Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Vianočné prémie zabaľte do motivačnej stratégie. Odmeny totiž môžu spôsobiť nemalé výdavky

Finančná stabilitaJán Krajč
Vianočné prémie zabaľte do motivačnej stratégie. Odmeny totiž môžu spôsobiť nemalé výdavky

Trinásty či štrnásty plat sa pomaly od zamestnávateľov očakáva, no tlak inflácie a náhle zmeny na trhu určujú aj to, aká veľká bude radosť na Vianoce v slovenských firmách. Nielen rodinné rozpočty, ale aj firemné kasy totiž musia počítať s tým, že v porovnaní s predchádzajúcim obdobím budú drahé Vianoce aj koniec roka. 

Koncoročné prémie nesporne potešia každého zamestnanca. Uniesť sa emóciami, prípadne tlakom zo strany podriadených, je náročné. Ako teda postupovať v plánovaní vianočných prémií, respektíve mimoriadnych odmien? Zohľadniť treba v prvom rade podnikové výsledky. Neuváženým míňaním sa sa dá totižto dostať spod vianočného imela rovno do červených čísel. Kým na zamestnancov v tomto období číhajú vianočné pasce v podobe vianočných kampaní, súkromné podniky sa musia pripraviť na nápor prieskumov a ankiet o mimoriadnych platoch a koncoročných benefitoch zamestnancov, v ktorých neraz figurujú najväčší zamestnávatelia na Slovensku.


Až štrnásty plat je ten koncoročný 

Než príde na rozdávanie dobrých správ, slovenskí zamestnávatelia sa musia pripraviť na tvrdú realitu. Dať totižto všetkým zamestnaným plat v jednotnej výške, to nie je len tak. Navyše, to, že vianočné prémie patria ku koncoročným odmenám, znamená, že musia byť vedené ako štrnásty plat. Z hľadiska legislatívy je totižto za riadny bonusový, trinásty plat, považovaná odmena k letným prázdninám. Čo to znamená?

Samostatný účtovník
D.M.K. Consulting / nástup od 1.1. 2023 / Bratislava

Vzniká teda dilema, či vyplatiť zamestnancom aj trinásty plat, alebo im vianočné obdobie spríjemniť výplatou v podobe mimoriadnej odmeny. Pre menšie podniky a firmy toto obdobie môže dokonca znamenať neželané výdavky a bohužiaľ, demotivovaných zamestnancov, ktorí s prémiami mohli počítať. Motivácia by však mala byť efektívna a investovať by sa malo do výkonných členov tímu.

Férový zamestnávateľ, nie Ježiško

Prepadnúť presvedčeniu, že koncoročné odmeny sú skrátka povinnosťou a mali by byť vyplácané každým podnikateľom, je nebezpečné. Treba si zvážiť, či sa vyplatia odmeny naozaj výkonným a kvalitným zamestnancom, alebo všetkým pracovníkom bez rozdielu. Motivačné koncoročné ocenenie pracovného výkonu dá iný stimul tým, ktorí na odmenu hľadia ako súčasť firemnej kultúry a tým, ktorí si ju uvedomujú ako špeciálne ohodnotenie ich profesijného rastu.

Sales Manager
AUTO Pharma / nástup od 15.1. 2023 / Bernolákovo

Finančné zabezpečenie by nemalo preto stáť na tom, či sa vianočných bonusov napokon dočkajú, alebo zostanú na firemnom večierku rozčarovane sedieť, až dokým im nevychladne husacina na tanieri. Prekonať pocit viny a uvedomiť si, že zamestnávateľ nenosí automaticky darčeky, ušetrí viac bezsenných nocí a z hľadiska dlhodobých podnikových cieľov zabezpečí udržateľnú stratégiu podnikania.  

Predražené Vianoce zostanú drahé 

Spočítať si preto treba to, čo narobí vianočná prémia s rozpočtom na budúci rok. Ak býva koniec roka v znamení výdavkov a míňania, tento rok to platí trojnásobne. Faktom je, že január je pomalým štartom, ktorý si žiada držať sa na uzde a šetriť, než sa nevyjasní, čo môže priniesť prvý kvartál. Lekcie z posledných troch rokov naučili aj podniky na Slovensku, že šetriť a racionálne investovať do ľudských zdrojov je otázkou prežitia.

IT Administrátor
Hurican Slovakia / nástup od 29.12. 2022 / Bratislava

Napokon, vianočné prémie boli v približne 15% podnikov zrušené už vlani. Vtedy sa o nástupe inflácie ešte len opatrne hovorilo, pričom dnes je výrazne citeľná aj na vianočných výdavkoch. Zakrývať si oči pred realitou a zabúdať na to, že po sviatkoch a oslave roka 2023 nastúpi nový cyklus výzev, s ktorými sa musia pasovať všetky oddelenia vo firmách, môže byť drahé. 

Prilepšia si Slováci či Slovensko? 

Rozdiel je v tejto otázke zásadný, preto to netreba prestreliť s dobrými úmyslami až na Mars. Na to, aby bol výnimočne štedrý plat v podobe vianočného bonusu oslobodený od dane, musí zamestnávateľ vyplatiť každému zamestnancovi minimálne riadnu výšku mzdy. V opačnom prípade je pred ním nemilá a nevďačná povinnosť daňových odvodov, ktoré zhltnú takmer polovicu z toho, čo napokon zamestnanci uvidia na bankových účtoch. 

Senior BI Specialist
Emark / nástup od 1.1. 2023 / Remote

Navyše, odmenení pracovníci musia figurovať na výplatnej páske aspoň štyri roky. Čo v dnešnej dobe - povedzme si priamo - nie je ani náhodou samozrejmosťou. Až nabudúce budete počítať s vianočnými prémiami, myslite aj na to, že namiesto vás si na nich prilepšil skôr štát. Vy s tým možno nepočítate, no zákon áno. Hoci, zákon to nastavil tak, že skromné vianočné prémie sú prakticky nemožné. Ale ak nás majú Vianoce niečo naučiť, tak práve vďačnosť za prácu a možnosť budovať si kariéru. Bez ohľadu na koncoročné odmeny. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!