Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Silicon Valley priznáva, že za hromadné prepúšťanie v tomto roku môže aj umelá inteligencia

Zahraničný trhJán Krajč
Silicon Valley priznáva, že za hromadné prepúšťanie v tomto roku môže aj umelá inteligencia

To, prečo Google alebo Meta a ďalší robili škrty medzi zamestnancami, sa teraz začína ozrejmovať vo svetle nových skutočností. V schéme prepúšťaní totižto zohrali úlohu aj investície do AI. 

Príčinou prepúšťaní v technologických spoločnostiach, mohli byť možno už od začiatku plánované alokácie finančných zdrojov, ktoré boli dovtedy určené na personálne náklady. Nástup prvej vlny pracovnej umelej inteligencie totiž podľa najnovších správ, ktoré zverejnila americká mediálna spoločnosť ABC, podmienil prepúšťanie v malých aj veľkých spoločnostiach, vrátane gigantov ako Alphabet, Meta či Twitter. Generatívne nástroje AI si našli cestu nielen v odborných kruhoch, ale aj u širšej verejnosti. A práve toto by mohlo ovplyvniť budúcnosť zamestnávania itečkárov a vývoj vzdelávania v oblasti informačných technológií a počítačových systémov. Mnohé z toho totižto bude priamo súvisieť s rozvojom možností a dopytu po službách v oblasti AI. 

Tisíce miliárd a tisíce vyhadzovov

Dokonca ani inflačná kríza nemusela byť skutočným spúšťačom masových prepúšťaní v technologickom odvetví. To, čo sa počas prvého roka javilo ako nevhynutné ospravedlnenie pre mnohých zamestnávateľov, teraz totižto začína vyznievať ako zámienka, ktorou bolo možné strategicky investovať viac prostriedkov do vývoja umelej inteligencie. K tomuto však vo firmách malo dôjsť dvomi spôsobmi.

Personalista/-ka/ - Recruiter/-ka
Grafton / nástup ASAP / Bratislava

Downsizing pracovnej sily podľa všetkého prispel k tomu, že do rozvoja generatívnej AI bolo odrazu možné investovať dostatok času aj priestoru. A obrovský objem financií. Súčasne to ale zmenilo firemné štruktúry a tam, kde mnohí prišli o prácu, mohli iní paradoxne získať priamo mnohonásobné platy. To, o čom sa dlhšie špekulovalo, zaznievalo v opatrnejších formuláciách už v úvode januára.

Agentúra Reuters vtedy napríklad informovala o tom, že Alphabet sa za účelom posilnenia vývoja chystá skresať personálne zloženie spoločnosti o viac ako 12 000 miest. V tom čase toto konanie ospravedlňovala spoločnosť tým, že bolo potrebné vyrovnať počty zamestnancov, ktoré sa umelo navýšili v čase pandémie. Podobné argumenty predniesla aj Meta či Amazon. Podľa prvých whistleblowerov, ktorí vedeli o prípravách uvedenia Barda, nástroja AI, ktorý Google skutočne predstavil v priebehu jari 2023, boli ako prví na zozname prepustených práve tí, ktorí s týmito technológiami prišli a vyvinuli ich v experimentálnom oddelení spoločnosti. Celý proces sa ešte urýchlil s progresívnym vplyvom novej konkurencie na trhu, spoločnosťou OpenAI a úspechom prvej generácie chatbota ChatGPT.

Prémiová inteligencia aj ohodnotenie 

Bohužiaľ, bolo to práve OpenAI, ktoré svojimi vyjadreniami potvrdilo dovtedajšie domnienky. Po tom, čo v posledných dňoch prenikli von informácie o tom, že niektorí z vývojárov spoločnosti môžu zarobiť za jediný rok viac ako jeden milión dolárov, začali sa médiá zaoberať tým, ako je možné, že firma, ktorá pre niekoľkými rokmi nebola ani len na mape technologických lídrov, odrazu prekonáva tých najväčších gigantov v odvetví.

Senior Payroll Analyst
Grafton / nástup ASAP / Bratislava

Dôvodom tak závratných odmien a súčasne aj rastu spoločnosti boli pritom investície. Tie, ktoré firmy spravili na úkor tisícok a tisícok prepustených zamestnancov. Lenže situácia má aj druhú stranu. Na to, aby mohli nástroje umelej inteligencie plnohodnotne nahradiť ľudské zdroje, je nutné obsadiť IT oddelenia špecifickou kategóriou vývojárov, zameraných na programovanie a kódovanie AI.

Vzhľadom na to, že konkurencia v odvetví neustále pribúda, v priamej úmere voči tomu ponúkajú spoločnosti takýmto špecialistom rádovo vyššie platy, než iným IT pracovníkom. Podľa CNN, ktoré citovalo prieskumy stránky Comprehensive.io sa môže plat špecialistov na AI navyšovať v základnej výmere aj o 12% voči iným seniorským pozíciám. Takto už nie je zvláštne ani to, že samotná spoločnosť OpenAI takticky ponúka platy od 200 000 do 370 000 amerických dolárov ročne pre AI špecialistov. Microsoft pritom na úkor spolupráce s OpenAI vyhodilo zo svojej štruktúry "zanedbateľnú" časť tímu, ktorá mala na starosti etické a udržateľné riadenie AI vývoja. Dôvodom bolo práve navýšenie investície do spolupráce s OpenAI. 

Budúcnosť je v procese, zostáva neistá a umelá 

Atraktívne platové zvýhodnenie môže a zrejme aj bude dostatočne motivujúcim faktorom, ktorý ovplyvní aj to, ktoré smery IT budú atraktívne pre študentov digitálnych generácií Z a Alfa. Nové poznatky a vývoj však zatiaľ závisia od starších generácií, ktoré sú paradoxne ohrozované vlastnými vynálezmi, ako sa ukázalo aj v prípade Alphabetu.

Servisný technik kancelárskej techniky
EUROtoner / nástup 3.8 / Nitra-Mlynárce

Je teda dosť možné, že aj samotné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie bude prebiehať prostredníctvom iných nástrojov AI. Nastať môže dokonca aj situácia, že to bude práve AI, ktoré podmieni quiet firing v technologických spoločnostiach, reagujúcich na dopyt trhu tým, že bude častejšie alokovať prostriedky namiesto náborov do vývojov. Aj takáto situácia sa stala v Google po tom, čo jeden z AI špecialistov a súčasne vývojárov naznačil, že umelá inteligencia môže byť rovnako vnímavá a cítiacia ako ľudia.

Do akej miery však tieto nástroje môžu obohatiť pracovný trh? Len za dva roky sa podľa portálu Salary.com strojnásobil počet pracovných ponúk súvisiach s AI pozíciami na viac ako 3 milióny nových miest. Dropbox, ktorý medzi prvými uviedol, že za prepúšťaním boli aj investície do generatívnych nástrojov, predstavil minulý mesiac investíciu do AI technológií vo výške 50 miliónov. Konkurencia na polu AI služieb rastie, špecialisti na ich vývoj však nestíhajú pribúdať rovnakou rýchlosťou a budúcnosť AI sa môže veľmi rýchlo zvrtnúť, obzvlášť s podozreniami na zneužívanie súkromných údajov, porušovanie autorských práv a štátne regulácie. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!