Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Myšlienky o pracovných úlohách pusťte pred Vianocami k vode, zaslúžená dovolenka je pre skvelý výkon takisto dôležitá

Ľudské zdrojeJán Krajč
Myšlienky o pracovných úlohách pusťte pred Vianocami k vode, zaslúžená dovolenka je pre skvelý výkon takisto dôležitá

Ubehlo pár hodín, čo ste popriali pred odchodom na dovolenku Veselé Vianoce všetkým kolegom a vedeniu. No namiesto toho, aby ste si vydýchli, duchom ste zostali v práci. Vybavuje sa vám, čo ste mali spraviť a tá myšlienka v podvedomí žiari ako maják v tme. Pýtate sa sami seba, ako je to možné?

Ten pocit je známy. Prepadne vás pred spaním, uprostred víkendu, skrátka v tých chvíľach, keď sa zdá, že máte voľno a čas zaoberať sa čímkoľvek. Prečo teda tie úvahy o práci? Pracovný režim tvorí väčšinu nášho dňa, preto je prirodzené, že sa naša myseľ sústreďuje na tie aktivity, ktorým venujeme pravidelne najviac času. Lenže odchod na dovolenku je zmenou, na ktorú si zvykáme postupne. Aby ste však neuviazli v kolotoči úvah o pracovných príhodách a povinnostiach a dovolenku si užívali, treba sa na zaslúžený oddych zodpovedne pripraviť.

Pracovať do posledného dňa, no v obmedzenom režime 

Pracovné voľno v základnej výmere dovolenky je zaslúžené. Pamätajte na to, že si ho nepotrebujete obhajovať ani pred vedením, ani pred ostatnými kolegami a kolegyňami. Ešte než odídete na dovolenku, na ktorú máte zo zákona právo, neprepadnite panike. Zvlášť pred Vianocami je jednoduchšie podľahnúť stresu a FOMO syndrómu, že všetko sa stihne jedine na poslednú chvíľu.

Obchodno-technický manažér pre laserové technológie
Arctech / nástup od 7.1. 2023 / Martin

Naberaním ďalších úloh a povinností, zaskakovaním kolegov a vybavovaním každej jednej požiadavky, sa nielen väčšmi unavíte, ale takisto si privediete do svojho života viac nepotrebných situácií, ktoré budú následne zamestnávať myseľ v tej najmenej vhodnej chvíli. A keďže vyhorenie pred Vianocami nepoteší nikoho, načo si ho privolávať prehnanou angažovanosťou a premotivovanosťou? 

Pracovné povinnosti sa musia, láskavosti môžete odmietnuť 

Vyhoreniu môže predchádzať ruminácia. Neustále prehrávanie si úvah a epizód z minulosti, ktoré súvisia s pracovným prostredím a nedoriešenými, či náročnými situáciami, však nemusí nutne znamenať, že ste nespravili v danej chvíli maximum pre to, aby sa problém čo najskôr vyriešil. 

Senior accounting specialist
Martur Slovakia / nástup od 1.3. 2023 / Zavar

Jednajte a konajte v rámci vlastných pracovných úloh a akékoľvek dobrovoľné práce či výpomoci kolegom vnímajte ako vlastnú dobrú vôľu. Nárok na dovolenku si vážte a preto si tesne pred jej čerpaním nevytvárajte nový objem pracovných úloh. Ak je to možné, vyhnite sa tomu, aby ste ich mali po návrate priveľa. Pracovnú rumináciu obmedzíte napríklad aj vtedy, keď si prestanete pripisovať zodpovednosť za všetko, čo sa na pracovisku neuskutoční podľa plánu. 

"Som offline a nedovoláte sa mi" zopakujte viackrát

Odolať pokušeniu skontrolovať pracovné e-maily či schránku neprijatých hovorov, je náročné. Zvlášť, ak beriete svoju pozíciu seriózne a plníte si všetky povinnosti na sto percent. No v čase dovolenky je dôležité odpojiť sa nielen fyzicky, ale aj mentálne od toho, že ste zamestnancami. Čím radikálnejšie kroky podniknete, tým kvalitnejší budú dni odpočinku, v čase ktorých dokážete venovať pozornosť iným typom úloh a komunikovať s okolím aj rodinou bez nervozity z pracovného zaťaženia.

Performance Marketing Consultant
Row & Slide / nástup od 31.12. 2022 / Košice

Obmedzte, v ideálnom prípade vypnite hlasové upozornenia, vibrácie či notifikácie. Pokiaľ je to možné, odovzdajte pracovný telefón aj laptop ešte predtým, než začnete čerpať pracovné voľno. Kolegom aj vedeniu oznámte, ak je to nutné opakovane, že budete offline. Nadriadení by mali rešpektovať potreby zamestnancov vo vlastnom záujme; je to napokon jedna z foriem, ako bezplatne a jednoducho prispieť k spokojnosti zamestnancov. A aj oni sami by mali byť príkladom toho, že voľno je rovnako hodnotné ako kariéra či podnikanie. Minimálne pre zdravie. 

Úspešný návrat po dovolenke - osvojte si rituál úspešných 

Už ste sa odpojili, zabudli ste na prácu a teraz sa musíte pripraviť na to, že dovolenka nebude dlhodobá. Aby ste návrat od práce zvládli bez takzvaného podovolenkového blues, posledná vec, ktorú by ste mali ešte pred odchodom na ňu spraviť, je napísať si zoznam úloh a predovšetkým deadliny, dokedy máte zadania odovzdať, prípadne vykonať. Áno, takzvaný bullet journal, respektíve "budžo" oceníte práve vďaka prehľadnej a časovo nenáročnej organizácii práce.

Špecialista matematickej optimalizácie
Slovenské Elektrárne / nástup od 8.1. 2023 / Bratislava

V rámci time managementu si naplánujte všetko, čo je potrebné uskutočniť. Môže to byť príprava prezentácie, odovzdanie reportu alebo zaškolenie nových zamestnancov. Deadline je pre nasmerovanie myšlienok dôležitý, preto ho zadefinujte pri každej úlohe. Ak budete vedieť, že úlohy je potrebné vykonať dva dni alebo týždeň po nástupe do zamestnania, dokážete plnohodnotne relaxovať počas celej dovolenky. Len čo si v podvedomí priradíte udalosti ku konkrétnemu dátumu, stratí sa dôvod zapodievať sa nimi predčasne. Vaše zaslúžené pracovné voľno tak nebude zaťažené úvahami o budúcnosti a Vianoce si užijete mysľou aj telom naplno. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!