete vy sami, buďte pri tomto bode svedomití. Vy nechcete hľadať o mesiac novú prácu a zamestnávateľ potrebuje, aby bol čas a prostriedky investované do produktívnej činnosti, nie pracovných pohovorov. Zostaňte pri zemi a organizačné schopnosti v práci popíšte presne tak, ako zodpovedajú skutočnosti. Vedzte, že ak vás požiadajú o to, aby ste svoj time management a organizáciu práce popísali, bude to zásadné pre výkon povolania.

10. Prečo opúšťate súčasné zamestnanie?

Každý vie, že je potrebné posunúť sa v živote. A ak máte ešte o pár dôvodov navyše, je to pochopiteľná príčina. O dôvode zmeny zamestnania hovorte vecne, nezapájajte do toho emócie a nesnažte sa hrať personalistom či zamestnávateľom na city. Zároveň si však určite hranicu, po ktorú je pre vás v poriadku o situácii komunikovať a kde už slušne odmietnete zachádzať do ďalších podrobností. O klebetách, ktoré sa šírili kanceláriami, sa dá rozprávať na vhodnejších miestach.

Pri niektorých typoch pohovorov sa interview výber len začína. Pripravte sa preto okrem odpovedí aj na to, že si budúci zamestnávateľ bude chcieť overiť vaše skutočné schopnosti. Za každých okolností zostaňte sami sebou a spoliehajte sa na vaše silné stránky. Na záver nezabudnite na to, že otázky by ste mali na konci, respektíve v priebehu pohovoru klásť aj vy. Snažte sa však vyhnúť zisťovaniu vhodného miesta na obedné pauzy či toho, alebo zisťovať, či parkovať rovno pred vchodom do firmy nebude nikomu prekážať. V prípade, že vás vyberú, budete mať na preskúmanie týchto nejasností dostatok času.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!