Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Paranoja produktivity maže trend hybridného pracoviska. Home office nájdete v budúcom roku ťažšie

Efektivita práceJán Krajč
Paranoja produktivity maže trend hybridného pracoviska. Home office nájdete v budúcom roku ťažšie

Odzvoní online poradám cez Zoom a stanú sa sporadické návštevy kancelárie párkrát do týždňa len mnohými z podôb post-covidového životného štýlu? Ak áno, príčinou môže byť paradoxne práve technológia, ktorá presvedčila zamestnancov, že pracovať z domu je jednoduché. 

Za blížiacim sa koncom remote práce je niekoľko faktorov. S prítomnosťou inteligentných riešení a pracovných nástrojov, ako sa ukazuje, totižto rastie miera nedôvery medzi manažérmi a podriadenými. Medzi najväčšími trendmi pracovného trhu pre rok 2023 pritom práca na diaľku zostáva. Ibaže prieskumy poukazujú na to, že manažéri a zamestnávatelia chcú mať svojich pracovníkov pod dohľadom. 

Bola pracovná doba len ilúziou produktivity? 

Než nabral home office a domácke práce takú veľkú popularitu, že sa návrat k pôvodnému modelu pracoviska zdal byť predpotopným obrazom dvadsiateho storočia, panovalo v spoločnosti presvedčenie, že odpracovať si pracovnú dobu z jedného miesta prináša väčšiu produktivitu. Kontrola zamestnancov nebola taká častá, pretože boli pod zdanlivým dohľadom. 

Performance Marketing Consultant
Row & Slide / nástup od 31.12. 2022 / Košice

S modelom práce na diaľku sa do procesu dostali nástroje a softvéry pre projektové riadenie. Komunikácia s ostatnými kolegami pripomínala chat. A niektorí manažéri zašli vďaka TeamViewer pri kontrolách kvality práce ďalej, než kedykoľvek predtým. Narušená dôvera sa podpísala pod reportingy, monitoring a sledovanie aktivity zamestnancov v ich pracovnom čase. Často bez toho, aby to tušili. 

Pracovať z domu nie je to isté ako prokrastinovať

Prokrastinácia nie je automatická reakcia na prácu v domácom prostredí. Rozvoj remote work modelu však priniesol riešenia, ktoré dovolili manažérom a nadriadeným zamestnancov monitorovať. S monitorovacími softvérmi ako DeskTime či Insightful sa odrazu dá sledovať celá online aktivita v reálnom čase. Šéfovia tak majú prehľad o histórii webových stránok, komunikácii aj chatoch na facebooku. Niekedy na to stačí iba poskytnutie pracovného notebooku či telefónu. Inokedy diaľkové sledovanie súkromného počítača. 

Psychológ pre utečencov
Slovenská humanitná rada / nástup od 31.12. 2022 / Medveďov

Zamestnávatelia sa v prieskumoch často bránia tým, že kvôli vzdialeným pracoviskám strácajú kontrolu nad chodom podniku. Manažérom a supervisorom zasa prekáža nadbytočná kontrolná činnosť, ktorú musia vykonávať popri ostatných pracovných úlohách v rámci dňa. Paranoja produktivity sa prehĺbila aj vďaka tomu, že sociálne médiá dokázali v krátkom čase rýchlo nastaviť pravé zrkadlo tomu, ako vyzerá home office. 

Slobodnejšia firemná kultúra, jedine v modernom office

A obraz, ktorý nastavila pop kultúra hybridným pracoviskám, iba potvrdil obavy a nedôveru voči modelu vzdialeného pracoviska u zamestnancov. Už v roku 2023 sa predpokladá znížený výskyt pracovných príležitostí, ktoré by umožňovali prácu na diaľku. Podľa prieskumov ResumeBuilder požaduje viac ako 60% zamestnávateľov, aby sa zamestnanci vrátili trvalo do kancelárií. Až 21% firiem z celkového počtu 1000 pripúšťa, že neprispôsobivým zamestnancom hrozí v opačnom prípade výpoveď.

Recepčný/Recepčná
Hotel Solisko / nástup od 4.1. 2023 / Štrbské Pleso

Pocit slobody v práci je tak v rámci súčasného vývoja pracovisk skôr vynútený, než prirodzený jav. Čo koniec koncov dokazujú aj aktuálne prebiehajúce súdne procesy s Elonom Muskom a hendikepovanými zamestnancami, ktorí ho žalujú kvôli zákazu práce z domu. Na súd sa dostal aj prípad holandského pracovníka, ktorý zažaloval americkú spoločnost Chetu za to, že ho nútila mať v rámci monitoringu zapnutú webkameru počas cleej pracovnej doby. 

Do kancelárie sa vrátia tí, ktorí za niečo stoja 

Aj samotný Microsoft poukázal na fakt, že paranoja produktivity je vnímaná obidvomi stranami odlišne. Zamestnávatelia o výkonnosti svojich zamestnancov pochybujú. Dáta, ktoré na konci dňa vidia zozbierané z monitorovacích softvérov a časovačov na výkon pracovných úloh, sú pre nich tvrdé a neuspokojivé. Bez ohľadu na to, aké sú, priestor na zlepšenie predsa vždy existuje. To bohužiaľ nezostáva bez povšimnutia. Zamestnanecká skúsenosť tým prináša vlnu nespokojnosti, vzdoru a úbytku zamestnancov. 

Asistent/ka predaja
Primark Slovakia / nástup od 31.1. 2023 / Bratislava

Paranoja produktivity sa síce môže utlmiť návratom do kancelárie. Aká však bude retencia zamestnancov - dopad to má predsa aj na to, či sa hodnotné pracovné sily udržia vo firme. V spomínanom medzinárodnom prieskume Microsoftu, ktorého sa zúčastnilo až 20 000 firiem, sa rovnako preukázalo, že kým zamestnávatelia o výkone pracovníkov pochybujú, pracovníci si nadmieru pochvaľujú, že sa ich produktivita zvýšila. Hybridné pracoviská však odhalili ešte jedno negatívum - manažéri majú s diaľkovými pracovníkmi slabšie väzby a neváhali by ich prepustiť okamžite. Bez ohľadu na to, aký podávajú výkon. 

Využili sme home office správne? 

Podľa viceprezidenta Microsoftu, Jareda Spatara, však mnohé firmy zašli v monitorovaní zamestnávateľov tak ďaleko, že tým narušili prirodzenú dôveru. Za účelom zhromažďovania čo najväčšieho množstva dát často boli a sú sledované metriky, ktoré nemajú vplyv na zlepšenie výkonu. Nielen podľa Microsoftu, ale aj podľa YouGov či portálov Glassdoor a Linkedin je home office v kritickom bode a jeho budúcnosť závisí od toho, či zamestnávatelia dokážu dať zamestnancom slobodu. A pokiaľ áno, za akú cenu. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!