Novinka!Portál Pracuj.sk vyjadruje podporu ľudom z Ukrajiny.Prepnúť na ukrajinský jazyk (Українська мова)

Tajila tehotenstvo, aby si udržala prácu dídžejky. Zo strachu zvažovala aj interrupciu

Firemná kultúraJán Krajč
Tajila tehotenstvo, aby si udržala prácu dídžejky. Zo strachu zvažovala aj interrupciu

Šokovala svet? Z Londýnčanky Jodie Weston sa za pár hodín stala reprezentantka matiek-freelanceriek. Mladá žena dokonca otehotnela bez toho, aby o tom čo i len tušila. Jodie, rovnako ako mnoho iných žien, musela náhle čeliť rozhodnutiu. Práca alebo dieťa. Voľbou ovplyvnila celú svoju budúcnosť.

Hoci na to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, pre Jodie Weston bola životospráva dlhé roky zásadným ukazovateľom jej životného štýlu. „Kalórie som si počítala denne, bola som na to maniak. Vedela som, čo jem, kedy jem... a potom som zrazu videla, že sa s mojím telom niečo deje. Hovorila som si, že ak to tak v živote má byť, asi to má dôvod,“ opisuje zvláštny začiatok roka. Spočiatku pripisovala zmenu telesnej váhy hormónom, keďže už niekoľko rokov musí užívať lieky kvôli syndrómu polycystických vaječníkov. Posledné, na čo myslela, teda bolo, že by sa do jej kariérneho života mohla dostať nová osoba. Presnejšie jej vlastné dieťa. Keď sa napokon dozvedela, že čaká prvorodenca, kolegovia z branže ju začali od tehotenstva odrádzať. S tehotenským bruškom by vraj nemusela byť zaujímavá pre manažérov. V mladej žene sa tak budovala neistota a obavy z toho, či bude schopná zabezpečiť seba a dieťa, ak príde o prácu. Či by si mala začať hľadať nové zamestnanie, riešila len okrajovo. Napokon, riaditeľ jej nemohol dať výpoveď

K pracovnému stresu pribudlo materstvo 

Jodie totiž nepracuje v nijakej firme alebo spoločnosti, ktorá by jej striktne nastavila podmienky ohľadom budúceho materstva. Jej denným, či skôr nočným chlebíkom je vystupovanie na akciách a v kluboch v okolí Londýna. Kontrakty má uzavreté prevažne s eventovými agentúrami. Živí sa totiž ako nezávislá dídžejka. A predsa, presvedčenie o tom, že by ju skutočne mohli prestať volať na akcie a bookovať si jej vystúpenia, donútilo Jodie, aby tehotenstvo riskovala. „Nevidela som iné východisko, uvedomovala som si, že mám zodpovednosť uživiť sa, začala som preto postupne meniť šatník,“ obhajuje svoje rozhodnutie. Po každom odohranom sete odchádzala domov, aby prekonala nevoľnosti a bolesti, ktoré so sebou tehotenstvo prinášalo. Obmedzila fotografie na sociálnych sieťach, vylúčila alkohol a robila čo mohla, aby jej tehotenstvo nebolo príliš nápadné. Akonáhle zbadala výraznejšie zmeny proporcií, začala experimentovať so šatníkom a vyberať si vhodné outfity, predovšetkým kvôli okoliu. „Zvykla som si nosiť dlhé šaty a podlhovasté kardigány, ktoré zakryli moje brucho,“ prezrádza. No s ďalšími trimestrami bola nútená robiť ďalšie obety.

Po pôrode Jodie priznala, že to obdobie bolo pre ňu mimoriadne stresujúce. Nevidela však iné východisko, ak nechcela prísť o svoju kariéru, keďže jej príjem tvorí z najväčšej časti práve booking na akcie a hosťovanie v nočných kluboch. Žiadny záložný plán. Na rezervu z úspor je našťastie čas vždy. Okrem poznámok a čiernych scenárov jej kolegov si však Jodie vytvorila počas tehotenstva zo života tak veľkú kamufláž, že zostala z celej udalosti poznačená aj po pôrode. „Cítila som sa po celú dobu odrezaná od okolia. Netrúfla som si byť tým, kým som bola, pretože moja paranoja ma dohnala k obavám z toho, že môžem všetko stratiť,“ odhaľuje realitu jej začínajúceho materstva.

Z dídžejky je dnes moderátorka, účinkuje pre MTV aj BBC 1, jej skladba zabodovala v oficiálnych tančných rebríčkoch. Dokázala nájsť kompromis medzi materstvom aj kariérou. FOTO: Meta/@missjodieweston

Z dídžejky je dnes moderátorka, účinkuje pre MTV aj BBC 1, jej skladba zabodovala v oficiálnych tančných rebríčkoch. Dokázala nájsť kompromis medzi materstvom aj kariérou. FOTO: Meta/@missjodieweston

Zastrašovanie ako súčasť tehotenstva 

Dieťa sa narodilo na začiatku tohto októbra. Zdravé. Pre novú mamičku to znamená ďalšiu výzvu. Upraviť si harmonogram najbližších rokov v súlade s výchovnými povinnosťami. Potrvá totižto ešte pár rokov, kým sa výchovy ujme školský systém, a než sa jej podarí nájsť materskú školu, ktorá jej pomôže so starostlivosťou. No Jodiin príbeh napriek tomu poukazuje na fakt, že rovnosť príležitostí pohlaví sa týka všetkých profesií a to aj tých, ktoré nie sú nutne závislé od postojov zamestnávateľov. Že jednoduché to nemajú ani ženy-matky, ktoré si prácu denne zháňajú. Nemala šéfa, ktorý by jej pohrozil.  O veľmi reálnom riziku straty klientely bola informovaná prevažne ostatnými dídžejmi a manažérmi agentúr. Tí jej bez okolkov povedali, že najhoršia vec, ktorú môže ako žena spraviť, je v tomto biznise otehotnieť. Zneistená pripúšťala aj možnosť, že radšej ako stratiť klientelu, príde o budúceho potomka. Tlak bol intenzívny. Jej strach z budúcnosti totižto dospel až do štádia, kedy začala prehodnocovať možnosť interupcie.

Po sérií neúspechov nastal čas na kariérny úspech

Odvtedy, čo Jodie prezradila svoj príbeh celému svetu, dariť sa začína aj jej hustle jobu v podobe social media influencerky. Na instagrame má totižto aktuálne viac ako 170 tisíc sledovateľov. Vystupuje v MTV aj BBC 1. Je moderátorkou vlastnej DJ show a pôsobí v rádiu. V polovici tehotenstva však na Jodie čakal ešte jeden príjemný šok. V lete sa totižto jej skladba Think About Me dostala do Top 5 rebríčka Dj Chartu vo Veľkej Británii a ako sa na margo toho vyjadrila ona sama na sociálnej sieti, znamenalo to pre ňu naozaj veľa. „Minulý rok v tejto branži bol pre mňa nevyspytateľný vzhľadom na to, že som si uvedomila, ako funguje tento biznis. Mala som sto chutí skončiť s celou kariérou. Toto je však dôkaz, že ľudia moju hudbu počúvajú, nie je to umelo nafúknuté, alebo dosiahnuté cez rôzne protislužby. Tento moment ma presvedčil o tom, že má zmysel zotrvať a pracovať na sebe.“

Získaj prácu social media asistentky
Creative Fellas / nástup od 3.11. 2022 / Bratislava

Práve vďaka tomu, že Jodie zotrvala a odhodlala sa spraviť pre svoje dieťa všetko, je dnes aj ona inšpiráciou pre mnoho ďalších ľudí a obzvlášť žien, zápasiacich s rovnakou dilemou. Strata pracovného miesta sa totižto ako hrozba týka každej matky. Našťastie, sú aj zamestnávatelia, ktorí v rámci firemnej kultúry ponúkajú možnosť vrátiť sa na post po materskej dovolenke opäť. Práca síce nie je všetko, ale v prípade slobodnej matky, ktorá sa musí stotožniť s novou situáciou v priebehu niekoľkých týždňov, môže byť akékoľvek rozhodnutie zásadné pre jej budúcnosť, kariéru aj zmenu životných hodnôt. Ak teda zvažujete po materskej zmenu kariérneho kurzu, na Pracuj.sk môžete využiť prehľadný systém, s ktorým si nájdete zamestnávateľa presne podľa vašich kritérií a potrieb.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!